Bebeklerin 6.aydan itibaren katı gıdaya geçişi ile birlikte damak tatları gelişmeye başlar. Gelişim süreçlerinde bazı besinleri sevmez ve reddedebilirler. Bu besinlerin en başında da sebzeler gelir.  Sebzeleri sevdirmek ve rahatça yedirmek için aşağıdaki önerilenleri deneyebilirsiniz.

Bebeklere Sebzeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

  • Bebekler genelde sebze almakta zorlanırlar. Başlangıçta havuç, bal kabağı gibi tatlı sebzeleri tercih edebilirsiniz.
  • Sebze püresi ile bebeğinizin sütünü (anne sütü veya devam sütü) karıştırarak sütlü sebze çorbası yapabilirsiniz. Süt tadı bebeğinizin sebzeyi almasını kolaylaştıracaktır.
  • Sebze çorbalarına elma ekleyerek sebze çorbasının tadını farklılaştırabilirsiniz.
  • Çocuğunuza sevmediği bir sebzeyi yedirmek konusunda ısrar etmeyin. Üzerine gitmeden farklı zamanlarda azar azar tekrar yedirmeyi deneyin. 
  • Salatalık, havuç ve kereviz gibi sebzeleri yoğurtla ile servis etmeyi deneyin.
  • Alışverişlerinize çocuğunuzu dahil edebilir, istediği sebzeyi seçmesini isteyebilirsiniz.

Farklı pişirme yöntemleri deneyin

Çocuğunuz ıspanak yemiyor, havuca ise burun kıvırıyor değil mi? Ispanağı her zaman yaptığınız gibi yemek olarak değil de börek yaparak sunabilirsiniz. Karnabaharı fırında pişirebilirsiniz. Dışı çıtır içi yumuşak besinler daha çok ilgisini çekebilir.

Sebzeleri sevdiği yiyeceklerle birlikte verin

Sebzeleri başka yiyeceklerin içine saklayarak sunmak yerine, sevdiği besinlerin yanında sunmayı deneyin. Örneğin, çocuğunuz tavuk seviyor ise yanına havuç koyarak onu da yemesini sağlayabilirsiniz ya da köfte seven çocuğunuza aynı tabakta brokoli, ıspanak gibi sebzeleri verebilirsiniz.

Sizde sebze yiyin

Çocuklar anne ve babalarını taklit etmeyi severler. Bunu sebze yedirmek için kullanabilirsiniz. Aile sofralarınızda çocuğunuza sunduğunuz sebzeden kendi tabağınıza da alın. Severek yediğinizi ve tadının güzel olduğunu çocuğunuza da söyleyin.

Birlikte pişirin

Mutfağa ilgili olan bir çocuğunuz varsa bu öneri tam size göre. Yemeği hazırlama aşamasına çocuğunuzu da dahil edin. Miktarını ve malzemelerini önceden hazırladığınız yemeklerde birtakım şeyleri çocuğunuzdan isteyin. Örneğin, suyu ve baharatları eklemesini isteyebilirsiniz. Kendi hazırladıkları sebzeleri yemek hoşlarına gidebilir.
Bu aşamada çocuğunuzu tehlikeli olabilecek durumlardan uzak tutunuz.

Atıştırmalıklarını ve ara öğünlerini düzenleyin

Çocuklar abur cubur yemeyi çok severler. Çocuğunuza atıştırmalık verirken zamanlarını iyi ayarlayın. Yemek saatlerine yakın saatlerde vermemeye dikkat edin. Eğer veriyorsanız miktarlarını sınırlı tutun. Çocuğunuz yemek saatinde aç olacaktır, böylece hazırladığınız sebze yemeğini iştahla yiyebilir.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım