Bebeklerin ek gıdaya geçişi hem bebek hem de ebeveyn açısından önemli bir dönemdir. İlk 6 ay anne sütü ya da doktorun tavsiyesi ile devam sütü ile beslenen bebeğiniz artık kendi beslenmesini gerçekleştirmeye doğru ilk adımı atmak üzere. Bu noktada annelerin ya da bebeğin temel bakımını sağlayan kişilerin aklına ilk gelen ise “Ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı?” sorusudur. Hemen cevap verelim: Altıncı aydan itibaren bebeğin anne sütüne ek olarak ek gıdaya geçmesi önerilir.

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bebeğiniz ek gıdaya geçiş için hazır olsa bile beslenmesinin büyük kısmını anne sütünden karşılar. Sindirim problemleri ile karşılaşmaması için bebeğinize vereceğiniz ek gıda miktarlarını ayarlayabilirsiniz.

  • Bebeğiniz 6. ve 7. ayından sonra ilk yıl, beslenmesinin %70’ini anne sütünden karşılar. Ek gıdaya başlangıç aşamasına, bebeğinize yalnızca 1-2 tatlı kaşığı yiyecek tattırarak başlayabilirsiniz. Bu dönemde anne sütüne ek olarak ikiden fazla ek gıda öğünü eklemeyin.
  • 8. ayına geldiğinde minik bir bebek kavanozu kadar ek gıda yedirebilirsiniz. İkiden fazla ek gıda öğünü eklememeye özen gösterin.
  • 9. ayda artık ek gıda miktarını biraz daha artırabilirsiniz. Beslenme ihtiyacının yarısını anne sütünden yarısını ek gıdalardan karşılayabilir. Ek gıda öğünlerini ise ikiden üçe çıkarabilirsiniz.
  • Dişleri çıkmaya başlayan bebeğiniz 10. ayında günde 3 minik bebek kavanozu ek gıda yiyebilir.
  • 11. aya gelen bebeğiniz 3 ara öğünde birer minik bebek kavanozu miktarınca ek gıda yiyebilir.
  • Bir yaşına giren bebeğiniz üç minik bebek kavanozu miktarında yiyebilir. Bir yaşına girdiğinde artık ek gıdalara alışmış olsa da bebeğinizi iki yaşına kadar anne sütü veya doktor tavsiye ettiği takdirde devam sütüyle beslemeye devam etmeniz tavsiye edilir.

Kendinize şu soruları sorarak bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz:

  • Bebeğim desteksiz oturabiliyor mu?
  • Başını dik bir pozisyonda tutabiliyor mu?
  • Bebeğim, yediğim yiyeceklere ilgi duyuyor ya da çiğneme hareketimi taklit ediyor mu?
  • Oyuncaklarını ağzına sokuyor mu?

Eğer bebeğinize yönelik gözlemleriniz de bu soruların cevaplarını destekliyorsa bebeğiniz için ek gıdaya geçiş zamanı gelmiş olabilir. Bu durumda ek gıdaya geçiş yöntemlerini uygulayarak bebeğiniz için yeni, sizin için ise kimi zaman yorucu olabilecek bu dönemi daha rahat geçirebilirsiniz.

Sade Gıdalarla Başlayın

Bebeğinize şeker veya tuz içermeyen yiyecekler hazırlayın. Bunu bir yaşına kadar devam ettirin. Her yeni gıda tattırma süresi arasında üç ila beş gün olsun. Bu şekilde bebeğinizin vücudu yiyeceklere karşı ishal, kusma gibi bir reaksiyon gösterirse kaynağını anlayabilirsiniz.

Besin Değerlerine Dikkat Edin

Bebek beslenmesinde demir ve çinko önemli besin değerleridir. Fasulye, mercimek veya diğer bakliyatlar bebeğinizin bu besin değerlerini alması için uygun olabilir. Sebze çorbasına püre halinde ekleyebileceğiniz bu gıdalarla bebeğinizin besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Kendi Kendine Yemesini Teşvik Edin

Bebeğiniz desteksiz rahatça oturabildiğinde, geniş ve sabit tabana sahip bir mama sandalyesi kullanın. Emniyet kayışlarını takın. Bebeğinizin yiyeceği ile oynamasına izin verin.  Onu başka bir kaşıkla beslerken tutması için bebeğinize de bir kaşık verin. El becerisi geliştikçe bebeğinizi kaşık kullanmaya teşvik edin. 9 aylık bebeğiniz kendi başına  bardaktan su içebilir.

Öğünlere Sebze ve Meyve Ekleyin

Şeker veya tuz içermeyen diğer gıdaları yavaş yavaş beslenme düzenine eklemeye başlayın. Püre haline getirilmiş sebzelerle başlayın ve daha sonra meyve verin. Her yeni yemeği bebeğinize tanıtmadan önce birkaç gün bekleyin. Çünkü bebeğiniz anne sütünden sonra kendisi için yeni olan tatlara alışmak konusunda zamana ihtiyaç duyabilir.

Bebeğinize Parmak Yiyecekler Verin

Parmak yiyecekler, parmak boyutuna yakın olan, bebeğinizin rahatlıkla tutup ağzına götürebileceği gıdalardır. 8 aylıktan 10 aylığa kadar olan bebeklerin çoğu, yumuşak meyve, sebze, makarna, peynir, iyi pişirilmiş et ve kuru tahıllar gibi ince doğranmış parmak yiyeceklerinin küçük parçalarını çiğneyebilir. Parmak yiyeceklerinin yumuşak, rahat yutulabilir ve küçük parçalara kolay ayrılabilir olduğundan emin olun. Bebeğinizin beslenme programına 12 aydan sonra günde üç öğünün yanı sıra ara öğün ve atıştırmalıklar ekleyin. Yediğiniz yemeklerin püre veya kıyılmış versiyonlarını sunun.

Bir Yaşa Kadar Bazı Yiyecekleri Vermeyin

İnek sütünü veya balı 1. yaştan önce yedirmeyin. İnek sütü, bir bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaz. Ayrıca demir eksikliğine sebep olabilir. Bal, çok değerli bir besindir. Ancak bebeklerin tüketmemesi önerilir. Arılar bal yaparken çiçekten nektarla birlikte clostridium botulinum adlı bir bakteriyi de toplarlar. Bebeklerin mide enzimleri bu bakteriyi eritmeye uygun değildir. Bu bakteri, bebek botulizmi olarak da bilinen bir hastalığa neden olabilen bakterileri içerebilir. Bu nedenle doktorunuzdan onay almadan bebeğinize bal vermeyin.

Bebeğiniz Ek Gıdayı Reddederse Ne Yapmalısınız?

Anne sütü alan bebekler genellikle ilk denedikleri yiyecekleri reddederler. Çünkü bu yiyeceğin tadı ve dokusu yenidir. Bebeğiniz beslenmeyi reddederse onu zorlamayın. Bir hafta sonra tekrar deneyin. Kendi yemeğini elleri ile yemesine izin verin. Yemeğin bebeğiniz için bir tür eğlence olmasını sağlayın. Mesela yiyeceklerine ayı, tavşan gibi bebeğin keyif alabileceği figürlerin şekillerini verebilirsiniz. Etrafı kirletmesine ve mama sandalyesinde yemekleri ile oynamasına müsaade edin. Bu durum devam ederse bebeğinizin neden direnç gösterdiği ile ilgili mutlaka doktorunuza danışın.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım