• Bir yaşından önce inek sütünün bebek için sakıncaları nelerdir?

  Bebeğiniz anne sütü içmiyorsa bile 1 yaşını doldurana kadar inek sütü vermemelisiniz. Unutmayın, bunu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiye ediyor. Nedenlerine birlikte bakalım:

   

  • İnek sütü, demir ve C vitamini bakımından yetersizdir. Bağırsaklarda gizli kanamalara ve demir eksikliği anemisine (kansızlığa) neden olur.

  • Tüketilmesi halinde alerjik hastalıklara yakalanma riski yüksektir.

  • Böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkiler. 

  • Omega-3 ve Omega-6 içermez.

   

  Şunu da unutmamak gerekir ki kutu süt, şişe süt ya da sokaktan alınan açık sütler de inek sütüdür. İnek sütünün bebeğinize olumsuz etkilerini daha detaylı öğrenmek için ¨Bebeğinize İnek Sütü Verebilir misiniz?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

 • Ek gıdaya geçtikten sonra bebeğimin süt ihtiyacı devam eder mi?

  Ek gıda dönemine geçseniz bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütü olmaya devam eder. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışarak bebeğinizin beslenmesini devam sütü ile destekleyebilirsiniz.

   

 • İshal nedir, ishal olan bebeği nasıl beslemek gerekir?

  Bebeğinizin ishal olduğu zaman, anne sütü alabiliyorsa onu bol bol emzirmelisin. Eğer anne süt alımı yeterli değilse ishal durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz 6 aydan büyükse ve ek gıda alıyorsa ishal olduğunda patates, havuç, pirinç, yoğurt gibi gıdalar yedirebilirsiniz. Bebeğiniz ishal olduğunda neler yapmanız gerektiğini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek için ¨Bebeğiniz İshal ya da Kabız Olduğunda Ne Yapmalısınız?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

 • İştahsız bebeklerde beslenme nasıl olmalıdır?

  İştahsız bebeklerde bebeğin bir sağlık problemi yoksa öğün aralarını açabilirsiniz. Bebeğinizin acıkmasını bekleyin. Onu zorlayarak beslemeyin. Bebeğinizin beslenmesini besleyiciliği düşük besin kaynaklarından beslemek yerine, besin içeriği ve kalitesi yüksek besinlerle beslemek, bebeğin gelişimine daha etkili olur. (Örneğin; pirinç unu yerine besin değerleri arttırılmış Bebelac tahıllı ek gıdaları tercih edilebilir.) Bebeğiniz devam sütü alıyorsa, devam sütünü toz formda bebeğinizin çorbasına katabilir ya da devam sütünü hazırladıktan sonra meyve püresine ekleyebilirsiniz.  

   

 • Diş çıkarma döneminde yaşanan iştahsızlık problemi nasıl çözülür?

  Her bebek farklı aylarda diş çıkarmaya başlayabilir. Bu dönemde bebeğiniz huzursuz, iştahsız, keyifsiz olabilir. Bebeğiniz diş çıkarma döneminde anne sütünü/devam sütünü sıklıkla isteyebilir ve kaşıkla beslenmeyi reddedebilir. Bebeğinizi beslerken onu zorlamamalı ve sabırlı olmalısınız. Bebeğinizin diş çıkarma sürecini kolaylaştırmak için ona diş kaşıyıcılar alabilirsiniz. Bebeğinizin diş etlerine zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bebeğinizde ateş görülürse mutlaka doktora danışmanızı öneririz.
   

 • Bebeği Katı Gıdaya Alıştırmak İçin Evde Hazırlanan Yemeklerden Tattırabilir miyim?

  Ek gıda dönemine geçse bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütüdür. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışarak bebeğinizin beslenmesini devam sütü ile destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ek gıdaya geçişi ile aklınızdaki soruların cevabına ulaşmak için “Bebeklere Katı Gıda Ne Zaman Verilmelidir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
   

 • Bebeğim kabız oluyor ne yapmalıyım?

  Bebeğin kabız olduğunda şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

   

  • Doktoruna danışarak ona günde 1-2 çay kaşığı sızma zeytinyağı verebilirsiniz,

  • Bebeğinize pedal çevirme hareketi yaptırmak da bağırsak hareketlerini hızlandırabilir,

  • Eğer bebeğiniz ek gıda dönemindeyse, öğünlerinde sebze olarak yeşil yapraklı sebzeler, kabak, fasulye, enginar gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz. Kırmızı erik, kayısı, üzüm suyu ve armut bağırsaklarını rahatlatabilir.

  • Tahıllar da lif içeriği nedeniyle sindirimine yardımcı olur. 

   

  Bebeğiniz kabız olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için ¨Bebeğiniz İshal ya da Kabız Olduğunda Ne Yapmalısınız?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

 • Mamalar bebeğime fazla kilo aldırır mı?

  Bebek ve devam sütü, bebeğinize ihtiyacından fazla kilo aldırmaz. Sadece bebeğinizin ihtiyacı olan besin içeriğine sahiptir. Bebek ve devam sütleri üretilirken anne sütü incelenir. Bu inceleme sonucu bebeğiniz için gerekli besin öğelerini içerecek şekilde üretilir.
   

 • Anne sütü neden önemlidir?

  Anne sütü, bebeğinize verebileceğiniz en iyi ve en doğal besin. İlk 6 ay boyunca düzenli emzirilen bir bebeğin, su dahi tüketmesine gerek olmadığını biliyor muydunuz? Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden bebeğinizi 2 yaşına kadar, katı gıdalarla birlikte mümkün olduğunca anne sütü ile beslemenizi öneririz. Anne sütünün yararları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için ¨2 Yaşına Kadar Anne Sütü Mucizesinden Yararlanın¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

 • Bebeğim biberonu reddediyor ne yapmalıyım?

  Bebeğiniz ek gıda dönemine geçti, ama biberonu mu reddediyor? Bebeğiniz için biberonla vermek yerine güzel alternatifler var: Çocuk devam sütünü kahvaltı karışımında, yoğurt veya muhallebi yapımında kullanarak verebileceğiniz gibi sebze ve meyve pürelerine ekleyerek de verebilirsiniz. Ancak 6-9 aylık bebeğinize günde 2 çay bardağı miktarından fazla ek gıda vermemeye özen gösterebilirsiniz. Bebeğinize hazırlayabileceğiniz lezzetli tarifleri öğrenmek için 6-9 Ay Tarifler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 • Emziriyorum, hangi besinler gaz yapar?

  Emzirdikten sonra bebeğiniz gaz sancısı mı çekiyor? Kendi öğünlerinizden mayalı içecek, çiğ soğan, çiğ sarımsak, bulgur pilavı, lahana, kuru meyveler, süt, gazlı içecekler ve bakliyatları çıkarmayı deneyebilirsiniz. Size ve sonrasında bebeğinize gaz yapan yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi almak için ¨Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler¨ başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

   

 • Bebeğimi geceleri beslemeli miyim?

  Size bir haberimiz var: Bebeğinizi 6-7 aydan sonra gece beslenmek istemiyorsanız onu uyandırıp beslemenize gerek yok. Tabii ki şunu unutmadan: Bebeğiniz hazır değilse yani hala gece uyanıp beslenmek istiyorsa ve beslenmeden uykuya dalamıyorsa 1 yaşına kadar geceleri beslemeye devam edebilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesinde bu değişikliği yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. “Bebekler neden gece beslenmesine ihtiyaç duyar?” ya da “Gece beslenmesi ne zaman kesilir?” gibi soruların cevaplarına ulaşmak için de “Bebeğinizin Gece Beslenmesi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Kahvaltıda bebeğime ne yedirebilirim ?

  Bebeğinize, 6.aydan sonra yani ek gıda döneminde kahvaltıda peynir, yumurta sarısı ve pekmez verebilirsiniz. Peyniri ve yumurta sarısını tek tek yedirebilirsiniz. Ancak tek yemekte zorlanırsa kahvaltısını karışım olarak ta verebilirsiniz. Bebeğinizin severek yiyeceği bir kahvaltı tarifini öğrenmek için ¨Kahvaltı Karışımı¨ tarifimizi okuyabilirsiniz.

 • Bebeğime bal verebilir miyim?

  Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar bal yedirmemeniz gerekir. Çünkü bal, içinde bulunabilen Clostridium Botulinum adlı bakterinin sporları nedeniyle alerjik etki oluşturabilir. Bebeğinize bal içeren ek gıdaları ise güvenle yedirebilirsiniz. Bebelac Sütlü Ballı İrmikli’nin üretim aşamasında içeriğine katılan bal, bebeğiniz için uygun içerikte. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bebeğinize, keyifle yiyeceği bir muhallebi hazırlamak için “Ballı İrmikli Şeftalili Muhallebi” tarifimize göz atabilirsiniz.

 • Bebeğime yumurta beyazı verebilir miyim?

  Alerji yapabildiği için yumurta beyazını bebeğinize 1 yaşına kadar yedirmenizi tavsiye etmiyoruz. Bebeğinize yumurtanın sarısı ile hazırlayabileceğiniz lezzetli bir tarifi öğrenmek için ¨Patates Güneşi Üzerinde Yumurta¨ tarifimizi okuyabilirsiniz.

   

 • Yoğurda pekmez eklemek doğru mudur?

  Yoğurdun içeriğinde kalsiyum, pekmezde ise demir vardır. Kalsiyum, demir emilimini azaltır; ancak pekmezin içeriğindeki demirin vücuttaki emilimi yetersizdir. Bu yüzden bebeğinizin yoğurduna pekmez ilave edebilirsiniz. Evde nasıl yoğurt mayalayabileceğinizi öğrenmek için bebeklere özel “Yoğurt” tarifimizi okuyabilirsiniz.

   

 • Pirinç ununun sakıncaları nelerdir?

  Çocukluğunuzda pirinç ununu sık sık duymuş olabilirsiniz. Ancak beslenme ihtiyacını karşılamadığı için bebeğinize yedirmenizi tavsiye etmiyoruz. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan pirinç unu ve nişasta gibi geleneksel besinler, su veya inek sütü ile hazırlanırsa bebeğinizin gelişimi için ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri içermez. Yani bebeğiniz için yeterli bir öğün değildir. Ayrıca bebeğinizde kabızlık yapabilir ve sağlıksız kilo almasına sebep olabilir. Bebeğinizin öğünlerinde bulunması gereken besin kaynaklarını öğrenmek için ¨Enerjik ve Mutlu Bir Bebek İçin Beslenme İpuçları¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Neden bazı bebekler iştahsızdır?

  Bebeklerin çoğu ek gıdaya geçiş ve diş çıkarma döneminde iştahsızlık yaşayabilir. Bebeğiniz büyüdükçe beslenme araları açılacağı için onu sık sık beslemeye çalışmanıza gerek yok. Bebeğinizi zorla yedirmeye çalışmamaya özen gösterebilir ve size özel ipuçlarımızı ¨Bebeğiniz Çok İştahsız, Ona Nasıl Yemek Yedireceksiniz?¨ yazımızda bulabilirsiniz. 
   

 • Demirden zengin besinler nelerdir?

  Bebek doğumundan 6. Aya kadar olan dönemde, ihtiyacı olan demir mineralini anne sütünden veya devam sütünden karşılar. 6. aydan sonra bebeğin ihtiyacı olan demir mineralini karşılamak için bebeğe demirden zengin ek gıdalar verilmelidir. Bebeğinizi bu dönemde yumurta sarısı, kırmızı et, tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagil yönünden zengin besleyebilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesine ekleyeceğiniz pekmez de bebeğiniz için demirden zengin bir besin kaynağı olacaktır. Demirden zengin besinleri, C vitamininden zengin besinlerle birlikte vermeniz demir emilimini artıracaktır. Örneğin yumurta sarısı yanında taze sıkılmış meyve suyu gibi. Demir desteği gerektiren özel durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
   

 • Keçi sütü anne sütüne yakın bir süt müdür?

  Keçi sütü de inek sütü gibi yapısal olarak anne sütüne benzemediğinden, keçi sütünü 1 yaşından küçük bebeğinize içirmemelisiniz. Haydi nedenlerini birlikte inceleyelim. Keçi sütü ve inek sütü 1 yaşın altındaki bebeğinizin sindirimi, bağışıklık sistemi ve gelişimi için uygun bir süt değil. 

  Vitamin A-C-D-B12 değerleri düşüktür ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaz. Folik asit ve Demir içeriğinin düşük olması anemiye neden olur. Keçi sütü, anne sütüne göre daha fazla doymuş yağ içerir. Protein, Fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum değerleri çok yüksek olduğu için böbrek solüt yükünü artırır. Bebeğin böbreklerine aşırı yük bindirir.

  Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışabilirsiniz. Bebeğinizin sindirim sistemi ile ilgili bilgi almak için ¨Bebeğinizin Mutluluğu İçin Altın Kural Beslenme¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım