Bebeğinizin boyunun uzamasını ve kabiliyetlerinin gelişmesini fiziksel olarak gözlemleyebilirsiniz. Ancak bebeğinizin gözle göremediğiniz ama hızla gelişen bilişsel zekasını bu kadar somut şekilde gözlemleyemeyebilirsiniz. Oysa hamileliğin ilk gününden bebeğinizin 2 yaşına kadar geçen sürede bebeğinizin beyin gelişimi %85 gibi büyük bir oranda tamamlanır.

Çocuğunuz, 3 yaşına geldiğinde beyni yetişkin beyin boyutunun %90'ına ulaşır. Yani bebeğiniz, yetişkinliğine temel oluşturan birçok zeka unsurunu doğumdan itibaren hızla ediniyordur. Peki, bebeğin bu zihinsel gelişimini ifade etmek için kullanılan bilişsel zeka nedir?

Bilişsel Zeka Nedir?

Bilişsel zeka, akıl yürütme, planlama, problem çözme, soyut düşünme, karmaşık fikirleri anlama, hızlı öğrenme ve deneyimlerden ders alma becerisini içeren genel bir zihinsel yetenektir. Yaşamın ilk birkaç ayında, bebeklerin beyni inanılmaz oranda gelişir. Doğumda bebeklerin görme, ses ve dokunma duyuları vardır. Yaklaşık üç ya da dört ayda bebeklerin hafızaları hızlı bir şekilde gelişir. Yani doğumun hemen ardından bebeğinizin bilişsel zekası büyük bir ilerleme kaydeder.

Aylara Göre Bilişsel Zeka Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Bilişsel gelişim, beynin öğrenme ve hatırlama yeteneklerini geliştirdiği bir süreçtir. Bebeğinizin 2 yaşına kadar geçirdiği bilişsel zeka gelişim aşamaları ise şunlardır:

0-3 Ay Bilişsel Gelişim

Bu dönemde bebeğiniz yeni nesnelere ilgi duyar ve bakışını onlara doğru çevirir. Kendileri için yeni olan nesnelere daha uzun süre bakmaya başlar.

3-6 Ay Bilişsel Gelişim

3 aylık bebekler, yapılan hareketlerin sebeplerini ve bir sonraki aşamayı anlamaya başlayabilirler. Bebeğiniz, onu bebek arabasına oturttuğunuz zaman dışarı çıkacağını anlayıp gülümseyebilir. 4 aylık bebeğinizin beyni artık hissettiklerini, duyduklarını ve gördüklerini birleştirebilir. Bebeğiniz, elini salladığı zaman parmaklarının hareket ettiğini görür ve hisseder. Yani duyusal bütünleşme oluşmaya başlar.

6-9 Ay Bilişsel Zeka Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz tanıdığı kişilerin sesini ve dokunuşunu tanıyabilir. Nesne kalıcılığı algısı oluşmaya başlar. Yani ebeveyni yanında olmadığı zaman yok olmadığını, başka bir yerde olduğunu anlayabilir.

9-12 Ay Bilişsel Zeka Gelişimi

Bir yaşına yaklaşan bebeğiniz en meraklı olduğu ve duygularını daha net ifade ettiği bir döneme girer. Etrafındaki kişilerin davranışlarını dikkatle gözlemler. Keşif aşamasındaki bebeğiniz, evdeki dolapları karıştırır ve dışarıda gördüğü nesneleri inceler.

12-18 Ay Bilişsel Zeka Gelişimi

Bebeğiniz, sesler çıkararak ne istediğini ifade etmeye başlar. Ebeveynlerinin hareketlerini taklit eder. Bir problemle karşılaştığı zaman çözüm bulmaya çalışır. Bir eşyayı gizlediğiniz zaman nerede olduğunu bulmaya çalışabilir.

18-24 Ay Bilişsel Zeka Gelişimi

Bebeğiniz artık deneyip yanılarak değil düşünerek ufak problemleri çözmeye başlayabilir. Rol yapmaya başlar. Fotoğraflarda gördüğü kişileri tanır ve adlandırmaya başlayabilir. Zaman kavramını ve “parka giderken” gibi süreç ifadelerini anlamaya başlar.

Bebeğinizin Bilişsel Zekasını Desteklemenin Yolları

Bebeklerin bilişsel zekaları sadece genetik faktörlere bağlı değil, aynı zamanda çevresel etkilere ve büyük oranda da beslenmeye bağlıdır. Yeterli beslenme ile ebeveynlerin iyi ve teşvik edici bir ev ortamı yaratma kabiliyeti gibi çevresel faktörler de bebeklerin bilişsel gelişimi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Siz de birkaç noktaya dikkat ederek bebeğinizin zeka gelişimini sandığınızdan daha kolay bir şekilde destekleyebilirsiniz:

  • Bebeğinizin Beslenmesine Özen Gösterin

Yapılan araştırmalarda, 6 aylık olana kadar sadece anne sütü ile beslenen ve en az 1 yaşına kadar emzirilen çocukların IQ’larının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

İlk 6 ay boyunca bebeğinize yalnızca anne sütü vererek onun zihinsel gelişimine en büyük katkıyı sağlamış olursunuz. Çünkü anne sütü, beyin gelişiminin bir parçası olan uzun zincirli doymuş yağ asitleri yani Omega 3 ve 6 bakımından zengindir. Uzun zincirli doymuş yağ asitlerinin alımı ise demir sayesinde olur. Demirin vücuttaki bir diğer büyük görevi ise beyne oksijenin iletilmesini sağlamaktır. Yani beyin gelişimini önemli ölçüde etkiler.

Anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde ise doktorunuzun tavsiye ettiği devam sütünü bebeğinize içirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz bilişsel gelişimi için ihtiyacı olan besinlerden mahrum kalmamış olur. 6. ayın sonunda anne sütünün yanında ek gıdaya geçen bebeğiniz için seçeceğiniz besin kaynakları da önem taşır. Bebeğinizin beslenmesinde demir, prebiyotik, B12, D vitamini kaynaklarının bulunmasına özen göstermelisiniz.

  • Bebeğinize Kitap Okuyun

Bebeğinizle kitap okuma rutini oluşturun. Bir kitabı tekrar tekrar sonuna kadar okuyun. Bu hareket, bebeğinizin hafıza becerilerini geliştirir ve ona bir sonraki sayfada ne olacağını tahmin etme zevkini yaşatır.

  • Yürüyüşe Çıkın

Bebeğinizle gün içerisinde yürüyüşe çıkın ve dışarıda gördüklerinizi bebeğinize gösterip anlatın. Bebeğinizin göreceği yerler, duyacağı kokular ve hatta temiz hava bile onun duyularını uyaracak ve gelişmesini sağlayacaktır.

  • Bol Bol Konuşun

Kendisiyle konuşulan bebeklerin zeka gelişiminin daha yüksek olduğu bilinir. Ona geçirdiğiniz günü anlatın, şarkılar ve tekerlemeler söyleyin. Bebeğiniz henüz cevap veremese de sizi dinler ve taklit eder.

  • Yaşıtları ile Buluşturun

Bebeğiniz için arkadaş edinmek, gelişiminin önemli bir parçasıdır. Araştırmalar, arkadaşlık kurmanın, bebeklerin kendileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini ve kendi kimliklerini geliştirmelerini sağladığını ortaya koyuyor. Bebeğinizin arkadaşları ile geçirdiği vakit, problem çözme becerilerini geliştirirken yeni keşiflerde bulunması için de ona fırsat verir.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım