Sonunda bebeğinizi yeni tatlarla tanıştırma vakti geldi! Yavaş yavaş katı gıdalara geçecek ve bu sırada bir sürü denemeler yapacaksınız. İçecekler de bu yeni tatlar arasında olacak. İşte bu önemli üç ayda onun için en uygun olan içecekler.

 

İlk 6 ay bebeğinizin için en uygun besin anne sütüdür.  6.aydan sonra katı gıdaya geçiş döneminde bebeğinizi daha farklı içeceklerle de tanıştırabilirsiniz. Su ve doğal meyve suları bebeğinize verebileceğiniz alternatif içeceklerdir. Peki bunları ne zaman, ne kadar ve nasıl vermelisiniz?
 

 • Bebeğinize verdiğiniz ek gıdaların hemen ardından 1-2 yemek kaşığı kadar su vermek uygun olur. Ayrıca ara öğünlerde de acıkma durumuna göre devam sütü veya meyve suyu verebilirsiniz.
 • Mevsim meyvelerini cam rendeyle rendeleyip, süzdükten sonra bebeğinize verebilirsiniz.  Günlük yarım çay bardağı bebeğiniz için yeterli olacaktır.
 • Bebeğinize vereceğiniz suyun kaliteli ve mineralli olmasına özen göstermelisiniz. Bebeğiniz için ayrı su almanıza gerek yoktur.
 • Bebeğiniz günde 5-6 kez altını ıslatıyorsa, yeteri kadar sıvı alıyor demektir. Çoğu bebek gece acıktığı için uyanır. Bu durumda eğer hala anne sütü veriyorsanız emzirebilirsiniz. Emzirmiyorsanız, ek gıdalar ve meyve suları gece için uygun olmadığı için bebeğinize devam sütü verebilirsiniz. 
 • Bebeğinize 1 yaşından önce inek sütü vermemelisiniz. İnek sütünün yapısı bebeğiniz için uygun değildir. Bebeğiniz henüz bu sütü sindirmek için gerekli sindirim sistemine sahip değildir.
 • Bebeğiniz su içmeyi reddediyorsa endişe etmeyin, özellikle beslenme sonralarında denemeye devam edin. Suluk veya kaşık kullanarak bebeğinizin su içmesini kolaylaştırabilirsiniz.  Bebeğinizin yeterli miktarda su alması önemlidir.  5-6 kere çiş yapma sıklığı vücuda yeterli miktarda su alındığını gösterir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın. 
 • Altı aylık bebeğiniz bir kase ek gıdayı rahatlıkla bitirebilir ancak iş sıvı tüketimine gelince ondan bir yetişkin gibi sıvı tüketmesini beklememelisiniz. İhtiyacı olduğu kadarını tüketecektir. 
   
 • Bebeğinize asla siyah çay, kahve, inek sütü, hazır meyve suyu gibi doğal olmayan veya bebeğiniz için uygun olmayan içecekler vermemelisiniz.
   
 • Bebeğinize vereceğiniz her meyve suyunu ilk denemede azar azar vererek alerjisi olup olmadığını test edebilirsiniz. Özellikle çilek, kivi, nar gibi meyveler alerjen özelliği olan meyvelerdir. 
   
 • Bebeğinize içecek verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da güvenliktir. Klasik bardaklar yerine onun kontrollü olarak sıvı almasını kolaylaştıracak özel bardakları tercih edebilirsiniz.

 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Ücretsiz SMS servisi ile bebeğinizin
gelişimi ile ilgili bilgiler alabilirsiniz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım