1

 

9 ay boyunca bebeğinizi göbek bağınızla beslediniz, onun için gerekli oksijeni sağladınız. Doğumdan sonra ise göbek bağı görevini tamamladı ve kesildi. Bebeğiniz artık kucağınızda.😇 Şimdi sıra göbek bağı bakımı yapmakta😉

 

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Göbek bağı bakımını evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Merak etmeyin göbek bağında artık canlı damar olmadığı için bebeğinizin canı acımaz.😊 Şu adımları takip ederek bebeğinizin göbek bağı bakımını yapabilirsiniz:

  • Göbek bağını temizlemeden önce ellerinizi yıkamaya özen gösterebilirsiniz.
  • Göbek bağını günde 1-2 kez doktorunuzun önerdiği solüsyon, temiz bir pamuk ya da gazlı bezle doktorunuzun önerdiği şekilde pansuman yapabilirsiniz.
  • Pansuman sonrası göbek bağı açıkta kalmalı yani üzeri kapatılmamalıdır.
  • Göbek bağının olduğu bölgenin açıkta kalması için göbek bağı oyuntulu yenidoğan bezlerinden kullanabilir ya da bezini göbeğinin altından bağlayabilirsiniz.  
  • Doktorunuzun tavsiyesini aldıktan sonra göbek bağı düşmeden de bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Ancak göbek bağının düştüğü gün banyo yaptırmamanızda fayda vardır.

Eğer göbek çevresinde şişlik ve kızarıklık fark ederseniz veya göbekten kan gelirse doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Bebeğinizin Göbek Bağı Ne Zaman Düşecek?

Bebeğinizin doğumu ile birlikte merak ettiğiniz konuların sayısı da arttı değil mi?😊 İşte doğumdan sonra aklınıza ilk merak ettiklerinizden ¨Göbek bağı ne zaman düşer?¨ sorusunun cevabı:

  • Her bebeğin göbek bağının düşme süresi birbirinden farklıdır ancak genelde 10-15 gün içerisinde düşmesi beklenir.
  • Göbek bağı erkenden düşerse ya da 2 hafta içerisinde düşmezse mutlaka doktorunuza başvurun.

 

Bebeğinizin Göbek Bağını Ne Yapacaksınız? 💭

Yıllardır süre gelen göbek bağı geleneklerini bilmeyeniniz yoktur. İyi eğitimli olsun diye okul bahçesine, uzun ömürlü olsun diye ağaç dibine gömenler, özgür ruhlu olsun diye balona bağlayıp uçuranlar, atmaya kıyamayıp saklayanlar ya da çerçeve içinde duvara asanlar bile var. Peki, siz bebeğinizin göbek bağını nasıl saklamayı düşünüyorsunuz?


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım