Bebeğiniz artık ek besin dönemine geçti! Hala heyecanlı olmalısınız, çünkü bebeğinizin ek besin dönemindeki ilk adımları. Hal böyleyken ona yemek hazırlamak, ne yiyeceğini saptamak; yani beslenme programını oluşturmak hem çok güzel hem de oldukça önemli.

7 aylık bebek beslenmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, bebeğinizin ayına uygun gıdaları bilmeniz ve bebeğinizin dönemine uygun bir beslenme programı geliştirmeniz. Bunun yanında bebeğinize vereceğiniz besin miktarı da önemli, çünkü bebeğinizin ana öğünü hala anne sütü. Onun ek besine geçmesi, aldığı anne sütü miktarını azaltmamalı. Bunun için beslenmesini destekleyeceğiniz besin miktarını 2 ek gıda öğünü olarak ayarlayabilirsiniz. Bir öğünde aldığı ek gıda miktarı ise bir minik bebek kavanozunu geçmemeli. Çünkü bebeğiniz günlük besin ihtiyacının %70’lik oranını anne sütüyle karşılamalı.

7 Aylık Bebek Beslenme Programı

7 aylık bebek beslenme tablosu için oluşturduğumuz menülere göz atarak bebeğinizin günlük besin programını oluşturabilirsiniz. 

Ana Öğün

Anne sütü /Eksikliğinde Doktorunuz önerdiyse devam sütü

Ara Öğün

Bebelac Sütlü Ballı İrmikli ile kahvaltı

Nasıl Yapılır: ½ bebek kavanozu Bebelac Gold Sütlü Ballı İrmikli’nin içine ¼ haşlanmış yumurta sarısı ilave edin. Yumurtanın yerine ½ kibrit kutusu pastörize tuzsuz beyaz peynir veya labne koyarak da kahvaltınızı güçlendirebilirsiniz.

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu nedenle anne sütü ile güne başlayan bebeğinizin beslenmesini kahvaltıyla destekleyebilirsiniz. Bebeklerin seveceği tatta, tahılların ön plana çıktığı Bebelac Gold Sütlü Ballı İrmikli’nin yanında protein deposu peynir ve yumurta sarısıyla da kahvaltınızı zenginleştirebilirsiniz.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde Doktorunuz önerdiyse devam sütü

Ara Öğün

Kıymalı brokoli çorbası

Nasıl Yapılır: Az miktarda suyu kaynatın ve bu suyun içinde brokolileri haşlayın. Suda haşladığınız brokolileri iyice ezin. Ezilmiş brokolinin içerisine 1 tatlı kaşığı pişmiş kuzu kıyması ve zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Ek gıda dönemine yeni yeni alışan bebeğiniz için çorbalar, en kıymetli ek besin seçeneklerindendir. Potasyum, magnezyum ve C vitamini içeriğiyle brokolinin yanında bebeğinizin demir ve protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan kırmızı et de bu çorbada bulunabilir.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde Doktorunuz önerdiyse devam sütü

Ara Öğün

1 bebek kavanozu yoğurt

Nasıl Yapılır: 100 ml benmari usulü ısıtılmış anne sütünü veya 90 ml kaynamış su içine 4 ölçek devam sütü koyarak hazırladığınız karışımı küçük bir kâse ya da kavanoza boşaltın. İçerisine 2 çay kaşığı yoğurt mayası ilave edin ve karıştırın. 5-6 saat sıcak ortamda mayaladıktan sonra 1 gece boyunca buzdolabında bekletin.

Bebeğinize kalsiyum yönünden destek olacak yoğurdu meyve püreleriyle lezzetlendirebilir ya da yoğurdu ayran şeklinde de tüketebilirsiniz.

Not: Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü verebilirsiniz.

*Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü, zamanında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını tek başına karşılar. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda yetkili sağlık çalışanına danışınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım