1

Hamilelik büyük bir heyecan yaşattığı gibi beraberinde bazı zorlayıcı durumları da getirebilir. Anne adaylarının sık yaşadığı rahatsızlıklardan birisi, koku alma duyusunda meydana gelen değişimdir.

Anne adaylarında, buzdolabının raflarına bile bakmadan içinde hangi yiyeceklerin olduğunu anlayabilecek kadar büyük bir koku hassasiyeti gelişebilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayı yani ilk trimesterde gelişebilen bu durumun ne zaman geçeceği belli değildir. Anne adaylarının üçte ikisinde rastlanan bu durumla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Neden Hamilelikte Koku Hassasiyeti Oluşur?

Anne adaylarında koku alma duyusundaki değişimin sebebi kesin olarak bilinmiyor. Koku hassasiyetinin hamilelik döneminde artan hormon seviyeleri ile ilişkili olabileceği düşünülüyor. Bu rahatsızlığın bir diğer sebebinin ise hamilelikte neredeyse iki katına çıkan kan akışı olabileceği tahmin ediliyor. Kan akışının hızlanması, kandan beyne iletilen herhangi bir şeyin daha hızlı ve büyük miktarda ulaşması anlamına gelebilir. Yani yükselen kan akışından koku reseptörleri de etkilenip hassasiyet oluşturabilir.

Koku Problemini Hafifletecek 7 Yöntem

Gebelikte kokulara karşı hassasiyeti tamamen ortadan kaldırmanın kesin bir yolu bulunmaz. Ancak günlük hayatınızda bazı ufak konulara dikkat ederek bu rahatsız hissi en aza indirebilirsiniz:

  • Evinizde, ofisinizde ve çantanızda, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak kokular bulundurun. Buhurdanlığa ıtır, portakal gibi esansiyel yağlar damlatabilir ya da nane, zencefil ve tarçın gibi doğal kokulara sahip bitkilerden oluşan bir koku tabağı bulundurabilirsiniz.
  • Parfümsüz ya da hafif kokulu kozmetik ve deterjan ürünleri seçebilirsiniz.
  • Kıyafetlerinizi normalden daha sık yıkayarak kumaşlarda biriken kokudan uzak durabilirsiniz.
  • Buzdolabınızdan turşu ve sarımsak gibi koku oluşturabilecek tüm yiyecekleri çıkarabilirsiniz.
  • Yalnızca kokusundan rahatsız olmayacağınız yemekler pişirebilir ya da yemekler sıcak değilken yemeyi tercih edebilirsiniz.
  • Yemek pişirilirken pencereleri açıp havalandırmayı çalıştırabilirsiniz.

Vajinal Koku

Hamilelik döneminde dış etkenlerden rahatsızlık duymaya bağlı koku hassasiyeti meydana geldiği gibi bir de vücuttan kaynaklanan koku problemi yaşanabilir. Koku probleminin bu diğer boyutu hamilelikte vajinal kokudur. Anne adaylarının yaklaşık %60’ında rastlanabilen vajinal kokulu akıntı, genellikle hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkar. Bu duruma, hamilelikte değişen pH dengesi, hamilelik hormonları, beslenme düzeninin değişmesi ve kimi zaman da vajinal enfeksiyon yol açabilir. Gebelik döneminde vajinal koku ile karşılaştığınız zaman sadece pamuklu iç çamaşır giymeye, mümkün olduğunca sık duş almaya ve sarımsak ya da baharat gibi koku oluşturabilecek yiyecekleri sık tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Ancak vajinal bir enfeksiyon bulunmadığından emin olmak için doktorunuza danışmanızda da fayda bulunur.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım