1

Anne sütü, bebek gelişimi için gerekli olan tüm bileşenleri içerir. Zengin içeriğinden dolayı anne sütü, en üstün beslenme şeklidir; çünkü içerdiği vitamin, mineral ve çeşitli bileşenlerle bebeğin gelişiminin yanında sağlığına da destek olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeği enfeksiyonel hastalıklardan koruyan anne sütü, bebeğin sindirim sistemi için de ideal bir beslenme şeklidir. Bağırsak sistemi henüz gelişmemiş olan bebekler, anne sütünü kolayca sindirebilirler. Sağlıklı sindirim sistemi ise sağlıklı bir vücudun temelini oluşturur.

Tüm bunların yanında anne sütü, alerjik bir besin değildir. Ayrıca bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişimine de katkıda bulunur. Bu nedenle 0-6 ay bebek beslenmesi tablosunun kahramanı anne sütüdür. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü yokluğunda ya da yetersizliğinde doktorunuza danışın.

Bebekler Kaç Aylıkken Su İçer?

0-6 ay bebek beslenmesinde su ihtiyacı, anne sütü ile karşılanır. Uzmanlar, ilk 6 ay bebeklerin su içmemesi gerektiğini ve sıvı ihtiyaçlarını anne sütü ile gidermesi gerektiğini belirtir. Çünkü su ne kadar kaynatılmış olursa olsun enfeksiyon riski taşıyabilir. Bağışıklıkları henüz gelişmemiş olan bebekler de bu enfeksiyonlarla savaşamayabilir. Ayrıca su, bebeklerin minik midesinde fazlasıyla yer kaplar ve bu durum da onların anne sütüne duyduğu ihtiyacı azaltır. Bu nedenle bebekler, ek besin döneminde yani 6. ay ve sonrasında su içmeye başlayabilirler.

0-6 Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0-6 ay bebek beslenmesinde sadece anne sütü ile beslenme durumunun yanında emzirme sıklığı da önemlidir. Yenidoğanlar çene kasları gelişmediği için çok fazla süt çekemezler, yani az yemek yerler. Bu nedenle de sık sık acıkırlar.

Her bebeğin farklı beslenme alışkanlıkları vardır. Fakat genellikle yenidoğan bebekler, 2 saatte bir emzirilir. Bebekler büyüdükçe emzirme sıklıkları düşebilir, çünkü 2-3. aylarında artık daha güçlü emebilir ve ihtiyaçları olan sütü alabilirler. Örneğin -bebekten bebeğe değişse de 4 aylık bebek, günde 4-6 kez anne sütü alarak doyabilir.

6 aylık bebek beslenmesinde önemli olan diğer konuysa gaz problemidir. Sindirim sistemleri henüz tam gelişmemiş olan bebeklerin sindirim sorunları yaşaması çok normaldir. Bunun için her emzirme sonrası bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olmayı unutmayın.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım