1

Ailenize yeni bir üyenin yani bebeğinizi dahil olması harika ve heyecan verici bir durum. Bebekle anne arasındaki bağ, oldukça yoğun, saf ve sevgi doludur. Bu dönemde ailenin diğer üyesi olan baba, kendini biraz kenara itilmiş ya da ihtiyaç duyulmayan kişi olarak hissedebilir. Çünkü bebeğin bu dönemde sadece anneye ihtiyaç duyduğu yönünde bir algı oluşur.

Bebekler bu dönemde anneye olduğu kadar babaya da ihtiyaç duyar. Tabii babalar zaman zaman hem yeni rollerini benimseyebilmek hem de bebekle doğru ve etkili bağ kurabilmek için bazı önerilere ihtiyaç duyabilirler. İşte, babaların bebekleriyle bağ kurabilmesi için bazı öneriler:

Bebeğiniz Doğmadan Onunla Tanışın

Eşinizin anne karnına düzenli olarak şarkı söylemek veya kitap okumak tuhaf görünebilir. Fakat bu yöntem, baba ve bebek arasındaki bağ için önemlidir. Bu sayede yenidoğan bebeğiniz, sesinizin tonunu tanıyabilir.

Ten Tene Temas Edin

Dokunma, bebeğinizin en önemli duyularından biridir. Özellikle ilk birkaç hafta içinde yeni doğmuş bebeğinize nazikçe sarılmak, bebekle bağ kurmak için etkili bir yoldur.

Dokunuş, hem sizin hem de bebeğiniz için rahatlatıcıdır. Bu yüzden onu sık sık kucağınıza alın. Nefes alırken göğsünüzün yukarı ve aşağı hareketi sayesinde bebeğiniz rahatlar. Kalp atışlarınızı duyar ve sakinleşir.

Rutinlerin Bir Parçası Olun

Bebeğin günlük bakım rutinine kendinizi dahil edebilirsiniz. Banyo zamanı bunun için harika bir yoldur. Banyo, bebekler için de çok eğlencelidir. Yatmadan önce banyo yaptırmak ve ardından nazik bir masaj uygulamak, bebek ile size özel bir zaman dilimi oluşturur. Hatta emzirme zamanı geldiğinde bebeğinizi anne kucağına siz teslim edin. Böylece bebeğinize onun ihtiyaçlarını anne ve babanın ortak bir şekilde ortak karşıladıklarını hissettirebilirsiniz.

Yürüyüşe Çıkın

Eşinizin, bebeğinizi 9 ay boyunca taşıma şansı oldu ve şimdi sıra sizde! Yenidoğan bebekler, dış uyaranları görmeyi severler. Bu yüzden onu günlük olarak yürüyüşe çıkarın. Yürüyüşte bebek arabasını kullanabilirsiniz, ama bebek giyme daha eğlenceli olabilir ve sizi birbirinize yakınlaştırarak aranızdaki bağı kuvvetlendirebilir.

Bebeğinizi Hareket Ederek Eğlendirin

Bir çok bebek hareketi sever. Hareket ettikçe rahatlar ve eğlenir. Çünkü doğmadan önce anne yürüdükçe rahimdeki bebek de salınır ve buna alışır. Sling ya da wrap gibi bebek giyme türleri de minik yavrunuzla hareket edip dans edebilmeniz için size imkan verir. Bebeğinizin etrafında dönerek gülmesini sağlamak sizin için de eğlenceli olacaktır.

Kendi Yöntemlerinizi Geliştirin

Anneler bazı şeyleri kendi yöntemleriyle yapmayı sever. Bol pratik yapın, sorumluluk alın, kendi yöntemlerinizi geliştirin, bebek bakımında işbölümü yapın. Kendinize ait yöntemler geliştirin. Bu sayede bebeğinizle geçireceğiniz bire bir zamanlar da artacaktır.

Gözyaşlarını Dindirin

Anne gibi kokmadığınız için bebeğinizi yatıştırmayacağınızı düşünerek endişelenmeyin. Baba-bebek ilişkisi, dizinize aldığınız yavrunuzu hafif titreşimlerle sallayarak yatıştırdığınızda da oluşabilir. Bebeğiniz ağladığında, yalnızca onu rahatlatmaya çalışın. Kucağınıza alın ve hafifçe sallanarak dolaşın. Onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşun veya ona şarkı söyleyin. Bunu yaparken sabır ve azim gösterin. Ağlayan bir bebek yorucu olabilir, ancak küçük bebeğiniz nihayetinde göğsünüze başını koyup uyuduğunda büyük bir huzur hissedeceksiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım