Bebeğinizin vücuduna zarar veren maddelere karşı alerjik tepkiler vermesi normaldir. Aslında bu bebeğinizin vücudunun kendini savunma şeklidir. Fakat bazı bebeklerde savunma biraz daha şiddetli olabilir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir.

Peki, bebeklerde görülen bu alerjik reaksiyonların nedenleri nelerdir?

 • Genetik faktörler (Sizin veya eşinizin alerjileri varsa.)
 • Çevre kirliliği
 • Hava kirliliği
 • Kimyasalların hayatımızdaki yerinin gün geçtikçe artması gibi nedenler alerjiyi tetikleyen nedenlerdir.

Bebeğimin alerjik reaksiyon verdiğini nasıl anlarım?

 • Bebeklerde en sık görülen alerji türü besin alerjisi ve solunuma bağlı alerjilerdir.
 • Bebeğiniz hırıltılı bir şekilde soluk alıp veriyorsa, burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya nefes sıkışması varsa bu solunuma bağlı alerjinin belirtisi olabilir. Yine de başka nedenlere bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Besin alerjilerine genelde yumurta, balık, portakal, çilek, muz, fındık gibi bazı alerjen besinler neden olabilir. Bebeğinize alerji yapan besini verdikten sonra ağzının etrafında, dilinde ve dudaklarında şişme olabilir.
 • Vücudunda kızarıklıklar, kaşıntı ve ciltte kuruma meydana gelebilir.
 • Bunların haricinde sebebi bulunamayan kusma, kabızlık ya da reflü gibi rahatsızlıkları var ise besin alerjisinden şüphelenilebilir. Mutlaka doktorunuza başvurun.

Bebeğimin alerji riskini azaltmak için nasıl önlemler alabilirim?

 1. Sadece anne sütü alan bebeklerin alerji riski daha azdır. Bu nedenle bebeğinizi mümkün olduğu kadar uzun süre emzirmelisiniz.
 2. Bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa “Nasıl olsa emziriyorum benim bebeğimde alerji olmaz” diye düşünmeyin. Çünkü alerjik gıdalar sütünüzle birlikte bebeğinize geçebilir. Böyle bir durumda alerjik gıdaların tüketimi durdurulmalıdır.
 3. Eğer sizde ya da eşinizde alerji var ise bebeğinizde ek gıdaya başlama döneminde dikkatli olmalısınız.
 4. Katı gıda döneminde deneyeceğiniz gıdaları mutlaka tek tek ve az miktarlarda deneyin. Eğer karıştırarak verirseniz hangi gıdanın alerjiye neden olduğunu anlayamayabilirsiniz.
 5. Evde asla sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlardan bebeğinizi uzak tutun.
 6. Bebeğiniz alerjik bir bünyeye sahipse evcil hayvanlara karşı da tepki gösterebilir.
 7. Bebeğin yattığı odanın nemli ve rutubetli olmaması gerekir. Ayrıca odasında kullanılan duvar boyasının kokusuz ve bebekler için özel üretilmiş olan su bazlı boyalardan olmasına özen gösterin.
 8. Aynı şekilde yatağı için kullanılan boya da çok önemlidir. Bebeğinizin yatağının ağaçtan yapılmış olması en sağlıklı seçenek olur fakat bebekler için üretilen özel boyaların kullanıldığı mobilyaları da tercih edebilirsiniz. 
 9. Bebeğinizin oynaması için verdiğiniz pelüş oyuncaklar solunum kaynaklı alerjisini tetikleyebilir. O nedenle alerji riski yüksek olan bebeğinize pelüş oyuncaklar vermeyin.
 10. Bulunduğu ortamların tozlu ve kirli olması da alerjiyi tetikleyen nedenlerdendir.
 11. Özellikle odasında kullanacağınız halının antibakteriyel olması alerji riskini azaltır.
 12. Bebeğinizde alerjik belirtiler fark ettiğinizde teşhisin koyulması için mutlaka doktorunuza danışın.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım