1

9. ay bebek beslenmesi için oldukça önemlidir. “9 aylık bebek neler yiyebilir?” sorusuna çeşitli cevaplar verebiliriz, çünkü artık bebeğiniz ek gıdalara iyice alıştı. Mesela artık öğünlerinizde ek olarak tereyağı bile vermeye başlayabilirsiniz. Fakat hala bebeğiniz her şeyi tüketmeye hazır değil. Bu dönemde de patlıcan, yumurta akı, bal, inek ve keçi sütünün yanında alerjen meyvelerden de uzak durmalısınız.

Anne Sütüne Devam, Ek Gıda Önemli!

Ek gıda miktarı biraz daha arttırılabilir, fakat hala ana öğün anne sütüdür. Anne sütü yokluğunda ya da yetmezliğinde doktorunuza danışınız. 9 ay bebek beslenme tablosunda, bebeğin günlük beslenme planının %50’si anne sütü, %50’si ise ek gıdadan oluşur. Her bir öğünün miktarı, bir minik bebek kavanozunu geçmemelidir. 9 aylık bebeğiniz için örnek beslenme tablolarımızı uygulayabilirsiniz. 

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün

Armut püresiyle kahvaltı

Nasıl Yapılır: ½ bebek kavanozu armut püresinin yanında 1 yumurta sarısı veya 1 kibrit kutusu peynir verebilir, 1 dilim tam tahıllı ekmek eşliğinde lezzetli kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz.

Artık onun kahvaltısını bir püre şekline dönüştürmektense tıpkı yetişkinler gibi bir kahvaltı yapmasını sağlayabilirsiniz. Yumurta sarısı veya peynir gibi besinlerle protein desteğinin yanında yulaflı ekmek ile onun tahıl ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Lifli ve sulu yapısıyla bebeğiniz armut püresini çok sevecek.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün

Mercimek Çorbası-Bulgur Pilavı-Et

Nasıl Yapılır?: Kahvaltıda olduğu gibi bebeğiniz artık bu dönemde birden fazla yemek çeşidinden yararlanabilir.  ½ bebek kavanozu mercimek çorbası onun için iyi bir akşam yemeği menüsü olabilir.  Mercimek çorbası tarifi için tıklayın. Çorbanın yanına 1 tatlı kaşığı et/tavuk/balık ve ½ bebek kavanozu bulgur pilavı da ekleyebilirsiniz.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün

1 bebek kavanozu yoğurt

Nasıl Yapılır: 100 ml benmari usulü ısıtılmış anne sütü veya 90 ml kaynamış su içine 4 ölçek devam sütü koyarak hazırladığınız karışımı küçük bir kâse ya da kavanoza boşaltın. İçerisine 2 çay kaşığı yoğurt mayası ilave edin ve karıştırın. 5-6 saat sıcak ortamda mayaladıktan sonra 1 gece boyunca buzdolabında bekletin.

Yoğurt aynı zamanda bebeğinizin menüsünde bulunan yemeklere eşlik etmesi için de kullanılabilir. Bebeğinize, yemeklerine eşlik etmesi için daha az miktarda yoğurt verebilirsiniz. Ayrıca yoğurdu ayran şeklinde hazırlayarak da bebeğinizin öğünlerini zenginleştirebilirsiniz.

Not: Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü verebilirsiniz.

*Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü, zamanında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını tek başına karşılar. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda yetkili sağlık çalışanına danışınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım