1

9-12 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz ?

 

9-12 aylık bebeğiniz artık iyice hareketlendi ve ele avuca sığmıyor, değil mi 😇 Bebeğinizle oyunlar oynayarak hem motor becerilerinin gelişmesine hem de birlikte sosyalleşmeye ne dersiniz? 🎲

Dilerseniz önce 9-12 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlara birlikte bakalım. Böylece bebeğinizle daha mutlu zamanlar geçirmenin keyfini yaşayın 😊

9 Aylık Bebek Oyunları

Minik bebeğiniz artık aile üyelerinin yüzünü tanıyabilir, el sallayabilir ve ‘Beni al’ demek için kollarını kaldırabilir. Sizinle iletişim kurmaya başlayan 9 aylık bebeğinizle oyun oynamanın tam zamanı 👩‍👦.

9. ayda bebeğinize mimikleri ve sesleri öğretmeye başlayın:

 • Bebeğinizle beraber aynanın karşısına geçip “mutlu, üzgün, şaşkın” gibi değişik yüz ifadelerini deneyebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz hem eğlenir hem de değişik mimikleri öğrenebilir.  👀
 • Hem hayvanları sevdirmek hem de seslerini öğretmek için 9 aylık bebeğinize hayvan figürlü oyuncaklar alabilir ve birlikte seslerini taklit edebilirsiniz. 🐶
 • Bebeğinizin şekilleri doğru delikten kutu içerisine atacağı blok oyunları oynayabilirsiniz.

10 Aylık Bebek Oyunları

Artık bebeğiniz mobilyalara tutunup yürüme denemeleri yapabilir 😊 Bebeğinizin elinden tutup oyunlar oynayarak onu cesaretlendirebilirsiniz.

10. ayda el - göz koordinasyonunu sağlayın:

 • Bebeğinize renkli ve parlak yani ilgisini çekebilecek oyuncaklar gösterebilirsiniz. Bu sırada bebeğiniz oyuncakları yakalamak için ilk adımlarını atmaya çalışabilir.
 • Babasıyla birlikte bebeğinizin iki tarafına geçip size doğru adım atması için ona seslenebilir ve her adımında onu alkışlayabilirsiniz.
 • 10 aylık bebeğinize boya kalemleri alabilirsiniz. Henüz anlamlı şekiller çizemeyebilir, ancak şekiller yapması bile göz - el koordinasyonu için önemlidir.
 • Bebeğinizin dil gelişimi yani ilk sevimli kelimelerini söylemesi için renkli çorapları konuşturma oyunu oynayıp birlikte eğelenebilirsiniz 🥰

11 Aylık Bebek Oyunları

11 aylık bebeğiniz artık ‘hayır, gel, dur, at’ gibi kelimeleri anlayıp dediklerinizi yapmaya başlayabilir.

11. ayda ikili oyunlara geçin:

 • Bebeğinizin içerisinden geçebileceği bir oyuncak koridoru yapabilirsiniz. İlk adımlarını atmaya çalışan bebeğiniz için bu minik koridoru geçmek eğlenceli olacaktır.
 • Bebeğiniz renkli blokları üst üste koymaktan ya da kutuya doldurmaktan keyif alabilir.
 • Sabun köpüğüne ilgi göstermeyen çocuk var mıdır?  Bir mandal ve sabunlu su dolu bir kapla onun ne kadar çok eğlendiğine inanamayacaksınız😉
 • Oyuncağını kolay bulup uzanabileceği bir yere saklayabilir ve onun nerede olduğunu sorabilirsiniz. Oyuncağı bulması için ona ufak yardımlar edebilir ve başardığında birlikte kutlayabilirsiniz.

12 Aylık Bebek Oyunları

Artık bebeğinizin yürümesine çok az bir zaman kaldı 😊 Bu dönemde yürümesini eğlenceli oyunlarla destekleyebilirsiniz. Bebeğini 12. Ayını doldursa da hala gelişimi devam etmektedir.

12. ayda fiziksel ve bilişsel gelişimine göre oyunlar seçin:

 • Bebeğinizin sevdiği nesneleri biraz uzağına koyun ya da elinizde sallayın. Oyuncağa ulaşması için onu cesaretlendirin ve her başarısında onu kucaklayın.
 • Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bu dönemde ona ilgi alanına göre oyun kitapları satın alabilirsiniz. Özellikle 3 boyutlu ve ses çıkaran bebek kitapları, oyunlarınıza farklı bir renk katabilir.
 • Toplarla eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Bebeğiniz top yuvarlama, topu biraz yukarıdan yakalama gibi oyunları çok eğlenceli bulur ve bu oyunları oynarken keyif alacaktır.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım