1

Çocuklar için oyunun bir eğlenceden ibaret olmadığını biliyorsunuz. Oyunlar ile birlikte çocuklar kendi dünyalarını yansıtır, hayal güçleri gelişir, oyun oynarken kendilerini tanırlar ve ifade etme becerileri güçlenir. Yaşlarına ve becerilerine uygun oyunlar oynayan çocuklar; yaratıcı düşünme, sorun çözme ve çevre ile olumlu ilişkiler kurma yolunda ilk adımlarını atmış olurlar. Gelin çocuğunuzun bilişsel gelişimini desteklemek için birlikte oynayabileceğiniz oyunlara göz atalım.

Problem Çözme Yeteneğini Geliştiren: Yapboz Oyunları

Vazgeçilmez bir klasik olan yapbozlar, çocuklar için zekâ geliştiren oyun denildiğinde ilk akla gelenlerden. Yapmanız gereken çocuğunuzu iyi gözlemlemek, onun yaşına ve becerilerine uygun yapbozu bulmak. Sonrasında birlikte keyifle vakit geçirmeye başlayabilirsiniz! Hayal gücünü de kullanarak parçalarını birleştiren çocuğunuz eğlenirken analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin yanı sıra motor becerileri de gelişecek. Yapboz tamamlanıp ortaya yeşillikler içinde bir ev ya da sevimli bir hayvan görseli çıktığında ise özgüven kazanacak.

Çocuklarda yap-bozun kazanımları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

·         El-göz koordinasyonu

·         Dikkat

·         Parça-bütün ilişkisini kavrama

·         Küçük kas gelişimi

·         Özgüven

·         Sosyal uyum

Görsel ve İşitsel Zekâ Gelişimi için Birebir: Hayvanları Tanıma Oyunu

Çocuğunuz birçok şeyi gözlem ve taklit yoluyla öğrenir. Onun görsel ve işitsel zekâ gelişimine destek olmak için birlikte hayvanları tanıma oyunu oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken oyuncak hayvanların tümünü bir torbaya toplamak ve çocuğunuz torbadan bir oyuncak seçmesini istemek. Rastgele seçtiği hayvanın adını ve çıkardığı sesi birlikte taklit etmeyi deneyin. Birlikte çok eğleneceksiniz!

Yer ve Yön Algısını Geliştiren: Oyuncak Saklama Oyunu

Çocuğunuza yer ve yön kavramlarını öğretmenin en pratik yollarından biri oyuncak saklama oyunu. Çocuğunuzun oyuncaklarını evde saklayın ve birlikte aramaya başlayın. Yaptığınız yönlendirmeler oyunu daha keyifli bir hale getirirken çocuğunuzun alt-üst, sağ-sol, var-yok gibi kavramları öğrenmesine yardımcı olacak.

Dikkat ve Sosyal Gelişimini Güçlendiren: Hani Bana Oyunu

Parmak oyunları küçük kas gelişimi, sosyal, duygusal gelişim, kavram gelişimi, bellek becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun dikkat ve zekâ gelişimine katkı sağlarken ailecek eğlenebileceğiniz hani bana oyununda birlikte vakit geçirmek, aranızdaki bağı güçlendirecek. Bu basit ve keyifli oyun nasıl oynanır? Kısaca özetleyelim. Beş parmağınızın her biri için ayrı ayrı aşağıdaki sözler söylenir.
Hani Bana Oyunu Sözleri
Burda bir balık var
1. parmak için: Bu tutmuş
2. parmak için: Bu kesmiş
3. parmak için: Bu pişirmiş
4. parmak için: Bu yemiş
5. parmak (serçe parmak) için de: Bu da "Hani bana, hani bana" demiş. 

Odaklanma Becerilerini Geliştirmenin En Renkli Yolu: Parmak Boyası

Boyama ve resim yapma eğlenceli olduğu gibi henüz ellerini kullanma becerisi gelişmemiş olan 0-3 yaş arasındaki çocuklar için oldukça faydalıdır. Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz parmak boyası etkinlikleri; odaklanma becerilerini geliştirmeye destek olur, renkleri öğrenmesini sağlar ve hayal gücünü keşfetmesine yardımcı olur. İhtiyacınız olan malzemeler sulu boya, boyama fırçaları ve boş bir kâğıt. Hepsi bu! Ellerinizi boyadıktan sonra birlikte ortaya çıkaracağınız sanat eseri ise tamamen size kalmış. İster rengârenk bir ağaç yapın isterseniz de cıvıl cıvıl renkleriyle uçan kelebekler.

Parmak boyası yaparken evde oluşabilecek dağınıklığın önüne geçmek için işte bazı püf noktalar:

·         Çocuğunuzun resim yaparken sabit kalmasını sağlayın. Yaşına uygunsa mama sandalyesi kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

·         Boya bulaşsa bile dert etmeyeceğiniz kıyafetler tercih etmeye özen gösterin.

·         Hem rahat bir şekilde boyama yapmak hem de kâğıdın yere düşüp zemine ya da halıya boya bulaşmasını önlemek için kâğıdı bantlarla masaya sabitleyin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım