• Anne sütü neden önemlidir?

  Anne sütü, bebeğinize verebileceğiniz en iyi ve en doğal besindir. İlk 6 ay boyunca düzenli emzirilen bir bebeğin, su dahi tüketmesine gerek yoktur. Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğinizin besin ihtiyacını karşılar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden bebeğinizi 2 yaşına kadar, katı gıdalarla birlikte mümkün olduğunca anne sütü ile beslemeniz önerilir.

 • Emziriyorum, hangi besinler gaz yapar?

  Gaz yapan besinler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak gaz yapan besinler mayalı içecekler, çiğ soğan, çiğ sarımsak, bulgur pilavı, lahana, kuru meyveler, sürekli çiğ besinler tüketmek, süt, kuru fasülye, nohut gibi bakliyatlar, gazlı içecekleri fazla tüketmek ve çok soğuk besinlerdir.

 • Bebeğimi geceleri beslemeli miyim?

  Bebeğiniz 6-7 aylardan sonra gece beslenmek istemiyorsa onu uyandırıp beslemenize gerek yoktur. Ancak bebeğiniz hazır değilse, hala gece uyanıp beslenmek istiyorsa ve beslenmeden uykuya dalamıyorsa 1 yaşına kadar geceleri beslemeye devam edebilirsiniz. 

 • Bebeğime bakla, patlıcan gibi sebzeler verebilir miyim?

  Patlıcan nikotin içeriği nedeniyle, bakla ise iyi pişirilmediğinde zararlı olabilecek bir yapıya sahip olduğu için bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar önerilmemektedir .

 • Bebeğime bal verebilir miyim?

  Bal; içinde bulunabilen Clostridium Botulinum adlı bakterinin sporları nedeniyle toksik etki oluşturabileceğinden, kullanımı 1 yaşından önce önerilmeyen bir gıdadır.
  Bebelac Sütlü Ballı İrmikli'nin üretimim aşamasında içeriğine dahil edilen bal, bebek için uygun içeriktedir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

 • Kahvaltıda bebeğime ne yedirebilirim ?

  6.aydan sonra bebeğinize kahvaltıda peynir, yumurta sarısı ve pekmez verebilirsiniz. Peyniri ve yumurta sarısını tek tek yedirebilirsiniz. Ancak tek yemekte zorlanırsa kahvaltınızı karışım olarak ta verebilirsiniz. Kahvaltı tariflerimiz için tıklayın. 

 • Bebeğim biberonu reddediyor ne yapmalıyım?

  Ek gıda döneminde iseniz bebeğinize çocuk devam sütünü kahvaltı karışımında, yoğurt yapımında, muhallebi yapımında kullanarak verebileceğiniz gibi çocuk  devam sütünü sebze ve meyve pürelerine ekleyerek te verebilirsiniz. Tariflerimiz için tıklayın.

 • Bebeğime yumurta beyazı verebilir miyim?

  Yumurta beyazı alerjen olduğu için bebeklere 1 yaşına kadar verilmemelidir.

 • Yoğurda pekmez eklemek doğru mudur?

  Kalsiyum demir emilimini azaltır ancak pekmezin içeriğindeki demirin vücuttaki emilimi yetersizdir. Bu yüzden bebeğinizin  yoğurduna pekmez ilave edebilirsiniz.

 • Bebeğime tuz, baharat, salça, vb gibi gıdalar verebilir miyim?

  Tuz, acılı baharatlar ve salça bebek beslenmesinde ilk 1 yıl kullanılmamalıdır. 

 • Pirinç ununun sakıncaları nelerdir?

  Türkiye’de yaygın olarak kullanılan pirinç unu, nişasta gibi geleneksel besinler, su veya inek sütü ile hazırlanırsa bebeğinizin gelişimi için ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri içermez. Yani bebeğiniz için yeterli bir öğün değildir.

 • Neden bazı bebekler iştahsızdır?

  Özellikle ek gıdaya geçiş veya diş çıkarma gibi özel dönemlerde görülen yemeği reddetme durumunda, bebeğinize zorla yedirmeye çalışmak iştahsızlığın daha da artmasına yol açar. Bebeğinizin büyümesi ile beslenme araları açılacaktır, onu sıksık beslemeye çalışmayın. Bebek büyüdükçe sık beslemeye çalışmak ve ısrarcı olmak da iştahsızlığı arttırabilir.

 • Bebeğime kepekli ekmek yedirebilir miyim?

  Kepek demir emilimini azaltabileceği için bebek beslenmesinde özellikle ilk 1 yıl kullanılmamalıdır.

 • Keçi sütü anne sütüne yakın bir süt müdür?

  Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda, keçi sütü de inek sütü gibi yapısal olarak anne sütüne benzemediğinden, 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmamalıdır. Keçi sütü de , inek sütü de  1 yaşın altındaki bebeklerin  sindirimi, bağışıklık  sistemi ve gelişimi için uygun bir süt değildir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

 • İshal nedir, ishal olan bebeği nasıl beslemek gerekir?

  Eğer bebek anne sütü alıyorsa bol bol emzirilmelidir. Eğer anne süt alımı yeterli değilse ishal durumunda mutlaka doktorunuza danışınız. Bebeğiniz ek gıda alıyorsa patates, havuç, pirinç, yoğurt gibi gıdalar ishal döneminde daha çok tüketilmesi gereken besinlerdendir.

 • Ek gıdaya geçtikten sonra bebeğimin süt ihtiyacı devam eder mi?

  Ek gıda dönemine geçseniz bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütü olmaya devam eder. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız

 • Ek gıdalara başlamak için en uygun zaman nedir?

  Ek gıdalara geçiş için en uygun zaman 6. aydır. 6. aydan sonra doktorunuzun da yönlendirmesiyle birlikte ek gıdalara geçiş yapabilirsiniz. 

 • Bir yaşından önce inek sütünün bebek için sakıncaları nelerdir?

  Özellikle ilk bir yıl, anne sütü verilemiyorsa bile, inek sütünün kullanılmaması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar inek sütü önermiyor.
  * İnek sütü Demir ve C vitamini bakımından yetersizdir. Bağırsaklarda gizli kanamalara, demir eksikliği anemisine (kansızlığa) neden olur.
  * Alerjik hastalıklara yakalanma riski yüksektir.
  * Böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Omega-3 ve Omega-6  içermez.

 • Bebeğim kabız oluyor ne yapmalıyım?

  Kabızlık bebeğin zorlanarak 3-4 günde bir katı dışkılamasıdır.
  Bebekler sindirim sistemleri geç geliştiği için ilk aylarda kabızlık yaşayabilirler. Bebeğiniz kabız ise doktorunuza danışarak ona  günde 1-2 çay kaşığı sızma zeytinyağı vermeyi deneyebilirsiniz. 
  Bebeğe pedal çevirme hareketi yaptırmak da bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.
  Eğer ek gıda dönemindeyseniz  bebeğiniz için  sebze olarak yeşil yapraklı sebzeler, kabak, fasülye, enginar gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz. Kırmızı erik, kayısı, üzüm suyu ve  armut bağırsaklarını rahatlatabilir.
  Tahıllar da  lif içeriği nedeniyle sindirimine yardımcı olur. 
  Demir damlaları, muz, şeftali, havuç ve  pirinç unun kabızlık yapma olasılığı vardır.

 • Bebeği katı gıdaya alıştırmak için evde hazırlanılan yemeklerden tattırabilir miyim?

  Ek gıda dönemine geçseniz bile bebeğinizin temel besin ihtiyacı anne sütü olmaya devam eder. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

 • Muhallebi nasıl yapılır?

  6. aydan ittibaren kullanmak için muhallebi tarifi


  Malzemeler
  • Devam sütü*
  • 100 ml su
  • 1 tatlı kaşığı pirinç unu


  Hazırlanışı
  *100 ml su ile bir tatlı kaşığı pirinç ununu karıştırarak pişirin. 
  *Pişen muhallebiyi ocaktan alın ve içerisine devam Sütü’nden toz olarak 3 ölçek ilave edip karıştırın. 
  *Muhallebiniz hazır. 
  *Muhallebinizin içerisine muz ilave edip muzlu muhallebi hazırlayabilirsiniz.

  *Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. 

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım