1

Su insanların hayatı için önemli bir ihtiyaçtır.Tıpkı sizin gibi bebeğinizin de suya ihtiyacı vardır ve doğru miktarda tüketilmesi sağlığı için önemlidir. Bebeklerin bu ihtiyacı ilk 6 ay anne sütünden karşılanır. İlk 6 ay anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışmalısınız. 6.aydan bebeklerin su ihtiyacı değişiklik göstermektedir.

Bebeklere ne zaman su verilmeye başlanmalı?

Bebeğinizin ek gıdaya başlaması ile su verilmeye başlanmalıdır. Ek besinlerin miktarı değiştikçe ihtiyaçları olan su miktarı da değişir. Ayrıca ek gıdaları tüketmeye başlayan bebeğinizin su tüketim miktarı, ayı ve kilosuna göre de farklılık gösterecektir.

  • Bebeğinize verdiğiniz suyun kaliteli ve temiz olmasına dikkat edin. Henüz gelişmeyen böbrek fonksiyonlarının ve bu fonksiyonların etkileyeceği diğer organların sağlığı için bebeğinize verdiğiniz suya dikkat etmelisiniz. Bu konu bebeğinizde kötü bir tat algısı oluşmaması ve suyla yapılan ek gıdayı reddetmemesi için de önemlidir. 
  • Bebeğinize vereceğiniz suyun miktarı ayına ve kilosuna göre farklılık gösterir. Bu miktar 100-150 ml. arasında değişebilir. Ancak mevsim şartlarını da göre de farklılık gösterir. Bebekler de yetişkinler gibi yaz mevsiminde kışa göre daha fazla miktarda su tüketirler.
  • Bebeğin çiş yapma sıklığı verilen su miktarının yeterliliğini gösterir kriterlerden biridir. Bebeklik döneminde 5-6, iki yaşından sonra ise 4-5 kere çiş yapma sıklığı vücuda yeterli miktarda su alındığını gösterir.
  • Araştırmalara göre suyun en önemli işlevlerinden biri de yenilen besinlerin emilimini sağlamak ve hücrelere taşımaktır. Başta hücreler olmak üzere tüm sistemin yeterli düzeyde çalışabilmesi için suyun bebeklerin öğünlerinden eksik edilmemesi gerekir.
  • Su ayrıca aya göre değişen beslenme rutini ve miktarına bağlı olarak sık sık görülebilen kabızlık probleminin aşılabilmesine yardımcı olur.
  • Bebeğinizin yeterli miktarda su içip içmediği idrarının renginden anlayabilirsiniz. Koyu renkli idrar suyun az miktarda içildiğini gösterir. Bebeğinizin idrarında farklılık görürseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım