Bebeğiniz 1 yaşına yaklaşırken bebek sandalyesinden yavaş yavaş aile sofrasına geçmesinin vakti gelmiş demektir.

Bebeğinizin sizinle birlikte aynı sofraya oturması onun sosyalleşmesinde ve beslenme alışkanlığı kazanmasında yardımcı olur. 1 yaşını doldurmuş bebeğiniz artık sizinle birlikte sofraya oturabilir ve kendi kendine yemeğini yiyebilir. Size de onun bu mutlu ve sevimli hallerini izlemesi kalır.

İşte bebeğinize sofra alışkanlığı kazandırmak için önerilerimiz

1. Artık yemek saatlerinizi sofranızın yeni üyesinin beslenme saatine göre ayarlayın.

2. Bebeğinizin uykusunu iyi alması sofrada sorunsuz bir şekilde yemeğin keyfini çıkarmasını sağlar.

3. Mama sandalyesi her zaman masada sizin sandalyelerinizin yanında dursun, böylece bebeğiniz yemek yenecek yerin artık mama sandalyesi olmadığını anlayacaktır.

4. Mama sandalyesinin önündeki tepsiyi çıkarıp boyunu masaya göre ayarlayın. Böylece bebeğiniz kendini masaya ait hisseder.

5. Sofrada yemek yemeye alıştırmadan önce ona yaşına uygun ve dikkatini çekecek eğlenceli, renkli tabak, çatal ve kaşıklar alabilirsiniz.

6. Alıştırma döneminde yemek yemek istemeyebilir ya da huysuzluk yapabilir, bu durumda yemek yemesi için zorlamayın. Bebekler çok hassastır ve üzerinde baskı hissettiklerinde masada yemeye karşı tepkileri daha uzun sürebilir.

7. Kendi kendine yemek yemeye alışırken etrafı biraz kirletecektir. Bırakın eliyle yesin, yerlere döksün, üstünü başını batırsın. Hepsinin çaresi var değil mi? Onun yediği yemekten zevk alması ve tek başına yemeyi öğrenmesi her şeye değer.

8. Ona yemek yedirebilmek için ödül vermeyin. Masada hep birlikte yemek yediğiniz diğer kişilere (kardeş, baba, aile büyükleri gibi) özendirmek daha çok işe yarayacaktır.

9. Artık büyüdüğünü ve masada sizin gibi yemek yiyebileceğini anlatın.

10. Yemek aralarında iştahını kesecek abur cubur gıdalar vermeyin. Böylece karnı aç olacağı için sofrada yemek yemeye daha kolay alışabilir. Ancak bu dengeyi çok iyi kurun çünkü çok acıktığında da yemek yemeyi reddedebilir.

Yemeğini sorunsuz yiyen mutlu bebekler için mutlu sofralara oturun

  • Mutlu bir aile sofrası bebeğinizin ruhunu besler. Mutlu ve huzurlu bir ortamda tebessüm eden aile fertleriyle aynı masa etrafında oturmak yemek yemekten keyif almasını sağlar.
  • Birlikte aynı masada yemek yeseniz de onun yedikleri sizinkinden farklı olmalı. Yemeklerinin tuzsuz ve az yağlı olmasına özen gösterin.
  • Yemek zamanı bebekler için aynı zamanda keşif zamanıdır. Meraklı bebeğinizin hareketlerini kısıtlamayın. Yemekleri inceleyerek, keşfederek ve tadına vararak yemesine izin verin.
  • Asitli ya da tatlı içecekleri sofradan kaldırın ve bebeğinizin yanında tüketmeyin. Sizi içerken gördüğünde tatmak isteyebilir ancak bebeklere bu tür gıdaları hiç tattırmamanız daha iyi olacaktır.
  • Unutmayın, bebeğinizin beslenme alışkanlığı bu yaştan itibaren gelişir ve sizi taklit etmeye başlar. Bu nedenle sizin de bebeğinize örnek olacak beslenme alışkanlıkları geliştirmenizin tam zamanı!


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım