1

Bebekler oyun oynamayı çok sever. Bebeğinizle oyun oynarken hem eğlenebilir hem de gelişimine destek olabilirsiniz. Topla oynamak ise her yaştaki bebeğin seveceği ve oynarken keyif alacağı oyunlardandır. Oyun esnasında bebeğinizin güvenliği için hareketlerine dikkat etmelisiniz.

Top Zıplatın

Bebeğinizin önüne plastik bir top bırakın, bebeğinizin ellerinden tutarak topu birlikte yuvarlayın ya da zıplatın.
O anda, “Bak top yuvarlandı!” ya da “Top zıplıyor!” diyerek yuvarlanma ve zıplama kavramlarını öğretin. Bebeğiniz yürüyebiliyorsa bu oyunu ayakta da oynayabilirsiniz. Topu yuvarlarken ve zıplatırken yavaş hareketleri tercih edin.

Sarkıt Top

Küçük, kumaş bir top bulun. Tercihen içinde çıngırak da olabilir. Böylece, hareket ettirildiğinde ses çıkartabilir. Kumaş topu, evdeki eski kumaşlarınızdan da yapabilirsiniz. Kumaş topu bebeğinizin beşiğinin birkaç santimetre yukarısında olacak şekilde tutturun. Bebeğinizi beşiğe yatırın ve topu sallandırın. Bebeğiniz topun şeklini inceleyecek ve topun gittiği yolu izledikçe göz kasları kuvvetlenecektir.

Renkli Top

Evinizdeki büyük bir plastik kabın içine farklı renklerde plastik toplar bırakın. Bebeğinizin toplara dokunmasını ve istediği topu almasını sağlayın. Bebeğiniz toplara bakarken, ona renklerini söyleyin ve elinizle söylediğiniz topu işaret edin. Bebeğinizin renkleri öğrenmesine ve el göz koordinasyonunun gelişmesine bu şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Top Toplayın

Evinize orta büyüklükte birkaç top alın. Topları odanın farklı yerlerine yerleştirin. Önce bebeğinize tüm topları tanıtın ve temas etmesini sağlayın. Daha sonra odanın bir köşesine geçerek işaret ettiğiniz topu getirmesini isteyin. Bebeğiniz burada şaşırabilir ve ilgisi dağılabilir. Bu durumda ona destek olarak topu birlikte alabilirsiniz. Yürümeye başlayan bebeğinizin çok seveceği bir oyun olacak.

Top Yuvarlayın

Kendi başına oturmayı başarabilen bebeğiniz ile düz bir zemine karşılıklı oturun. Bebeğinizin arkasına yumuşak bir yastık koyun. Ayaklarını V olacak şekilde açın. Aranızda biraz mesafe bırakarak siz de aynı pozisyonda durun. Önünüze yumuşak bir top alın. Topu bebeğinize doğru yuvarlayın ve size tekrar geri yuvarlamasını isteyin. Bebeğinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bir oyun olacak.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım