Bebeğiniz, “Ne çabuk büyüdün sen!” cümlelerini bol bol duyacağı döneme geldi. Birçok söyleneni anlayan ve bunlara tepki veren bebeğinizin beslenmesinde de değişiklikler var. Artık daha çok şey yiyebilir. 1 yaşında (12 aylık) bebek beslenmesi için artık farklı tatları kullanabilirsiniz. Mesela bir yaşından sonra kivi, çilek, bal ve yumurta beyazı ile tanışabilir. Bebeğinizin yemek saatinde kendi kendine yemek yemeye başlamasına izin verebilirsiniz. Bu onun yemek yeme alışkanlığını güçlendirecektir.

Bu dönemde değişmeyen en temel şey ise anne sütü ihtiyacı. Artık ek besin miktarı artsa da bebeğinizi 2 yaşına kadar anne sütü ile desteklemelisiniz. Anne sütü yokluğunda ise çocuk devam sütü tüketmelidir. 12 aylık bebek beslenmesinde ideal ek besin miktarı 4 bebek kavanozudur.

1 yaşında bir bebek nasıl beslenir? Bu sorunun cevabını verecek bir beslenme tablosu hazırladık. 12 aylık bebek beslenme programı için tablodan destek alabilirsiniz.

1 Yaşında Çocuk Beslenme Tablosu

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün

Peynirli Omlet ve bal ile kahvaltı

Nasıl Yapılır: Bir yumurtayı kırdıktan beyaz peynir veya lor peynirini çırpıp tavada pişirin. Kahvaltınıza 1 dilim tam tahıllı ekmek ve 1 tatlı kaşığı bal eşlik edebilir.

Kalsiyum yönünden bebeğinizi destekleyecek olan omlet, güne başlangıç için ideal bir seçim. Bebeğinizi artık bal ile tanıştırabilirsiniz. Antibakteriyel özelliği ve zengin içeriğiyle balın yanında kahvaltınızı tahıl ekmeği ile tamamlamayı unutmayın.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün:

Mercimek yemeği + ½ bebek kavanozu

Nasıl Yapılır: 500 g kırmızı mercimeği yıkayın ve süzün. Kuru soğan ve isterseniz havucu ince ince doğrayın. Havuç ve soğanı tavada kavurun. Mercimekleri ve sebzeleri 1 litre suyu orta ateşte sık sık karıştırarak kaynama noktasına getirin. Mercimekler yumuşayıp dağılmaya başladığında el blenderinden geçirin. Yemeğe 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ilave edin.

Protein, demir, folik asit, B vitamini ve mineraller içeren mercimek yemeği hem doyurucu hem de faydalı olması bakımından lezzetli bir öğle yemeği seçeneğidir. Mercimek yemeğinin içeriğini yoğurt ile daha güçlü ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Ana Öğün

Anne sütü / Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütü*

Ara Öğün

1 bebek kavanozu balık çorbası

Mevsimine uygun temizlenmiş balıkları, soğan ve mevsim sebzeleri ile birlikte haşlayın. Sonrasında hazırladığınız karışıma 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu protein ve omega 3 yağ asitleri ve iyotu bulunduran balığı sebzeyle tamamlayarak lezzetli bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz.

 *Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü, zamanında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını tek başına karşılar. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda yetkili sağlık çalışanına danışınız.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım