• Gaz Sancıları Neden Olur, Çözümü Nedir?

  Bebekler doğduğunda sindirim sistemleri thenüz gelişmemiştir. Bu nedenle ilk aylarda gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunları ile sıkça karşılaşabilir. Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bebeğim kusuyor, ne yapmalıyım?

  Bebeklerde, doğumdan sonra ilk zamanlarında kusma yoğun bir şekilde görülebilir. Bebeğiniz bazen peynir gibi bazen süt gibi kusabilir. Bebeğiniz beslendikten sonra onu  30 derecelik yarı oturur pozisyonda 20 dakika bekleterek ve sağ tarafa yatırma kusmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.  Bebeğiniz fışkırır gibi kusmaya devam ediyorsa mutlaka  doktorunuza danışmalısınız.

 • Bebeğim isilik olursa ne yapmalıyım?

  Bebeğin vücudundaki ter gözeneklerinin tıkanması durumunda, ter derinin dışına çıkamaz ve derinin altında kalır. Bu da bebeklerde isiliğe neden olabilir. Bebeklere yazın kalın giysiler giydirmek, odasının sıcak olması, bebeğin az banyo yapması, bebeğinizin alt değişimini sık sık yapmamak, bez markası değiştirmek isiliğe neden olabilir. Pamuksu dokudan oluşan kumaşlar dışında giyilen kıyafetlerde isiliğe neden olmaktadır.  Bebeğiniz isilik olduysa pamuklu giysiler giydirin,sıcak ve nemli ortamlardan kaçının, sık sık banyo yaptırın ve doktorunuzun önerdiği kremler varsa bu kremleri kullanın.  

 • Bebeğim pamukçuk olursa ne yapmalıyım?

  Pamukçuk bebeklerde görülen bir mantar enfeksiyonudur. Bebeğin ağzı içinde beyaz  bir görünümde olur. Göğüs ve biberon temizliği, emzik temizliğine dikkat edilmelidir.
  Pamukçuk mantar hastalığı olduğu için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Bebeğim sarılık olursa ne yapmalıyım?

  Yenidoğan bebeklerde fizyolojik sarılık genellikle hayatın ikinci günü başlar, üçüncü ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine ulaşır, daha sonra giderek azalır.Yeni doğan bebeklerin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüzlerinde görülen sarı renk sarılığın belirtisidir. Sarılığın tedavisi için mutlaka doktora danışılmalıdır. 

 • Bebeğimde kansızlık var, onu nasıl beslemem gerekiyor?

  Bebeğinizde kansızlık varsa onu demirden zengin gıdalarla beslemek gerekir. 
  Bunlar kırmızı et, yumurta sarısı, kuru baklagiller,yeşil yapraklı sebzeler, ve kuru yemişlerdir. 
  Etli sebze ya da sebze yemeklerinin yanında ya da bir süre sonra C vitamini içeren bir gıda vererek demir emilimini arttırabilirsiniz. C vitamini içeren gıdalar bir örnek portakal suyudur.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım