1

Bebeğiniz, yürüme ve konuşmayı nasıl zamanla öğrendiyse görme becerisi de aşama aşama gelişir. Mesela doğumdan sonraki ilk 4 ayda net görmeye başlar. Zamanla renkleri görür ve iki gözü koordineli bir şekilde çalışabilir. Yani artık şaşırmış gibi bakmaz.😊

Şimdi de “Bebeklerde ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalı?” sorusunun cevabını öğrenip bebeğinizin göz sağlığını korumak için ilk adımı atmaya ne dersiniz?😉

Bebeklerde İlk Göz Kontrolü

Bebeğinizde herhangi bir görme problemi olmasa da 6. ve 9. aylar arasında ilk kapsamlı göz muayenesini yaptırmanız tavsiye edilir. Göz hastalıkları uzmanı, bebeğinizin göz sağlığı ile ilgili şu durumları kontrol edecektir:

  • Göz hareketi yeteneği
  • Göz sağlığı problemleri

Bebeklerde görme problemleri yaygın olarak görülmez. Ancak bebeğinizin göz kontrolünü yaptırmanız önemlidir. Çünkü görme gelişimi ve göz sağlığı sorunları olduğu takdirde tedavisine erken başlanması önemlidir. Peki, henüz konuşamayan bebeklerde göz muayenesi nasıl yapılır?

Bebeklerde Göz Muayenesi

Göz doktoru, 6. aylık bebeğinize şekiller göstermeden de eksiksiz bir göz muayenesi yapabilir. Çünkü bebeğiniz artık gözlerini odaklayabilir. Böylece göz doktoru miyop, hipermetrop gibi göz kusurlarını test edebilir. İlk göz muayenesini daha kolay hale getirmek için bir de ipucumuz var:😊 Göz kontrolü için bebeğinizin uykusunu almış ve karnının tok olduğu mutlu zamanlarını tercih ederek kolaylıkla muayene olabilirsiniz.

Bebeklerde Göz Hastalığı Belirtileri ve Türleri

Çoğu bebek, gözleri sağlıklı bir şekilde doğar ve hayatı boyunca hiçbir göz tedavisine ihtiyaç duymaz. Ancak bazı bebeklerde göz sağlığı ve görme problemleri ortaya çıkabilir. Bebeklerde göz sağlığının etkileyebilen bazı belirtileri öğrenerek gerektiği takdirde doktorunuza başvurabilirsiniz:

  • Kırmızı veya çapakla kaplanmış göz kapakları, bir göz enfeksiyonu belirtisi olabilir.
  • Gözünü sürekli çevirme, göz kası kontrolünde bir sorun olduğuna işaret edebilir.
  • Işığa aşırı hassasiyet, gözde yüksek basınç varlığını gösterebilir.

Bebeğinizin Göz Gelişimine Destek Olun

Sadece birkaç pratik adımı izleyerek bebeğinizin göz gelişimine yardımcı olabilirsiniz:😊

  • Yenidoğan bebeğinizin yüzünü kendinize yakın tutarak sizi incelemesini sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizle konuşurken farklı mimikler kullanabilirsiniz.
  • 1 aylık olduğu zaman renkli ve parlak bir çıngırağı yüzünün önünde sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz.
  • 3-4 aylık olduğu zaman ise çıngırağı yukarı ve aşağı hareket ettirebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz ancak bu dönemde dikey hareketleri takip edebilir.
  • Bebeğinizi bol bol dışarıya çıkarabilir ve kuşların kanat çırpması, çocukların zıplaması gibi hareketleri görmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizle geçireceğiniz mutlu ve sağlıklı günler dileriz.😊

 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım