Bebeğinizin geçirdiği gelişim aşamalarının önemli bir kısmı hayatını devam ettirmek için ihtiyacı olan bir kabiliyeti kazanmaya yöneliktir. Hangi kabiliyet mi? Tabii ki beslenme. Bebeğiniz ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslendiği gibi bir taraftan da yemek yemesini sağlayacak kabiliyetler kazanır. Önce kafasını dik tutmaya başlar, ardından oturmayı öğrenir ve sizin ağız hareketlerinizin gözlemcisi olup çiğneme taklidi yapar.

Bu noktada her ebeveyn gibi aklınıza “Bebeklere katı gıda ne zaman verilir?” sorusu gelebilir.

Bebeklere İlk Katı Gıda Ne Zaman Verilir?

Katı gıdaya geçiş için bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmeye ihtiyacı vardır. Bebeğinizin vücudu yaklaşık karbonhidrat ve yağ parçalayan enzimleri yaklaşık 6 aya kadar üretemez. Bebeğinizin bu faktörlere bağlı olarak sindirim sistemi problemleri yaşamaması için katı gıdaya 6. ayda geçmesi tavsiye edilir. 6. ayına giren bebeğinizde şu durumları gözlemliyorsanız bebeğiniz ek gıdaya geçiş için hazır olabilir:

  • Bebeğiniz, mama sandalyesi ya da koltuk gibi bir yerde otururken başını kaldırabilmelidir.
  • Ağzına verdiğiniz yiyecekleri boğazına doğru götürebilmelidir.
  • Yemek kaşığını uzattığınız zaman ağzını açabilmelidir.
  • Bebeğiniz, doğum ağırlığının iki katına ulaşmış olmalıdır.
  • Ayrıca siz yemek yerken gözünü ağzınızdan ayırmıyorsa yemek yemeye ilgi duyuyor demektir.

Bu gelişim süreçleri bazı bebeklerde 4 ay gibi erken bir dönemde gözlemlenebilir. Ancak ek gıdaya geçiş için 6. ayı beklemek gerekir. “Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?”içeriğimizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeklere ek gıda verilmesi, anne sütünü kesmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bebeğinizin 6 ay ila 2 yaş arası temel besin kaynağı, anne sütü ile birlikte katı gıdadır. Bu sebeple bebeğinize vereceğiniz ek gıdaya küçük porsiyonlarla başlamanız ve her zaman anne sütünü temel besini olarak vermeniz önemlidir. Anne sütü eksikliği ya da yokluğu durumunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile devam sütü kullanabilirsiniz.

Ek Gıdaya Geçişte Bebeğinizin Kakasında Hangi Değişiklikler Olur?

Bebeğinizin ek gıdaya geçişinin ardından dışkısında birtakım farklılıklar gözlemleyebilirsiniz. Katı gıdaya bağlı olarak dışkısı daha katı olabilir. Yediği yiyeceklerin rengini alabileceği için renginin artık değişken olduğunu fark edebilirsiniz. Beslenme düzenine yağ da eklendiği için kakası daha güçlü bir kokuya sahip olabilir. Bebeğinizin kullandığı demir takviyesi kakasının daha yoğun ve koyu renkli olmasına sebep olabilir. Kakasının içerisinde sebze kabuğu ya da mısır gibi sindirilmemiş yiyecek parçaları bulunabilir. Bebeğinizin sindirim sistemi henüz olgunlaşmadığı için bu durum normaldir. Bebeğinizin dışkısının çok gevşek ve sümüksü olması, sindirim sisteminin katı gıdaya alışmak için zamana ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Böyle bir durum gözlemlerseniz doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

1 Yaşına Kadar Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin 1 yaşına gelene kadar tüketmemesi gereken yiyecekler şunlardır:

  • Bebeğinizi 1 yaşına gelene kadar inek sütü ve keçi sütü ile tanıştırmayın. Çünkü inek sütünde yüksek miktarda protein ve mineral bulunur ve bu da bebeğinizin henüz gelişmekte olan böbreklerini zorlayabilir. Ayrıca inek sütü, demir emilimini azaltır ve anemiye sebep olabilir. 1 yaşından sonra inek sütü içirmeye başlasanız dahi bebeğinizin 2 yaşına kadar temel besin kaynağının anne sütü olduğunu unutmayın.
  • Balda, clostridium botulinum adlı bir bakteri bulunur. Yetişkinlerin mide asidi bu bakteriyi eritebilir. Ancak bebeklerin mide asidi bu bakteriyi yok edecek kadar güçlü değildir. Bu da bebeklerin vücudunda botulizm denen bir hastalığa sebep olabilir. Botulizm ise bebeklerde uzun süreli kabızlık, solunum problemleri, iştah kaybı ve halsizlik gibi rahatsızlıklar doğurabilir.
  • Bebeğinizde alerjik reaksiyona yol açabilecek patlıcan, kivi ve çilek gibi gıdaları beslenmesine dahil etmeyin.
  • Bebeğinizin yemeklerini tuzsuz ve şekersiz hazırlamaya özen gösterin.

Bebeğinizin ek gıdaya geçiş için hazır olup olmadığını gözlemlerken her bebeğin kendisine özgü bir gelişim süreci olduğunu unutmayın. Katı gıdaya geçerken hem sizin karışıklık yaşamamanız hem de bebeğinizin yiyeceklere tepkisini ölçebilmeniz için bir bebek ek gıda listesi oluşturabilirsiniz. 6 aylık bebek beslenme tablosuna ulaşmak için tıklayın. 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım