1

Kucağınıza aldığınız ilk günden beri uykusuz kalsanız da gece gündüz bebeğinizi emzirdiniz. Ancak minik bebeğiniz yavaş yavaş büyüyor ve vücudu başka besinlere de ihtiyaç duyuyor.

Gelin ¨Bebek emzirmek ne zaman bırakılır?¨dan başlayıp ¨Emzirmeyi bıraktırma yöntemleri nelerdir?¨sorusuna kadar sütten kesme ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilere birlikte bakalım 😊 Tabii ki öncelikle emzirme ile ilgili önemli bir bilgiyi hatırlatalım: Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü içerek ihtiyacı olan besinleri alır. 6. ayını dolduran bebeğiniz ek gıdaya geçebilir. Ancak ek gıda anne sütüne destek olarak verilmelidir. Çünkü bebeğiniz 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyaç duyar.

Emzirmeyi Ne Zaman Bırakmalı?

Bebeğiniz 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyaç duyar. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda ise doktorunuzun tavsiyesi ile bebeğinize devam sütü verebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda 2 yaşından önce bebekler sütü kendi kendilerine bırakabilir. Bu doğal bir durumdur. Bebeğinizin beslenmesini desteklemek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebekler Nasıl Sütten Kesilir?

Emzirmeyi bırakmak için bebeğiniz kadar sizin de hazır olmanız önemli. Sonuçta bebeğinizi emzirirken sevgi dolu anlar yaşadınız.😊 Bebeğiniz 2 yaşına geldiyse ve kendinizi hazır hissediyorsanız şu yöntemleri takip edebilirsiniz:

  • Öncelikle bebeğiniz için uygun zamanı belirleyebilirsiniz. Örneğin bebeğiniz hastaysa veya diş çıkarıyorsa rahatlamak için daha fazla emmek isteyebilir. Sütten kesme için bebeğinizin huzursuzluk döneminin geçmesini bekleyebilirsiniz.
  • Sütü yavaş yavaş bıraktırmaya çalışabilirsiniz. Her seferinde emzirme sayınızı bir adet azaltabilirsiniz.
  • İlerleyen günlerde ise öğlen ve gece yatarken emzirip diğer öğünlerde tamamen anne sütünü bırakabilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım