1

Bebeklerde Hayvan Sevgisi Nasıl Gelişir?

Bebeklerde Hayvan Sevgisi Nasıl Gelişir?

Hayvanlarla dost olması için bebeğinizin büyümesini beklemenize gerek yok 😊 Hatta bebeğiniz hayvanlarla ne kadar erken tanışırsa onlarla o kadar iyi anlaşabilir. Ayıca bebeğinizin sosyal becerileri de hayvanlar aracılığıyla gelişir. 

Hayvanların Bebek Gelişimine Katkıları Nelerdir?

Bebeğinizin hayvanlarla iletişim kurması, onun sosyal ve duygusal anlamda desteklenmesini sağlar. Hayvanların bebeğinizin gelişimine olan faydalarını ele alalım.

 • Bebeğiniz sesler çıkararak hayvanlarla konuşmaya çalışabilir. Bu sevimli çaba, bebeğinizin dil gelişimini destekler 😊

 • Hayvanlar, bebeğinizin hissedebileceği endişenin azalmasına yardımcı olur. 

 • Evcil hayvanınıza mama verme, tarama, temizliği yapma gibi davranışlarınız, bebeğinizde sorumluluk hissinin oluşmasını sağlar. Zaman geçtikçe de evcil hayvanının nelerden korktuğunu ya da acıkınca neler yaptığını fark edip başkalarının ihtiyaçlarına karşı da empati kurabilir.

 • Hayvanlar, bebeğinize koşulsuz sevgiyi yaşatabilir. Özellikle bebeklere karşı hassas davranan hayvanlar, bebeğiniz için mükemmel bir sevgi kaynağıdır😍

 • Hayvanlar, bebeğinizi hiçbir karşılık beklemeden seven arkadaşlardır. Kendisini olduğu gibi seven bir arkadaşının olması da bebeğinizin özgüvenini arttırır. Böylece sosyal becerileri gelişir, sosyal ve mutlu bir bebek olma yolunda adım atar 😊 Yani evcil hayvana sahip olmak, bebeğinizin duygusal zeka gelişimine büyük katkıda bulunur. 

Bebeklerde Hayvan Sevgisi Nasıl Geliştirilir?

Özellikle evinizde evcil hayvanınız yoksa bebeğinizin hayvanlarla oynaması için özen gösterebilirsiniz. Bebeklerde hayvan sevgisi geliştirebilmek için de birkaç pratik adım atabilirsiniz:

 • Bebeğinizle orman gibi doğayı gözlemleyebileceğiniz yerlere gidin. Bir sincabın önünüze çıkıvermesi ya da karıncaların yürüyüşü bile bebeğiniz için oldukça heyecan vericidir 😊

 • Yürümeye başlayan bebeğiniz minik bir canlıya yanlışlıkla zarar verdiği zaman onu utandırabilecek ifadeler kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Çünkü bebeğiniz, hangi hareketinin ne gibi sonuçlar doğuracağını bilmiyor olabilir. Böceğe basmamayı bir kural olarak koyup salyangozları kurtarabilirsiniz😉

 • Bebeğinizle parka giderken çantanıza kedi ya da köpek maması koyabilirsiniz. Böylece bebeğiniz onların ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olabilir.

 • Kırlangıç yuvası, köpek patisi ya da yerde gördüğünüz bir kuş tüyünü bebeğinize gösterebilirsiniz.

 • Kış aylarında mahallenize bir kedi kulübesi yerleştirebilirsiniz 😺 Hatta bebeğinize battaniyelerini göstererek bir tanesini kulübeye koyabileceğini söyleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz, minik dostunun bakımına katkı sağlar.

 • Hayvan çiftliklerini ziyaret ederek kuzu, inek ve tavuk gibi günlük hayatta göremeyeceği hayvanları da görmesini sağlayabilirsiniz. 

Bebeğinizin oynarken herhangi bir problem yaşamayacağı kedi ya da köpek gibi bir hayvanı tercih edebilirsiniz. Evcil hayvanınıza karar verirken bebeğinizin alerji durumuyla ilgili bilgi almak için öncelikli olarak doktorunuza başvurmayı unutmayın.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım