Yanınıza bazen sırt çantası, bazen de kol çantası aldınız. Ancak çantanızda olması gereken bir eşyanızı evde unutmanız, acilen geri dönmenize sebep olmadı. Ta ki ebeveyn olana kadar. Ebeveyn olduktan sonra nereye giderseniz gidin yanınızdan asla ayırmadığınız bir çanta türüyle tanışmış oldunuz: bebek bakım çantası.

Yeni ve ayrılmaz aksesuarınız olan bebek çantasını evde unutmanızın da farklı ihtiyaçları karşılamak için tüm günü arayış içerisinde geçirmeniz anlamına geldiğini elbette biliyorsunuz. Öyleyse gelin, gününüzü düzenli ve problemsiz geçirmenizi sağlayan bebek çantasında neler olmalı göz atalım.

Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler

Öncelikle şahsi eşyanızı koyduğunuz çanta dışında sadece bebeğinizin eşyasını yerleştirebileceğiniz bir çanta edinin. Sırt çantası tercih etmeniz, bebeğinizle daha kolay ilgilenmenize yardımcı olabilir. Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını istediğiniz anda bulabilmek için çantanın bol bölmeli olmasına dikkat edin. Çantanız hazırsa listemizi kontrol ederek bebeğinizin eşyasını yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bebek Bezi

Bebek bezini değiştirme sıklığınıza göre çantanıza koyacağınız bebek bezi sayısını belirleyin. Yenidoğan bebeklerde bu sayının çok daha yüksek olduğunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Unutmayın ki bebek bezinin eksik olmasındansa fazlasını eve geri götürmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

Yedek Kıyafet

Kirlenme ya da terleme ihtimaline karşı yanınıza yedek kıyafet alın. Bebeğinizin kıyafetlerini çantanıza hijyenik bir şekilde yerleştirmek için fermuarlı bir bez çanta kullanabilirsiniz. Mevsime göre eldiven, atkı ya da şapka gibi aksesuarlar almayı da unutmayın.

Bakım Ürünleri

Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra cildine sürebileceğiniz yağ ya da pişik kremini çantada bulundurabilirsiniz. Ayrıca alt değiştirme örtüsü ve ıslak mendil ya da pamuk da koyabilirsiniz. Yaz aylarında ise doktorunuzun tavsiye ettiği bir güneş koruyucu kremi çantanızda bulundurmanızda fayda var. Rahat nefes almasına yardımcı olmak için de yanınızda serum fizyolojik ve nazal aspiratör bulundurabilirsiniz.

Önlükler

Ek gıdaya başlayan ya da diş çıkarmakta olan bebeğiniz için tüm haftaya yetebilecek kadar önlük alın. Ayrıca ağzını silebileceğiniz ve gaz çıkarırken omzunuza yerleştirebileceğiniz mendiller de koyabilirsiniz.

Besinler

Bebeğinize anne sütü sağıyorsanız ya da doktorunuzun tavsiyesiyle bebek devam sütü veriyorsanız bebeğinizin mamasını gün içerisinde bebeğinize yetebilecek miktarda yanınıza alın. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra da yanınıza su alabilirsiniz.

Battaniye

Mevsim ne olursa olsun yanınıza hafif bir battaniye almanız faydalı olabilir. Battaniyeyi bahar rüzgarına karşı örtebileceğiniz gibi bebeğinizi güneşten korumak için de kullanabilirsiniz.

Oyuncak

Bebeğinizin bulunduğu aya uygun bir oyuncak almanız hem bebeğiniz hem sizin için daha rahat vakit geçirmek anlamına gelebilir. Eğer 8 aylık olduysa mama sandalyesine monte edebileceğiniz bir oyuncak, ileriki aylarda ise ilgisini çekebilecek dokulu kitaplardan alabilirsiniz. Eğer diş çıkarma döneminde ise çantada diş kaşıyıcı da bulundurabilirsiniz.

Anne ve Babanın İhtiyaçları

Bebek çantası nasıl hazırlanır?” sorusunun en kolay unutulabilen ve önemli cevaplarından birisi de ebeveyn ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğidir. Bebeğinizle ilgilenirken kendinizi ihmal etmeyin. Bebek bakım çantasına sizi gün içinde zinde tutması için su ve hafif atıştırmalıklar koymayı ihmal etmeyin. Anne için de göğüs pedi ve kişisel bakım malzemeleri bulundurabilirsiniz.

Bonus: Termometre

Çantanıza takacağınız portatif bir termometre, bebeğinizle birlikte dışarıda geçirdiğiniz vakte büyük kolaylık sağlayabilir. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı ya da neminin bebeğinize uygun olup olmadığına karar verebilir, gerekli gördüğünüz zaman bebeğinizin kıyafetlerinin kalınlığında değişiklik yapabilirsiniz. Böylece bebeğiniz hava değişimlerine bağlı huzursuzluk yaşamaz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım