Bebeklerde şişkinlik çoğu zaman gaz oluşumundan ve çıkarılamayan gazın birikmesinden kaynaklanır. Yani gaz yapan nedenler, aynı zamanda şişkinliğin de sorumlusu olabilir. Tatlı bebeğiniz huzurlu ve rahat olsun diye gerekli önlemleri mutlaka alıyorsunuz. Buna rağmen yine de gaz oluşumunu ve şişkinliği engelleyemiyorsanız aşağıdaki püf noktalarından da yararlanabilirsiniz.

Her anne gibi siz de bebeğinizin günlerini ağrısız, sızısız, huzur içinde geçirmesini istiyorsunuz. Ancak bebeğinizin karnında sürekli oluşan şişkinlik yüzünden ağlaması onun kadar sizi de mutsuz ve huzursuz ediyor. İnsan vücudunda gaz oluşumuna yol açan birçok unsur karın şişkinliğine ve dolayısıyla ağrıya neden olur. Bebeklerde de aynı durum söz konusudur. Eğer temelinde başka bir rahatsızlık yatmıyorsa, genellikle mide ve bağırsakta biriken gazlar sebebiyle karında şişkinlik ortaya çıkar. Oysa beslenmeye ve günlük yaşamda birkaç püf noktasına dikkat ederek tatlı bebeğinizin karın şişkinliğini önleyebilirsiniz. Nasıl mı?   

Şişkinliğin nedenleri ve başa çıkma yolları

  • Bebeğinizin karnında sert bir şişlik varsa ve bu durumun ona rahatsızlık verdiğine dair işaretler görüyorsanız, bebeğiniz bazen acı içinde ağlıyorsa, sebebi genellikle mide ve bağırsaktaki gaz oluşumudur.
  • Bebeklerin gaz yapan yapan gıdalarla beslenmesi, emziren annelerin kuru fasulye, nohut, kara lahana gibi gaz yaptığı bilinen yiyecekler bebekte gaz oluşumunu tetikleyebilir.
  • Bebeğinizdeki şişkinliğin nedenini anlamak için bir süre bu tür yiyecekler tüketmeden bebeğinizi emzirmeye devam edin. Eğer bebeğinizde gaz oluşumu azaldıysa sorunun kaynağını buldunuz demektir.
  • Bebeğinizin beslenirken hava yutması da gaz oluşumuna neden olur. Bu nedenle bebeğinizin emerken hava yutmasını engellenmesi için memeyi dudaklarıyla iyice kavraması gerekir.

Bebeğin hareket ettirilmesi, ritmik hareketlerle yavaşça sallanması oluşan gazın atılmasına yardımcı olur.

  • Kimi bebeklerde bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyon olabilir. Örneğin 1 yaş altı bebeklerde inek sütünün sindirilmesi çok zordur ve bu da bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle verdiğiniz gıdalara karşı bebeğinizde oluşan tepkileri iyi gözlemlemeli ve şüphelendiğiniz gıdalara karşı önlemler almalısınız.
  • Gazın dışarıya atılamamasının en büyük nedenlerinden biri bebeğin bağırsaklarının yeterince hareket edememesi de olabilir. Bebeklerin karnının kol veya omuz üstünde başı yukarıda kalacak şekilde tutulması, ritmik hareketlerle hafifçe sallanması bazen bacaklarının yine yumuşak hareketlerle sağa sola öne arkaya hareket ettirilmesi bağırsakların sindirimine ve gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
  • Ayrıca ek gıdaya geçen bebekleren brokoli, karnabahar, baklagiller, narenciyeler gibi gaz yaptığı bilinen gıdaları dikkatli vermek, eğer gaz yaptığı görülürse bu gıdaları bir süre daha bebeğe vermemek gerekir. 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım