Bebeklerin görme kabiliyetleri de yürüme ve konuşma gibi zamanla gelişir. Yenidoğan bebekler bulanık görürler. Doğumu takip eden ilk 4 ayda ise görme netleşir. Zamanla renkleri görmeye başlar ve iki gözü koordineli bir şekilde çalıştırabilirler. Bebekler 6. ayına geldikleri zaman ise el-göz koordinasyonları gelişir. Tüm bunlar bebeğinizin dış dünyayı daha iyi tanıma ve iletişim kurabilmesini güçlendiren kabiliyetlerdir. Yani bebeğinizin normal bir gelişim takip edebilmesinde göz sağlığının da büyük rolü vardır. Bu sebeple erken dönemde bebeklerde göz hastalığı bulunup bulunmadığının teşhis edilmesi önemlidir.

Bebeklerde ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalı?” sorusunun cevabını öğrenerek bebeğinizin göz sağlığını korumak için ilk adımı atabilirsiniz.

Bebeklerde İlk Göz Kontrolü

Bebeğinizde herhangi bir görme problemi gözlemlemeseniz dahi 6. ve 9. aylar arasında ilk kapsamlı göz muayenesini yaptırmanız tavsiye edilir. Göz hastalıkları uzmanı, bebeğinizin göz sağlığı ile ilgili şu durumları kontrol edecektir:

  • Göz hareketi yeteneği
  • Göz sağlığı problemleri

Bebeklerde görme problemleri yaygın olarak görülmese de görme gelişimi ve göz sağlığı sorunlarının tedavisine erken başlanılması, iyileşme sürecini hızlandırdığı için bebeklerde göz kontrolünün yapılması önemlidir. Bebeğinizin göz muayenesi sağlıklı sonuçlar vermiş olsa da doktorunuzdan görme kabiliyetini geliştirmek için çocuğunuzun ayına uygun etkinlik tavsiyesi isteyebilirsiniz. Peki, henüz konuşamayan bebeklerde göz muayenesi nasıl yapılır?

Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebeğiniz 6. ayına girdikten sonra göz kaslarının gelişimi hızlanır ve göz odaklamasını doğru şekilde yapabilir. Bebeğinize şekiller göstermesine gerek kalmadan eksiksiz bir göz muayenesi yapan göz hekimi de miyop, hipermetrop gibi göz kusurlarını test edebilir. İlk göz muayenesini daha kolay hale getirmek için bebeğinizin uykusunu almış ve karnının tok olduğu mutlu zamanlarını tercih edebilirsiniz.

Bebeklerde Göz Hastalığı Belirtileri ve Türleri

Çoğu bebek, gözleri sağlıklı bir şekilde doğar ve hayatı boyunca ihtiyaç duyabileceği görsel yetenekleri problem yaşamadan geliştirir. Ancak bazı bebeklerde göz sağlığı ve görme problemleri ortaya çıkabilir. Ebeveynlerin bebeklerinde göz sağlığının etkileyebilen bazı belirtileri gözlemlemesi gerekir:

  • Kırmızı veya çapakla kaplanmış göz kapakları, bir göz enfeksiyonu belirtisi olabilir.
  • Gözünü sürekli çevirme, göz kası kontrolünde bir sorun olduğuna işaret edebilir.
  • Işığa aşırı hassasiyet, gözde yüksek basınç varlığını gösterebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini bebeğinizde görmeniz halinde göz doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğinizin Göz Gelişimine Destek Olun

Bebeklerin gelişimini desteklemek üzere tasarlanmış pek çok oyuncak bulunur. Söz konusu görme kabiliyeti olduğunda bebekler, insan yüzünü diğer görüntülere tercih eder. Bu sebeple yenidoğan bebeğinizin yüzünü kendinize yakın tutarak sizi incelemesini sağlayın. Bebeğinizle konuşurken farklı mimikler kullanın.

1 aylık olduğu zaman renkli ve parlak bir çıngırağı yüzünün önünde sağa ve sola hareket ettirin. 3-4 aylık olduğu zaman ise yukarı ve aşağı hareket ettirin. Çünkü bebeğiniz ancak bu dönemde dikey hareketleri takip edebilir. Bebeğinizi bol bol dışarıya çıkarın ve kuşların kanat çırpması, çocukların zıplaması gibi hareketleri görmesini sağlayın. Böylece hem doğayı tanıyacak hem de göz gelişimini devam ettirecektir.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım