1

Hamilelik döneminde nasıl beslendiğiniz bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Artık iki canlısınız ve yediklerinize daha fazla özen göstermelisiniz.

Hamileliğiniz boyunca her besin grubundan düzenli olarak tüketmeli ve hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınızı tehlikeye atabilecek gıdalardan uzak durmalısınız.

İşte hamilelik dönemi boyunca uzak durmanız gereken 10 besin:

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri

Pastörize edilmemiş sütte plasentadan bebeğe geçebilecek bakteri riski bulunur. Yumuşak peynirler ya da pastörize sütten yapıldığına emin olmadığınızı süt ürünlerini kesinlikle tüketmeyin.

Çiğ yumurta

Çiğ yumurta ve çiğ yumurta ile yapılmış besinler salmonella bakterisi riski taşıdığı için hamilelik döneminde uzak durmanız gereken bir besindir. Çiğ yumurta içeren  ev yapımı dondurma ve mayonez gibi gıdalardan da uzak durmalısınız.

Ağır metal içeren balıklar

Hamilelik döneminde bol bol balık tüketmeniz gerekir fakat ağır metal içeren dip balıklarını tüketmemelisiniz. Bu dönemde tüketebileceğiniz en faydalı balıklar hamsi, istavrit, palamut ve somon gibi balıklardır. Tabii güvenli bir şekilde saklanmış ve pişirilmiş olduğu sürece… Ayrıca ton ve somon gibi büyük balıkları haftada bir kereden fazla tüketmeyin.

Kabuklu deniz ürünleri

Özellikle midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerine bayılıyorsanız üzgünüz bir müddet bu zevkinizden mahrum kalacaksınız. Çünkü kabuklu deniz ürünlerini bu dönemde tüketmek risklidir.

Çiğ tavuk, et ve balık

Çiğ tüketilen deniz ürünleri, az pişmiş et veya tavuk eti, bakteri riski taşıdığı için hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını tehdit eder. Bu ürünlere çıplak elle dokunduğunuzda bile ellerinizi iyice yıkayın. Midye, karides, istiridye ve çiğ deniz ürünleri ile yapılan suşiyi hamileliğiniz boyunca menülerinizden çıkarmalısınız.

Şarküteri ürünleri

Salam, sucuk, sosis, jambon gibi işlenmiş etler düşüğe ve kan zehirlenmelerine neden olan parazitler içerebilirler. Bu nedenle hamileyken işlenmiş hiçbir şarküteri ürününü tüketmeyin.

Alkol

Miktarı ve sıklığı ne olursa olsun hamilelik dönemi boyunca bebeğinizde gelişim bozukluklarına neden olabilecek alkol tüketiminden kaçının.

Kafein

Uzmanlar hamilelik döneminde en fazla bir bardak kahve tüketimini öneriyor. Çünkü fazla kafein tüketimi kalsiyum ve sıvı kaybına neden olabilir.

Bitki çayları

Bitki çayından ne olur demeyin. Size çok masum gibi gelen bitki rahim ağzını uyarıcı ve düşük riskini artırıcı etkileri nedeniyle bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hepsi olmasa da bitkisel çayların birçoğunun bu dönemde tüketilmemesi önerilir.

Sakatat ürünleri

Sakatatlar parazit barındırma ihtimali yüksek olan yiyeceklerdir. İşkembe, kokoreç, dalak, böbrek, karaciğer gibi sakatatları yemeyi çok seviyorsanız bu alışkanlığınızdan bebeğiniz için vazgeçin.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım