Artık bebeğinizle 6. ayınızdasınız ve her geçen gün hızlı gelişimiyle sizi şaşırtan bebeğiniz için bir değişiklik daha var! Bebeğiniz hazır olduğunda artık ek gıdaya geçebilir. Yani 6 ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenen bebeğiniz artık ek gıdalardan da destek alabilir. Ek gıdalardan destek almak diyoruz, çünkü 6. aydan sonra ek besine geçilse dahi bebekler, 2 yaşına kadar anne sütünden yararlanmalıdır.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise doktorunuza danışmalısınız. 6 aylık bebek beslenmesinde bebekler anne sütüyle ya da anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuz tavsiye ediyorsa devam sütüyle beslenirler ve 6. aydan itibaren ek gıdalardan faydalanabilirler.

6. Ay Bebek Beslenmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anne sütünün önemini koruduğu bu dönemde, gıda seçimi de önemlidir. Çünkü bebeğinizin ek gıdalardan alacağı yararlı bileşenler onun sağlığını ve ileriki dönemlerdeki beslenme alışkanlıklarını da belirler. Bunun için 6. aydan itibaren bebeklerin tüketebileceği, içerik değeri yüksek ve alerjen maddeler içermeyen besinlerden yararlanmalısınız.

Bebeğinizin bu dönemde ne yediği kadar ne kadar yediği de önemlidir. Yani 6 aylık bebeklerin beslenmesinde, verilen besinin miktarı çok önemlidir. Ek besin miktarı fazla olduğu takdirde bebeğinizin anne sütüyle olan ilişkisi zayıflayabilir. Bebeğinizin 1 öğünde aldığı ek gıda miktarı, bir minik bebek kavanozunu geçmemelidir. Bu dönemdeki bebeklerin günlük besin ihtiyacının %70’inin anne sütü ile karşılanması gerektiğini unutmayın.

6. ay bebek beslenmesi sürecini ele aldık ve bebeğiniz için ideal beslenme planını oluşturduk. Bebeğinizin beslenmesi için uygun beslenme örneğini uygulayabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Ana Öğün:

Anne sütü/doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün:

½ bebek kavanozu elma püresi + yulaf

Nasıl Yapılır: Elmaları iyice yıkadıktan sonra blender yardımıyla püre haline getirin. Elma püresine 1 çorba kaşığı yulaf ekledikten sonra iyice karıştırın.

Ek besine geçen bebekler için katı gıdalara başlamanın ilk adımı meyve püreleri olabilir. Çünkü bebeklerin henüz çiğneme ve ısırma yetenekleri tam anlamıyla gelişmemiştir ve meyve pürelerini kolayca tüketebilirler. Ayrıca meyveler içerik yönünden zengindir ve sindirimi de çok kolaydır. Bunun için elma, şeftali, muz, armut püreleri tüketilebilir. Bu pürelere, bağışıklık sağlığını ve sindirimi güçlendiren tahıl içerikli yulaf ilave edilerek öğün zenginleştirilir.

Ana Öğün:

Anne sütü/doktorunuz önerdiyse devam sütü

Ara Öğün:

½ bebek kavanozu havuçlu yoğurt

Nasıl Yapılır: ¼ büyüklüğündeki havucu buharda pişirdikten sonra ezerek ½ bebek kavanozu yoğurdun içine ilave edin.

Tam bir kalsiyum deposu ve probiyotik kaynağı olan yoğurt, bu dönemde bebeğinizin menüsünde bulunmalı. A ve C vitaminlerinin yanında demir ve potasyum yönünden de zengin olan havuç da yoğurt kadar önemlidir. Bu zengin içerikleri aynı anda kullanmak için havuçlu yoğurt lezzetli bir seçim.

Ana Öğün:

Anne sütü/doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün:

Bebelac Gold Sütlü Armutlu Muhallebi

Nasıl Yapılır: 150 ml suyu kaynatın ve kaynattığınız suyu ılınmaya bırakın. Ilık suyun içine 5-5.5 tepeleme yemek kaşığı Bebelac Gold Sütlü Armutlu Muhallebi ekleyin ve karıştırın.

1 bebek kavanozu Bebelac Gold Sütlü Armutlu Muhallebi, bu dönemde bebeğinizin beslenmesini destekleyebilir. Hazırladığınız muhallebinin içine, çatal yardımıyla ezdiğiniz muzu karıştırabilir ve böylece lezzetli bir gece muhallebisi hazırlayabilirsiniz.

Not: Bebeğiniz gece uyandığında anne sütü ya da doktorunuz önerdi ise devam sütü verebilirsiniz.

*Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü, zamanında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını tek başına karşılar. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda yetkili sağlık çalışanına danışınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım