1

​​Bebeğiniz İçin Önemli Vitamin ve Mineraller

Bebeğiniz ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden aldı. Şimdi sıra ek gıda döneminde😊 Ek gıdaya geçen bebeğinizin beslenmesinde bazı vitamin ve minerallerin bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Tabii ki bebeğinizin 2 yaşına kadar anne sütüne hala ihtiyaç duyduğunu, ek gıdanın destekleyici olduğunu unutmadan😉

Bağışıklık Sistemi Dostu Vitamin ve Mineraller

Bağışıklık sisteminin güçlü olması bebeğinizin hastalıklara karşı daha iyi korunacağı anlamına gelir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için bebeğinizin yiyeceklerinde bazı vitamin ve minerallerin bulunmasına özen göstermeniz yeterli😊

✅ Çinko:

Bebeğiniz için yararlı minerallerin başında çinko gelir. Büyüme ve gelişim için önemli olan çinko; et, balık, yumurta ve sütte bolca bulunur.

✅ Demir:

Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bulunan demir, bebeğinizin kan yapısında rol oynar. C vitamini demir emilimini arttırır. Kırmızı etin yanında portakal suyu içirebilir ya da  yeşil sebze salatasına limon sıkabilirsiniz.

✅ Sodyum ve Potasyum

Hücre yapısı için gerekli olan sodyum ve potasyum ise meyve ve sebzelerin birçoğunda bulunur.

✅ Fosfor ve Kalsiyum

Kemik ve diş yapısının sağlığı için gereken fosfor ve kalsiyum, süt, peynir, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve tahılda bolca bulunur.

✅ D Vitamini

Balık yağı, tereyağı, yumurta ve sütte bulunan D vitamini kemik gelişimi için en önemli vitaminlerdendir. Güneş ise doğal D vitamini kaynağıdır. Bebeğinizin D vitamini alması için günde 15-20 dk güneşe çıkmasına özen gösterebilirsiniz.

✅ C Vitamini

C vitamini, demir emilimini hızlandırır ve beynin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığı için de büyük rol oynayan C vitamini yeşil bitkiler, narenciye, çilek ve domateste bolca bulunur.

✅ A Vitamini

Gözleri güçlendiren, mikroplara karşı direnci artıran A vitamini; balık yağı, süt ve sarı-turuncu renkli sebzelerde bulunuyor.

✅ B Vitamini

Kas ve sinir sistemi gelişimi için gereken B vitaminleri grubu; et, yumurta, meyve ve sebzeler, süt ve yeşil bitkilerde bolca bulunur.

A ve D vitaminleri vücutta depolanan vitaminlerdir. Bebeğinize bu vitaminleri içeren besinleri verirken aşırıya kaçmamaya ve diğer besinleri ihmal etmemeye özen gösterebilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesi ile ilgili daha fazla bilgi için ‘Bebeğinizin Mutluluğu İçin Altın Kuralı Beslenme’ adlı içeriğe göz atabilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım