Kimi ebeveynler, hayvan sevgisinin çocukluk döneminde gelişeceğini düşünerek bebekleri ile hayvanlarını tanıştırmaktan uzak durabilir. Ancak bebeğiniz hayvanlarla ne kadar erken dönemde temas kurarsa bu durum, onun hayvanlara yaklaşımını daha olumlu bir yönde şekillendirebilir. Ayrıca bebeğinizin sosyal açıdan kazanmasını arzu ettiğiniz pek çok özelliği de bu erken dönemde hayvanlar aracılığı ile ona kazandırabilirsiniz.

Hayvanların Bebek Gelişimine Katkıları Nelerdir?

Bebeğinizin hayvanlarla iletişim kurması, onun sosyal ve duygusal anlamda desteklenmesini sağlar. Hayvanların bebeğinizin gelişimine olan faydalarını ele alalım:

 • Çıkardığı sesler aracılığı ile hayvanlarla konuşmaya çalışan bebeğinizin bilişsel dil gelişimi desteklenir.
 • Hayvanlar, bebeğinizin kan basıncının düşmesine ve anksiyetenin azalmasına yardımcı olur.
 • Evcil hayvanınıza düzenli olarak gösterdiğiniz özen, bebeğinizde sorumluluk hissinin oluşmasını sağlar. İlerleyen aylarda ise evcil hayvanının nelerden korktuğunu ya da acıkınca neler yaptığını gözlemleyerek başkalarının ihtiyaçlarına karşı empati duyulması gerektiğini kavrayabilir.
 • Hayvanlar, bebeğinize koşulsuz sevgiyi yaşatabilir. Özellikle bebeklere karşı hassas davranan hayvanlar, bebeğiniz için mükemmel bir sevgi kaynağıdır.
 • Evcil hayvana sahip olmak, bebeğinizin duygusal zeka gelişimine büyük katkıda bulunur. Kendisini olduğu gibi seven, karşılığında bir şey istemeyen bir arkadaşının olması, bebeğinizin özgüvenini artırır ve bu da sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Bu yönü ile bebeklerde hayvan sevgisi oluşturmak için harcanan çaba aslında bebeğin sosyal gelişimi için de gösterilmiş emek anlamına gelir.

Bebeklerde Hayvan Sevgisi Nasıl Geliştirilir?

Özellikle evinizde evcil hayvanınız yoksa bebeğinizin hayvanlarla temas etmesi ve onları gözlemlemesi için özen gösterebilirsiniz. Bebeklerde hayvan sevgisi geliştirebilmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunur:

 • Bebeğinizle sık sık tabiatı gözlemleyebileceğiniz yerlere gidin. Bir sincabın önünüze çıkıvermesi ya da karıncaların yürüyüşü bile bebeğiniz için oldukça heyecan verici olabilir.
 • Yürümeye başlayan bebeğiniz bir böceği ezdiği zaman onun utanmasına yol açabilecek ifadeler kullanmaktan kaçının. Ölüm kavramıyla tanışmamış olan bebeğiniz böceğe bastığı zaman ne olacağını anlayamıyor olabilir. Böceğe basmamayı bir kural olarak koyup bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Bebeğinizle çıktığınız yürüyüşlerde çantanızda kedi ya da köpek maması bulundurabilirsiniz. Böylece bebeğiniz onların ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olabilir.
 • Kırlangıç yuvası, köpek patisi ya da yerde gördüğünüz bir kuş tüyünü bebeğinizin de görmesini sağlayın.
 • Kış aylarında mahallenize bir kedi kulübesi yerleştirin. Bu kulübeye bebeğinizin de katkıda bulunmasını sağlayın. Ona battaniyelerini göstererek bir tanesini kulübeye koyabileceğini belirtin.
 • Hayvan çiftliklerini ziyaret ederek kuzu, inek ve tavuk gibi günlük hayatta göremeyeceği hayvanları da görmesini sağlayabilirsiniz. Ancak farklı hayvanları görmesi için akvaryum ya da hayvanat bahçesi gibi yerlere götürmeniz, bebeğinizdeki hayvana değer verilmesi gerektiği algısını olumsuz etkileyebilir.

Eğer evcil hayvan beslemek istiyorsanız sürüngen ya da kemirgen hayvanlar yerine bebeğinizin iletişim kurarken herhangi bir problem yaşamayacağı kedi ya da köpek gibi bir hayvanı tercih edebilirsiniz. Evcil hayvanınıza karar verirken bebeğinizin alerji durumuyla ilgili bilgi almak için öncelikli olarak doktorunuza başvurmayı unutmayın.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım