Bebeklik ve çocukluk döneminde gelişimin düzgün sağlanabilmesi için vitamin ve minerallerin bulunduğu besinlerin doğru tüketilmesi gerekir. Bebeğinize ek gıda vermeye başladıktan sonra, mineral ve vitaminlerin hepsinden dengeli faydalanacağı besinleri vermeye özen göstermelisiniz.

Bilimsel araştırmalara göre mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler sayesinde bebekler yeterli vitaminleri besinlerden alabiliyor. Bebeğinizin yeterli vitamin ve mineral alıp almadığı konusunda ise mutlak doktorunuza danışmalısınız.

Bağışıklık Sistemi İçin Vitamin ve Mineral!

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması ve enfeksiyon durumunda olumsuz etkilerin azaltılabilmesi için doğru vitamin ve mineral alımı önemlidir. 

Özellikle kış aylarında daha çok görülen solunum yolu hastalıkları için 'Üst Solunum Yolu Hastalıklarını Yakından Tanıyalım' yazımızı okumayı unutmayın 🥰

 • Bu minerallerin başında çinko gelir. Büyüme ve gelişim için önemli olan çinko; et, balık, yumurta ve sütte bolca bulunur.
 • Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bulunan demir, bebeğinizin kan yapısında rol oynar. Demir takviyesinin vücut tarafından kolay emilimi için C vitamini ile birlikte alınması uzmanlar tarafından önerilir.
 • Hücre yapısı için gerekli olan sodyum ve potasyum ise meyve ve sebzelerin birçoğunda bulunur.
 • Kemik ve diş yapısının sağlığı için gereken fosfor ve kalsiyum, süt, peynir, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve tahılda bolca bulunur.
 • Balık yağı, tereyağı, yumurta ve sütte bulunan D vitamini kemik gelişimi için en önemli vitaminlerdendir. Güneş ise doğal D vitamini kaynağıdır ve araştırmalara göre bebeklerin günde 15-20 dk güneşe çıkması D vitamini alabilmeleri için önemlidir.
 • C vitamini bebekler için en önemli vitaminlerden biridir. Demir emilimini hızlandırıp beynin gelişimini sağlarken, diş sağlığı için de büyük rol oynayan C vitamini yeşil bitkiler, narenciye, çilek ve domateste bolca bulunuyor.
 • Gözleri güçlendiren, mikroplara karşı direnci artıran A vitamini; balık yağı, süt ve sarı-turuncu renkli sebzelerde bulunuyor. Vitamin içeren (Beta-karoten) kaynağı olan havuç, dokuların dengeli büyümesini sağlar. Beta-karoten A vitamini alımı için gereklidir.
 • Kas ve sinir sistemi gelişimi için gereken B vitaminleri grubu; et, yumurta, meyve ve sebzeler, süt ve yeşil bitkilerde bolca bulunur. Her gün, herhangi bir çorbanın içine çok küçük parçalar halinde ilave edeceğininiz 1 yemek kaşığı kırmızı et, günlük B vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacaktır.
 • Bebeğinizin anne sütü alımından sonra yapacağınız düzenli D vitamini ve demir takviyesi kemik gelişimini koruyarak vücut direncinin artmasını sağlar.
 • Bebeğinize çeşitli meyve ve sebze yedirerek, farklı çeşitlerde vitamin ve mineral almasına yardımcı olabilirsiniz.
 • A ve D vitaminleri yağda eriyen yani vücutta depolanan vitaminlerdir. Bebeğinize bu vitaminleri içeren besinleri verirken aşırıya kaçmamalı, diğer besinleri ihmal etmemelisiniz.   


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım