• Bebeğimi denize sokabilir miyim?

  Eğer deniz temiz bir denizse bebeğinizin denize girmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bebeğinizi denize sokmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. 

 • Bebeğimin tırnağını nasıl kesmeliyim?

  Bebeklerin tırnakları çok hızlı uzar ve çok keskin olduğu için kendi cildine zarar verebilir. Bu nedenle tırnakların uzaması takip edilmeli ve  düzenli olarak kesilmelidir. Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için özel bebek tırnak makaslarını kullanmanız gerekir. Eğer banyodan sonra bebeğiniz uyurken keserseniz daha kolay olabilir.

   

 • Bebeğimin tuvalet eğitimine ne zaman başlamalıyım?

  Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 2-3 yaş arasıdır. Tuvalet eğitimine çocuğunuzun hazır olduğu dönemde başlamanız çok önemlidir. Eğer tuvaletinin geldiğini anlamaya ve altının ıslanmasından rahatsız olmaya başladıysa, kendini konuşarak ifade edebiliyorsa, basit emirleri anlayabiliyorsa ve bezi 3 saat kadar kuru kalıyorsa çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

 • Anne sütü neden önemlidir?

  Anne sütü, bebeğinize verebileceğiniz en iyi ve en doğal besindir. İlk 6 ay boyunca düzenli emzirilen bir bebeğin, su dahi tüketmesine gerek yoktur. Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden bebeğinizi 2 yaşına kadar, katı gıdalarla birlikte mümkün olduğunca anne sütü ile beslemeniz önerilir.

 • Emziriyorum, hangi besinler gaz yapar?

  Gaz yapan besinler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak gaz yapan besinler mayalı içecekler, çiğ soğan, çiğ sarımsak, bulgur pilavı, lahana, kuru meyveler, sürekli çiğ besinler tüketmek, süt, kuru fasülye, nohut gibi bakliyatlar, gazlı içecekleri fazla tüketmek ve çok soğuk besinlerdir.

 • Bebeğimi geceleri beslemeli miyim?

  Bebeğiniz 6-7 aylardan sonra gece beslenmek istemiyorsa onu uyandırıp beslemenize gerek yoktur. Ancak bebeğiniz hazır değilse, hala gece uyanıp beslenmek istiyorsa ve beslenmeden uykuya dalamıyorsa 1 yaşına kadar geceleri beslemeye devam edebilirsiniz. 

 • Bebeğime bakla, patlıcan gibi sebzeler verebilir miyim?

  Patlıcan nikotin içeriği nedeniyle, bakla ise iyi pişirilmediğinde zararlı olabilecek bir yapıya sahip olduğu için bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar önerilmemektedir .

 • Bebeğime bal verebilir miyim?

  Bal; içinde bulunabilen Clostridium Botulinum adlı bakterinin sporları nedeniyle toksik etki oluşturabileceğinden, kullanımı 1 yaşından önce önerilmeyen bir gıdadır.
  Bebelac Sütlü Ballı İrmikli'nin üretimim aşamasında içeriğine dahil edilen bal, bebek için uygun içeriktedir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

 • Kahvaltıda bebeğime ne yedirebilirim ?

  6.aydan sonra bebeğinize kahvaltıda peynir, yumurta sarısı ve pekmez verebilirsiniz. Peyniri ve yumurta sarısını tek tek yedirebilirsiniz. Ancak tek yemekte zorlanırsa kahvaltınızı karışım olarak ta verebilirsiniz. Kahvaltı tariflerimiz için tıklayın. 

 • Aile Sofrasına Geçişi Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalıyım ?

  Çocuğunuz birinci yaşını doldururken onu artık aile sofrasına, sizin düzen ve saatlerinize alıştırmaya başlayabilirsiniz.
  Aile sofrasında yemeğe başlamak, bebeğinizin sosyal becerilerini arttırır ve ailenin diğer bireylerinin de yemek yiyor olması, bebeğinizin verilen besinleri reddetmemesine de yardımcı olur. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Bebekler İçin Aşılar Neden Önemlidir?

  Hastalığın oluşmasını önlemek her zaman tedavi etmekten çok daha kolay ve anlamlıdır. Aşı, bebeğinizi hastalıklardan ve hastalıkların kötü sonuçlarından korunabilmesi için uygulanmaktadır. Bebeğinizin aşılarını zamanında yaptırmanız çok önemlidir. Aşılar ile detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Bebekler neden ağlar? Nasıl ayırt edebilirim?

  Bebekler ilk aylarda sindirim sistemleri tam gelişmeden doğdukları için gaz sıkıntısı yaşayabiliyorlar. Bu durum bebeklerin özellikle günün belirli saatlerinde ağlamasına sebep olmaktadır. Bebeğinizin uykusunun gelmesi ya da karnının aç olması da ağlamasına sebep olabilir.
  İlk aylarda bebekler anneleri ile kendilerini bir bütün olarak algılarlar ve tensel teması sürekli sürdürerek bir arada olmak isterler, bunu ağlayarak ifade edebilirler. 
  Dil gelişimini henüz kazanmadıkları dönemde bebekler  isteklerini ağlayarak ya da fiziksel tepkilerle dile getirebilirler. Böyle durumlarda bebeğinizi kucağınıza alıp sakinleştirebilir, onun sıkıntısını anladığınızı basit sözcüklerle ifade ederek dikkatini başka şeylerle dağıtmaya çalışabilirsiniz. 

 • Bebeğim benden ayrılmak istemiyor, ne yapabilirim?

  Bebekler, özellikle bir yaş civarında çok kısa süreli ayrılıklara bile tepki göstermeye başlayabilir. Sizi neden göremediğini anlayacak ve ne zaman döneceğinizi bilecek olgunluğa henüz erişmemiş olması bebeğinizde ayrılma kaygısına neden olur. Bebeğinizden ayrılmadan önce ona haber vermeniz,  ayrılık sürelerini makul tutmanız ve sizin yokluğunuzda bebeğinizin güvendiği  kişilerle vakit geçiriyor olması bu kaygıyı azaltmak için önemlidir.

 • Bebeğim mastürbasyon yapıyor, ne yapmalıyım?

  Cinsel organlarda sinir uçları yoğun bulunduğu için bu bölgeler fiziksel hazza sebep olur. Kendi bedenlerini keşfetmeye başlamalarıyla birlikte 1,5 - 6 yaş arasında çocuklar mastürbasyon yapmaya başlayabilir. Bu çok doğal bir durumdur. Bu davranış sebebiyle çocuklara herhangi bir tepki göstermemek, cezalandırmamak, müdahalede bulunmamak gerekir.

 • Gaz Sancıları Neden Olur, Çözümü Nedir?

  Bebekler doğduğunda sindirim sistemleri thenüz gelişmemiştir. Bu nedenle ilk aylarda gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunları ile sıkça karşılaşabilir. Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bebeğim kusuyor, ne yapmalıyım?

  Bebeklerde, doğumdan sonra ilk zamanlarında kusma yoğun bir şekilde görülebilir. Bebeğiniz bazen peynir gibi bazen süt gibi kusabilir. Bebeğiniz beslendikten sonra onu  30 derecelik yarı oturur pozisyonda 20 dakika bekleterek ve sağ tarafa yatırma kusmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.  Bebeğiniz fışkırır gibi kusmaya devam ediyorsa mutlaka  doktorunuza danışmalısınız.

 • Bebeğim isilik olursa ne yapmalıyım?

  Bebeğin vücudundaki ter gözeneklerinin tıkanması durumunda, ter derinin dışına çıkamaz ve derinin altında kalır. Bu da bebeklerde isiliğe neden olabilir. Bebeklere yazın kalın giysiler giydirmek, odasının sıcak olması, bebeğin az banyo yapması, bebeğinizin alt değişimini sık sık yapmamak, bez markası değiştirmek isiliğe neden olabilir. Pamuksu dokudan oluşan kumaşlar dışında giyilen kıyafetlerde isiliğe neden olmaktadır.  Bebeğiniz isilik olduysa pamuklu giysiler giydirin,sıcak ve nemli ortamlardan kaçının, sık sık banyo yaptırın ve doktorunuzun önerdiği kremler varsa bu kremleri kullanın.  

 • Bebeğim pamukçuk olursa ne yapmalıyım?

  Pamukçuk bebeklerde görülen bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin ağzı içinde beyaz  bir görünümde olur. Göğüs ve biberon temizliği, emzik temizliğine dikkat edilmelidir.
  Pamukçuk mantar hastalığı olduğu için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Bebeğim sarılık olursa ne yapmalıyım?

  Yenidoğan bebeklerde fizyolojik sarılık genellikle hayatın ikinci günü başlar, üçüncü ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine ulaşır, daha sonra giderek azalır.Yeni doğan bebeklerin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüzlerinde görülen sarı renk sarılığın belirtisidir. Sarılığın tedavisi için mutlaka doktora danışılmalıdır. 

 • Bebeğimde kansızlık var, onu nasıl beslemem gerekiyor?

  Bebeğinizde kansızlık varsa onu demirden zengin gıdalarla beslemek gerekir. 
  Bunlar kırmızı et, yumurta sarısı, kuru baklagiller,yeşil yapraklı sebzeler, ve kuru yemişlerdir. 
  Etli sebze ya da sebze yemeklerinin yanında ya da bir süre sonra C vitamini içeren bir gıda vererek demir emilimini arttırabilirsiniz. C vitamini içeren gıdalar bir örnek portakal suyudur.

 • Göğüs çatlağı için ne yapmalıyım?

  Meme ucu çatlaklarının en büyük nedeni bebeğin emme pozisyonunun doğru olmamasıdır. Bebek annesini emerken areola dediğimiz göğsün kahverengi kısmını alabildiğince geniş kavraması önemlidir. Anne sütünüzü elinizle biraz çıkarıp göğsünüze sürmek ve göğsünüzün havayla kurumasını sağlamak yardımcı olabilir. Doktorunuzun önereceği kremlerden de kullanabilirsiniz.

 • Meme ucum çıkık değil ne yapmalıyım?

  Meme ucu içe çökükse ya da büyükse  bebeğin memeyi kavraması zordur. Hamilelik süresince düzenli göğüs masajı yapmanız göğüs ucunun çıkmasını sağlayacaktır. Göğüs ucunu önce sağa ve sola ardından yukarıya aşağıya doğru hafifce masaj yaparak göğüs ucunu dışarı çıkarabilirsiniz.
  Pompa kullanımı da göğüs ucunun dışarıya çıkmasında etkili olabilir. Eğer meme ucu dışarıya çıkmıyorsa, emzirmek için silikon meme ucu kullanarak önerilir. Silikon başlığı meme ucuna yerleştirip, emzirmeye başlandığında meme ucu dışarıya çıkarak silikon başlığın içine girer. İki dakika sonra silikon başlık çıkarılıp, bebeğe dışarıya çıkmış olan meme ucu verilerek emzirmeye devam edilebilir. 

 • Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenebilirim?

  Bebeğinizin cinsiyeti 12. haftadan sonra öğrenilebilir. 20. haftadan sonra daha kesin olarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. 

 • Hamilelikte oluşan çatlakları engellemek için ne yapabilirim?

  Hamilelik boyunca, cildinizin yapısına göre gerilmeye bağlı çatlaklar oluşabilir. Bol su içmenizi öneririz. Cildinizin nemli tutulmasını sağlayan kremler çatlak oluşumunu engellemede yararlı olabilir.

 • Hamileyken alkol, sigara kullanılabilir mi?

  Anne adayının tükettiği alkol plasentadan geçerek embriyoya zarar verir ve bebekte ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Hamilelik döneminde alkol ve sigara  tüketilmemelidir.

 • Hamileyken saç boyanır mı?

  Saç boyalarının içerisindeki kimyasal maddeler sebebiyle fetusun oluşum süreci olan ilk 12’nci haftada saç boyanması önerilmez. Bu haftadan sonrası için de bitkisel içerikli boyalar kullanılabilir ama  mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. 

 • Bebeğim biberonu reddediyor ne yapmalıyım?

  Ek gıda döneminde iseniz bebeğinize çocuk devam sütünü kahvaltı karışımında, yoğurt yapımında, muhallebi yapımında kullanarak verebileceğiniz gibi çocuk  devam sütünü sebze ve meyve pürelerine ekleyerek te verebilirsiniz. Tariflerimiz için tıklayın.

 • Bebeğime yumurta beyazı verebilir miyim?

  Yumurta beyazı alerjen olduğu için bebeklere 1 yaşına kadar verilmemelidir.

 • Yoğurda pekmez eklemek doğru mudur?

  Kalsiyum demir emilimini azaltır ancak pekmezin içeriğindeki demirin vücuttaki emilimi yetersizdir. Bu yüzden bebeğinizin  yoğurduna pekmez ilave edebilirsiniz.

 • Bebeğime tuz, baharat, salça, vb gibi gıdalar verebilir miyim?

  Tuz, acılı baharatlar ve salça bebek beslenmesinde ilk 1 yıl kullanılmamalıdır. 

 • Süt nasıl sağılır?

  Bir süt pompası yardımı ile sütünüzü sağabilirsiniz. Elektrikli bir pompa tercih edebilirsiniz. 2-3 saatte bir 15 dk her iki memeyi sağmalısınız. Sağmaya başlamadan önce bebeğinizin emebiliyorsa öncelikle bebeğinizi emzirin. Düzenli sağmaya başladıktan sonra süt miktarına bakmadan sağmaya devam etmek gerekir. 

 • Pirinç ununun sakıncaları nelerdir?

  Türkiye’de yaygın olarak kullanılan pirinç unu, nişasta gibi geleneksel besinler, su veya inek sütü ile hazırlanırsa bebeğinizin gelişimi için ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri içermez. Yani bebeğiniz için yeterli bir öğün değildir.

 • Neden bazı bebekler iştahsızdır?

  Özellikle ek gıdaya geçiş veya diş çıkarma gibi özel dönemlerde görülen yemeği reddetme durumunda, bebeğinize zorla yedirmeye çalışmak iştahsızlığın daha da artmasına yol açar. Bebeğinizin büyümesi ile beslenme araları açılacaktır, onu sıksık beslemeye çalışmayın. Bebek büyüdükçe sık beslemeye çalışmak ve ısrarcı olmak da iştahsızlığı arttırabilir.

 • Bebeğime kepekli ekmek yedirebilir miyim?

  Kepek demir emilimini azaltabileceği için bebek beslenmesinde özellikle ilk 1 yıl kullanılmamalıdır.

 • Keçi sütü anne sütüne yakın bir süt müdür?

  Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda, keçi sütü de inek sütü gibi yapısal olarak anne sütüne benzemediğinden, 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Keçi sütü de , inek sütü de  1 yaşın altındaki bebeklerin  sindirimi, bağışıklık  sistemi ve gelişimi için uygun bir süt değildir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

 • Kardeş kıskançlığında nelere dikkat edilmelidir?

  Eve yeni bir bebeğin gelmesiyle birlikte büyük çocuklar ihmal edildiklerini ya da daha az sevildiklerini düşünerek kıskançlık geliştirebilirler. Öfke, bebeksi davranma ve dikkat çekmeye çalışma gibi davranışlar sergileyebilirler. Kardeş sonrası çocuğunuzun evdeki düzenini olabildiğince korumanız ve onunla özel olarak ilgilenip zaman geçirmeniz, bu dönemi daha kolay atlatmasına ve kardeşini benimsemesine yardımcı olacaktır.

 • İshal nedir, ishal olan bebeği nasıl beslemek gerekir?

  Eğer bebek anne sütü alıyorsa bol bol emzirilmelidir. Eğer anne süt alımı yeterli değilse ishal durumunda mutlaka doktorunuza danışınız. Bebeğiniz ek gıda alıyorsa patates, havuç, pirinç, yoğurt gibi gıdalar ishal döneminde daha çok tüketilmesi gereken besinlerdendir.

 • Ek gıdaya geçtikten sonra bebeğimin süt ihtiyacı devam eder mi?

  Ek gıda dönemine geçseniz bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütü olmaya devam eder. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız

 • Ek gıdalara başlamak için en uygun zaman nedir?

  Ek gıdalara geçiş için en uygun zaman 6. aydır. 6. aydan sonra doktorunuzun da yönlendirmesiyle birlikte ek gıdalara geçiş yapabilirsiniz. 

 • Bir yaşından önce inek sütünün bebek için sakıncaları nelerdir?

  Özellikle ilk bir yıl, anne sütü verilemiyorsa bile, inek sütünün kullanılmaması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar inek sütü önermiyor.
  * İnek sütü Demir ve C vitamini bakımından yetersizdir. Bağırsaklarda gizli kanamalara, demir eksikliği anemisine (kansızlığa) neden olur.
  * Alerjik hastalıklara yakalanma riski yüksektir.
  * Böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Omega-3 ve Omega-6  içermez.

 • Bebeklerin göbek bağı ne zaman düşer?

  Bebeklerin göbek bağı normalde 7-10 gün içinde düşer. Eğer daha uzun sürüyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

 • Bebekler televizyon izlemeli mi?

  Sağlıklı beyin ve dil gelişimi için çocukların özellikle ilk iki yıl televizyon izlemesi önerilmemektedir. 2 yaşından itibaren de kontrollü, günde yarım saati geçmeyecek sürede, bebeğin gelişim düzeyine uygun programlar tercih edilmelidir.  

 • Bebekler niçin uykudan uyanır?

  Bebeklerin uykudan uyanmasının en çok rastlanan neden acıkmadır. Bu nedenle bebeklere gece uykusundan önce onları hem tok tutacak hem de besin değeri yüksek gıdalar verebilirsiniz.
  Bazen uyku düzensizliğinin sebebi diş çıkarma döneminde olmanız olabilir. Bu dönemde bebeğiniz sık uyanabilir. Uyumadan evvel ılık bir banyo ve dişleri için diş etlerine rahatlatıcı yumuşak masajlar yapabilirsiniz, ninni söylebilirsiniz.

 • Bebekler ne zaman yürümeye başlar?

  Bebekler genelde 12-15 ay arasında yürümeye başlar. Bazı bebekler bundan 1-2 ay önce de yürüyebilirler. Eğer 1,5 yaşından sonra yürüyemiyorsa doktora danışılmalıdır. 

 • Bebeğin su ihtiyacı ne kadardır?

  İlk 6 ay bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını anne sütü ile karşılayabilirsiniz, su vermenize  gerek yoktur. Ek gıda dönemiyle birlikte bebeğinize su vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğinize suyunu tokken verebilirsiniz, ihtiyacı olduğu kadar suyu kendisi içecektir. Diğer sıvı gıdalardan da sıvı ihtiyacını karşılayacağı için bebekler için belirli bir miktar su miktarı önerilememektedir. 

 • Bebeğim ne zaman konuşmaya başlar?

  Her bebeğin konuşma zamanı farklıdır. Bebekler yaklaşık olarak 1-1,5 yaşlarında ilk kelimelerini söylerler ve 2-3 yaş civarında kendilerini ifade edebilir hale gelirler. Bebeğinizin konuşmasını desteklemek için onunla sürekli konuşabilir, hoşuna giden kitapları okuyabilirsiniz. 

 • Bebeğim kabız oluyor ne yapmalıyım?

  Kabızlık bebeğin zorlanarak 3-4 günde bir katı dışkılamasıdır.
  Bebekler sindirim sistemleri geç geliştiği için ilk aylarda kabızlık yaşayabilirler. Bebeğiniz kabız ise doktorunuza danışarak ona  günde 1-2 çay kaşığı sızma zeytinyağı vermeyi deneyebilirsiniz. 
  Bebeğe pedal çevirme hareketi yaptırmak da bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.
  Eğer ek gıda dönemindeyseniz  bebeğiniz için  sebze olarak yeşil yapraklı sebzeler, kabak, fasülye, enginar gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz. Kırmızı erik, kayısı, üzüm suyu ve  armut bağırsaklarını rahatlatabilir.
  Tahıllar da  lif içeriği nedeniyle sindirimine yardımcı olur. 
  Demir damlaları, muz, şeftali, havuç ve  pirinç unun kabızlık yapma olasılığı vardır.

 • Bebeği katı gıdaya alıştırmak için evde hazırlanılan yemeklerden tattırabilir miyim?

  Ek gıda dönemine geçseniz bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütü olmaya devam eder. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

 • Muhallebi nasıl yapılır?

  6. aydan ittibaren kullanmak için muhallebi tarifi


  Malzemeler
  • Devam sütü*
  • 100 ml su
  • 1 tatlı kaşığı pirinç unu


  Hazırlanışı
  *100 ml su ile bir tatlı kaşığı pirinç ununu karıştırarak pişirin. 
  *Pişen muhallebiyi ocaktan alın ve içerisine devam Sütü’nden toz olarak 3 ölçek ilave edip karıştırın. 
  *Muhallebiniz hazır. 
  *Muhallebinizin içerisine muz ilave edip muzlu muhallebi hazırlayabilirsiniz.

  *Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. 

 • Bebeğime ne sıklıkla banyo yaptırmalıyım?

  Bebeğinizi göbeğinin düşmesiyle birlikte isterseniz bebeğinizi her gün yıkayabilirsiniz

 • Bebeğim ayda ortalama olarak kaç kilo almalıdır?

  Her bebeğin gelişimi farklıdır. Ancak genel olarak bebekler ilk 5- 6 ayda ortalama olarak ayda 800 gr kadar kilo alır ve 1,5-2 cm kadar da uzarlar. 6 aydan sonra büyüme yavaşlayarak devam eder. Kilo alımı ayda 200-500 gr civarı olur, boy da 1 cm kadar uzar.

 • Bebelac Gold Çocuk Devam Sütleri neden değişti?

  Bilimsel çalışmalarımız sonucunda ürünlerimizin içeriklerini bebeklerin ihtiyacına göre yeniliyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda ürünlerimizin hem içerikleri hem de numaralandırılması yenilendi. Yeni Bebelac Gold 2’yi 1 yaşına kadar kullanabilirsiniz. 1 yaşından sonra Yeni Bebelac Gold 3’e geçebilirsiniz. Bebeğinizle ilgili tüm sorular ve ürünlerimizle ilgili merak ettikleriniz için bize 0850 202 50 20 nolu mutlubebek hattından ya da mutlubebekler.com’dan ulaşabilirsiniz.

 • Bebelac Gold 4 Çocuk Devam Sütü’nü bulamıyorum, neden?

  Ürünlerimizin içerikleri ve numaralandırılması yenilenmiştir. Bebelac Gold 4 Çocuk Devam Sütü yerine 1 yaşından itibaren Bebelac Gold 3 Çocuk Devam Sütü’nü kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • Bebelac Gold 2 Devam Sütü’nün içeriğinde ne değişti?

  Bebelac Gold 2 Devam Sütü’nün yeni formülü anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda yetkili sağlık çalışanının önerisiyle 6. aydan 1 yaşa kadar kullanılmaktadır. Yaptığımız bilimsel çalışmalar sonucunda ürünlerimizin içeriklerini bebeklerin ihtiyacına göre yeniliyor ve geliştiriyoruz. Eski Bebelac Gold 2 Devam Sütü ile yenilenen formül arasında bebeğinizin damak tadını ya da gelişimini etkileyecek büyük bir farklılık bulunmamaktadır. Yeni formülümüzü de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

   

 • Fermantasyon Nedir?

  Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü, zamanında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını tek başına karşılar. Anne sütünün yetmediği durumlarda yetkili sağlık çalışanına danışınız. 

 • Kavanoz serisinde katkı maddesi var mıdır?

  Kavanoz ek gıdaları geleneksel bir saklama yöntemi olan konserve tekniği ile üretilmektedir. Kontrollerden geçirilerek üretilmiş  meyve, sebze ve tahıllar önce ani olarak çok yüksek sıcaklığa çıkartılır ve çok kısa bir sürede oda sıcaklığına düşürülür. Bu hızlı işlem sayesinde, gıdalar besin değerini koruyabilirler. Kavanozlar hava almayacak şekilde kapatılıp emniyet halkasıyla kilitlenir. Bu yöntem ile ek gıdalar, ürün kapağı açılana dek  tazeliğini koruyabilir. Eskiden annelerimizin evlerde özenle hazırladığı katkı maddesiz konserve yöntemine benzeryen bu yöntem ile sofranıza geliyor.

 • Bebelac kavanoz serisi nasıl tüketilmelidir?

  Bebelac kavanoz ek gıdaları, kavanoz açıldıktan sonra hemen tüketilebilir. Eğer bir kısmını tüketecekseniz, tüketeceğiniz kadarını ayrı bir kaba ayırıp kavanozda kalan püreyi buzdolabında 48 saat saklayabilirsiniz. Tercihe göre soğuk veya sıcak olarak tüketebilirsiniz. Isıtmak için, ürünün arzu ettiğiniz kadarını bir kaba boşaltınız. Sıcak su dolu bir kabın içinde bekletiniz (benmari usulü). Isındıktan sonra karıştırıp bebeğinize verebilirsiniz. 

 • Bebelac ürünlerinde GDO var mıdır?

  Bebelac ürünlerinde GDO bulunmamaktadır. Üretimi Avrupa Birliği Ülkelerinde gerçekleştirilerek ülkemize ithal edilen devam sütleri ve ek gıdalar Türkiye ve Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan tüm ilgili mevzuatlara uygundur. Ürünlerimizin üretiminde sadece bebek beslenmesinde kullanımına uygun olan güvenli hammaddeler kullanılır. Ürünlerimizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için Mutlu Bebek Hattımıza 0 850 202 50 20  nolu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Bebelac ürünlerinde neden kanola yağı var ?

  Anne sütü yağ içeriği ile birebir aynı olan direk bir yağ çeşidi bulunmamaktadır. Bu nedenle anne sütü yağ içeriğine benzer farklı bitkisel yağların karışımları bebek ürünlerinde kullanılır. Kanola, kolza bitkisinin ıslah edilmiş, güvenli ve bebek beslenmesine uygun hale getirilmiş halidir. 

 • Mamalarda domuz yağı var mı?

  Bebek mamalarında kullanılan yağ tamamen bitkisel yağdır. Ürünlerimizin hiçbiri domuz yağı içermemektedir. 

 • Bebelac sütlü ve tahıllı ek gıdaları nasıl hazırlanır?
  Bebelac sütlü ve tahıllı ek gıdaları nasıl hazırlanır?

     

 • Bebelac çocuk devam sütleri günde kaç kere verilmelidir?

  lk 6 ay anne sütü ile beslenmenin  mümkün olmadığı durumlarda, doktorunuzun önerisiyle bebeğiniz her acıktığında ya da ihtiyacı olduğu kadar besleyebilirsiniz. İlk 6 ayda bebek 2-3 saatte bir beslenebilir. 
  6. aydan sonra ek gıda döneminde de bebeğinizin anne sütü ihtiyacı devam eder. Bu dönemde onun sağlıklı gelişimini desteklemek için 2 yaşına gelinceye kadar  düzenli olarak anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Anne sütü yokluğunda ya da yetersizliğinde doktorunuza danışınız.

  *Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. 

 • Bebelac ürünleri tazeliğini nasıl korur?

  Çocuk devam sütü* ve sütlü tahıllı ek gıdalar gibi toz olan ürünlerimiz, evde de yapılan tarhana gibi kurutularak üretilir. Gıdalar güvenli bir şekilde kurutulur, kurutma sonucu üründe nem olmadığı için bakteriler üremeyemez. Kurutularak yapılan tarhana da , nemli ortamda kalmadıkça 2-3 yıl saklanabilmektedir. Oksijen almayacak şekilde ambalajlanan toz ürünlerimiz de son tüketim tarihine kadar tazeliğini korur. 

  *Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. 

 • Bebelac ürünlerini açtıktan sonra ne kadar süre, ne koşulda saklamalıyım?

  Bebelac çocuk devam sütleri ve sütlü tahıllı ek gıdaları ambalajı açıldıktan sonra 4 haftada tüketilmelidir. Hazırlanmış ürün ise 1 saat içerisinde tüketilmelidir. Kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır, direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Kavanoz ürünleri ise kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Kavanoz kapağı açıldıktan sonra 48 saat içinde tüketilmelidir. Kavanoz kapağı açıldıysa ürün buzdolabında saklanmalıdır. 

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım