Anneler ve babalar bebeklerinin ilklerini her zaman heyecanla bekler. Emekleme ve yürüme de bu heyecanlı bekleyişlerdendir. Bebekler 6-9 aylıkken emeklemeye başlayabilirler. Bu aylarda bebeğiniz, elleri ve dizleri üzerinde kendini kaldıracak ve ileri geri hareket etmeye başlayacaktır. Bu dönemdeki desteğiniz ve vereceğiniz cesaret, bebeğinizin emeklemesine ve yürümesine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz Emeklemeye Başlıyor

 • Öncelikle emniyetli ve güvenilir bir ortam, bebeğinizin kendisine güvenmesine yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinize rahat bir alan yaratmak için yere temiz bir battaniye veya çarşaf serip onu yüz üstü yatırın. Karşısına geçin, ses çıkaran renkli bir oyuncak veya el hareketleri ile kendinize çağırın, size gelmeye çalışacaktır. Yaptığı her hamlede ona gülümseyerek destek olun.
 • Bebeğiniz, emekleme pozisyonunda rahat olacağı duruşu zamanla kendi keşfedecektir. Siz de bu keşifte ona yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, o andan ellerinizle çok az destekleyerek oturur gibi sırtını yaslamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz emeklemeyi öğrendikten sonra emeklemesini zorlaştıracak minik engeller koyarak onun fiziksel gelişimini destekleyebilirsiniz. Sevdiği yumuşak oyuncaklarını ya da bir havluyu bunun için kullanabilirsiniz. Emekleme evresi biraz zaman alabilir. Bazı bebekler ise emeklemeden yürüyebilir. Telaş etmeyin ve her zaman onun en büyük destekçisi olun.

Bebeğinize Yürürken Nasıl Yardımcı Olursunuz?

Genel olarak bebekler ortalama 1 yaşından sonra yürümeye başlar. Ancak bu durum her bebekte farklılık gösterebilir.

 • Bebeğinizin yürüme aşamaları sırasında, etrafta tehlike oluşturabilecek eşyalar varsa bunları kaldırmanız gerekir.
 • Bebeğiniz birkaç saniye ayakta durmayı başarabildiği zaman yürüme alıştırmalarına başlayabilirsiniz.
 • Unutmayın ki bebeğiniz kendini yeterince güçlü hissettiğinde ayağa kalkacaktır. Bunun için de etrafındaki eşyalara tutunup destek alır.
 • Tutunarak yavaş yavaş adım atmaya başlayan bebeğinizin ellerinden tutarak, yürümesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Bebeğinizin tutunduğu eşyayı bırakıp kendi başına adım atabilmesi için tıpkı emekleme dönemindeki gibi ona sevdiği bir oyuncağıyla destek olun. Yaptığınız bu tür alıştırmalar arttıkça bebeğinizin yürümeye alışması da hızlanacaktır.
 • Bebeğiniz adım atmayı başardığında ona gülümseyin ve sarılarak destek olun.
 • Bebeğiniz düşerse ve ağlarsa yeniden yürümesi için onu zorlamayın ve dikkatini başka yöne çekin. Ağlaması durduğunda tekrar denemesi için onu cesaretlendirinç
 • Her bebeğin yürüme ve emekleme zamanı farklı olabilir. Bebeğinizin emeklemesi ya da yürümesi geciktiyse panik olmayın. Doktorunuzla gelişimini takip edebilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım