Bebeğinizi kucağınıza ilk aldığınız anda mutlu olmak için başka hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu his zaten sizin doğanızda bulunur. Ancak annelikle ilgili her şey duygular gibi doğal bir süreç içerisinde oluşmaz.

Doğru emzirme pozisyonunu öğrenmek de kendi kendine gelişmeyen adımlardan birisidir. Doğru emzirme pozisyonunu yakalayabilmek için biraz sabredip bebeğinizle koordinasyon yakalamanız gerekir. Tabii bu süreci sizin için kolaylaştıracak bazı emzirme pozisyonları da bulunur. Siz de bebeğiniz ve sizin için uygun emzirme tekniğini seçerek emzirme serüveninize rahat bir adım atabilirsiniz.

Bebekleri Emzirme Pozisyonu Nasıl Olmalı ?

Bebeğinizin memeyi kavrayabilmesi ve rahat bir şekilde süt içebilmesi için dikkat edebileceğiniz doğru emzirme teknikleri vardır;

  • Bebeğinizi, ağzı meme ucunuzla aynı hizada olacak şekilde yerleştirin,
  • Başını hafifçe geriye yatırın,
  • Burnunun hava alabilmesi için çenesini göğsünüzün hizasında tutun.

Bunların yanı sıra bebeğinizi sizin ve bebeğinizin rahat edebileceği şekilde emzirmeniz önemlidir. “Peki, bebekler hangi pozisyonda emzirilmeli?” sorusunun cevabını ise yazının devamında bulabilirsiniz.

1.Beşik Pozisyonu

Beşik pozisyonu en yaygın tercih edilen bebek emzirme pozisyonlardandır. Bebeğinizin vücudunu kolunuza doğru yerleştirin. Başı, emzireceğiniz memenin bulunduğu taraftaki kolun dirsek çukuruna gelmeli. Poposunu ise diğer elinizle destekleyebilirsiniz. Bu pozisyon için kolçakları olan rahat bir emzirme koltuğuna otur ve kollarınızı emzirme yastığı ile destekleyebilirsiniz.

2. Yan Yatış Pozisyonu

Bebeğinizin vücudu sizin vücudunuza paralel olacak şekilde yatağa uzanın. Rahat olabilmeniz için başınızı kolunuzla desteklemek yerine yastık kullanın. Sezaryen doğum sonrasında uygulanabilecek bir pozisyondur.

3. Çapraz Beşik Pozisyonu

Bu pozisyonda da beşik pozisyonunda olduğu gibi bebeğinizi kolunuza doğru yatırırsınız. Ancak bebeğinizi emzirdiğiniz taraftaki kolla değil diğer kolunuzla desteklersiniz. Bu emzirme koltuğu kullanılarak yenidoğanlar için uygulanabilecek ideal emzirme pozisyonlarındandır.

4. Sırt Üstü Emzirme Pozisyonu

Sırt üstü emzirme, sezaryen doğum sonrası uygulayabileceğiniz emzirme teknikleri arasında yer alır. Sırt üstü yatıp bebeğinizi omzunuza doğru yatırarak emzirebilirsiniz. Böylece sezaryen kesisine herhangi bir yük binmemiş olur.

5. Koltuk Altı Pozisyonu

Bir koltuğa oturun ve bebeğinizi, vücudu kol altınızdan arkaya doğru uzanacak şekilde yatırın. Başı avucunuzun içine gelecek şekilde tutun. Bu, düşük kilo ile doğan bebekler için ve sezaryen doğum gerçekleştiren annelerin tercih edebileceği bir pozisyondur.

6. İkizleri Emzirme Pozisyonu

Kucağınıza bir bebek emzirme yastığı yerleştirin. İkizlerinizi koltuk altı pozisyonunda olduğu gibi yatırın. Ellerinizle bebeklerinizin sırtını hafifçe destekleyin.

Rahat Bir Emzirme İçin İpuçları

Hangi emzirme pozisyonunu tercih ederseniz edin emzirirken daha rahat edebilmeniz için dikkat edebileceğiniz birkaç konu vardır;

  • Emzirmeye başlamadan önce ihtiyacınız olabilecek su, kitap, telefon veya sağlıklı atıştırmalıklarınızı yanınıza alın.
  • Eğer yatarak emziriyorsanız bir süre yerinizden ayrılamayacağınız için emzirmeye başlamadan önce banyodaki ihtiyaçlarınızı giderin.
  • Bebeğinizin rahat olduğundan emin olun. Bebeğiniz boynunu desteklediğinizinden ve başı, boynu ve omurgasının bükülmediğinden emin olun.
  • Kendi rahatlığınızı sağlayarak bel ve sırt ağrılarından korunun. Gerekirse sırtınızı veya kollarınızı desteklemek için yastık kullanın.
  • Bebeğinizin meme ucunu tam olarak kavradığından emin olun. Aksi halde meme başınızın yaralanmasına sebep olabilir.
  • Bebeğiniz meme ucunu kavramakta zorlanıyorsa bir emzirme danışmanından destek alabilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım