• Göğüs çatlağı için ne yapmalıyım?

    Meme ucu çatlaklarının en büyük nedeni bebeğin emme pozisyonunun doğru olmamasıdır. Bebek annesini emerken areola dediğimiz göğsün kahverengi kısmını alabildiğince geniş kavraması önemlidir. Anne sütünüzü elinizle biraz çıkarıp göğsünüze sürmek ve göğsünüzün havayla kurumasını sağlamak yardımcı olabilir. Doktorunuzun önereceği kremlerden de kullanabilirsiniz.

  • Meme ucum çıkık değil ne yapmalıyım?

    Meme ucu içe çökükse ya da büyükse  bebeğin memeyi kavraması zordur. Hamilelik süresince düzenli göğüs masajı yapmanız göğüs ucunun çıkmasını sağlayacaktır. Göğüs ucunu önce sağa ve sola ardından yukarıya aşağıya doğru hafifce masaj yaparak göğüs ucunu dışarı çıkarabilirsiniz.
    Pompa kullanımı da göğüs ucunun dışarıya çıkmasında etkili olabilir. Eğer meme ucu dışarıya çıkmıyorsa, emzirmek için silikon meme ucu kullanarak önerilir. Silikon başlığı meme ucuna yerleştirip, emzirmeye başlandığında meme ucu dışarıya çıkarak silikon başlığın içine girer. İki dakika sonra silikon başlık çıkarılıp, bebeğe dışarıya çıkmış olan meme ucu verilerek emzirmeye devam edilebilir. 

  • Süt nasıl sağılır?

    Bir süt pompası yardımı ile sütünüzü sağabilirsiniz. Elektrikli bir pompa tercih edebilirsiniz. 2-3 saatte bir 15 dk her iki memeyi sağmalısınız. Sağmaya başlamadan önce bebeğinizin emebiliyorsa öncelikle bebeğinizi emzirin. Düzenli sağmaya başladıktan sonra süt miktarına bakmadan sağmaya devam etmek gerekir. 

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım