1

Anne Sütü Arttırma Yolları

Emzirme dönemindeki her anne, sütü yeterli olsa dahi bu konuda soru işaretleriyle dolu bir dönem geçirir. ‘Anne sütü nasıl arttırılır?’ ‘Bebeğim doyuyor mu?’  annelerin aklına en çok takılan sorulardandır. Anne sütü, bebekler için en iyi beslenme seçeneğidir. Bebeğinizin aldığı süt miktarı ve bu sütün kalitesi önemlidir. Bu dönemde sütü azalan her anne endişelenebilmektedir, ancak stres yapmamak anne sütünün azalmasını önlemek için çok önemlidir😇

Anne sütü yetersiz bile olsa anne sütünü artırma yönünde öneriler ile bebeğinizi mutlu edebilirsiniz. Anne sütünü artıran yiyecekler ve anne sütünü artıran içecekler ile sütünüzün kalitesini arttırabileceğiniz gibi aynı zamanda da  miktarını da arttırabilirsiniz🥬.

Her annenin sütü kendi bebeğine özel üretilir ve bu süt; annenin yediği besinler ve emzirmesiyle ilişkilidir. Ayrıca annenin emzirme dönemindeki psikolojisi süt üretimindeki önemli etkenlerden biridir. Anne sütü faydaları saymakla da bitmez. 😇

Daha fazlası burada: Sütünüzün Yeterliliğini Anlamanın Yolları

Anne Sütü Arttırmaya Yardımcı Olacak Öneriler

 • Anne sütü arttırmanın en önemli yollarından biri bol sıvı tüketmektir. Süt üretiminde sıvının rolü büyüktür. Günde 3-3,5 litre sıvı tüketmeye dikkat edin.

 

 • Bir günde 8-12 kez emzirmeye özen gösterin. Emzirme sıklığınız süt üretimi arttırma konusunda yardımcı olacaktır🤱

 

 • Annenin psikolojisi, anne sütü üretiminde çok önemlidir. Sütünüzün azaldığı dönemlerde moralinizi arttırmak ve kendinizi motive etmek için aktiviteler yapmaya çalışın🥰. Aile ve arkadaşlarınızdan moral ve motivasyon desteği alabilirsiniz. 

 

 • Anne sütü için uykunuzu almanı önemlidir💤. Bebeğiniz uyurken siz de dinlebilirsiniz. Bebeğinizin uyku düzeni için İyi Uyuyan Bebekler,Mutlu Bebekler yazımızı okumanızı öneririz.

 

 • Emzirme döneminde alkol ve sigara kullanmamalı kafein içeren içeceklerden uzak durmayı unutmayın.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

 • Anne sütü arttırmak için mevsimine uygun meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketmeye dikkat edin🍅 🍓. Böylece hem kendi bedeninizin ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de sütünüzün kalitesini arttırabilirsiniz.

 

 • A vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeye özen gösterin🥬.

 

 • Protein ve kalsiyum, vücudunuzun gücü ve anne sütü kalitesi için önemlidir. Süt ve süt ürünleri, yumurta, et ve tavuk gibi besinleri aşırıya kaçmadan tüketin🥛.

 

 • Turuncu renkli sebze ve meyveleri tüketmeye çalışın🥕. Havuç, kayısı, balkabağı, portakal gibi besinler vitamin (beta karoten) açısından zengindir🍊. Ayrıca bu besinleri tatlı tariflerinize de ekleyebilirsiniz.

 

 • Emzirme döneminde diyet yapmak için ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidratları tüketmeyi tamamen kesmeyin, az da olsa öğünlerinizde yer verin🥖.

 

 • Hızlı kilo verdiren diyetleri uygulamamaya özen gösterin. Emzirme sürecinde zaten kendiliğinden kilo vereceksiniz😇.

 

Anne sütü arttıran önerileri denemenize rağmen sütünüz yetersiz ise doktorunuza danışınmayı unutmayınız👩‍⚕️.

Bu yazımızı incelemeyi unutmayın: Emziren Annelerde Gaz Yapan Besinler 

 

Kaynaklar: 

Sema Tanrıverdi, Özge Altun Köroğlu, Nilgün Kültürsay, Ayten Egemen, Annelerin Anne Sütünü Arttıran Faktörlere İlişkin Görüş ve Yaklaşımları

Şule Elitaş, M. Arif Akşit, Anne sütü artırılabilir mi?

 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım