Bir bebeğin doğumuyla birlikte ebeveynler en çok ‘‘Bebek kaç kilo doğdu?” sorusunu duyarlar. Bu soru genellikle bebeğin sağlık durumu hakkında fikir vermez. Çünkü bebeğin doğum kilosunu belirleyen pek çok faktör bulunur. Ancak bebeğin sağlıklı gelişim sürecini takip ettiğini anlamak için ilerleyen haftalardaki kilo alımına dikkat edilir. Her doktor kontrolünde bebeklerin boy ve kilosu ölçülür. Bu değerler, bebeğin kendi gelişim süreci içerisinde değerlendirilir.

Bebeğimin Kilosu Normal mi?

Her bebeğin gelişimi farklı olmakla birlikte normal gelişimi takip edebilmek amacıyla gelişme dönemlerine göre bebeklerde kilo alımı ortalamaları oluşturulmuştur. Bebekler yaklaşık 5 aylık olduklarında doğum kilolarının 2 katına, 1 yaşına geldikleri zaman ise 3 katına ulaşmış olabilirler. Kız bebek kilosu değişimi ise erkek bebek kilosu ortalamalarına göre farklılık gösterebilir. Örneğin erkek bebekler doğum ağırlığının 3 katına 1 yaşlarında ulaşırken kız bebekler 15. aylarında bu ortalamada olabilirler. Bebeklerde aylara göre kilo alımı genellikle şu şekildedir:

  • Yenidoğan Bebek Kilosu: Doğumu takip eden ilk haftalarda bebekler kilo verir. Normal doğum ağırlıklarına tekrar yaklaşık 2 hafta içerisinde kavuşabilirler.
  • 0-3 Aylık Bebek Kilosu: Bebekler 3 aylık olana kadar her hafta ortalama 140 ila 200 gram kilo alabilirler.
  • 3-6 Aylık Bebek Kilosu: 3 ila 6 ay arasında her hafta bebeklerde yaklaşık 105- 147 gram kilo artışı gözlemlenebilir.
  • 6-12 Aylık Bebek Kilosu: 6. ay ile 1 yaş arasında bebekler her hafta ortalama 70 ila 91 gram kilo alabilirler.

Ay ay bebek boy ve kilo gelişimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “Bebeğinizin Boy Kilo Tablosu” içeriğimizde yer alan bebek gelişim tablosunu inceleyebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Bebekler Neden Kilo Kaybeder?

Yenidoğan bir bebeğin ilk hafta doğum ağırlığının yaklaşık %10’unu kaybetmesi normaldir. Çünkü ilk birkaç gün anne vücudu, ağız sütü olarak da bilinen kolostrumu üretir. Az miktarda üretilen kolostrumdan sonra da bebeğin kilo almasını sağlayan anne sütü üretilmeye başlanır. Bebekler normal doğum ağırlıklarına da ortalama 2 hafta sonra dönebilirler.

Bebeğin Doğum Ağırlığını Ne Belirler?

Bebeğin doğum ağırlığını belirleyen en önemli faktörlerden biri, hamileliğin kaç hafta sürdüğüdür. Beklenen doğum haftasında doğan bebekler, erken doğan bebeklere göre daha kilolu olabilir. Bebeklerde boy ve kilo gelişimini etkileyen başka birçok faktör bulunur:

  • İkiz ya da üçüz gibi çoklu doğumlarda bebek ağırlığı daha az olabilir.
  • Annenin ilk bebeği daha düşük doğum ağırlığına sahip olabilir.
  • Anne adayının obez olması ya da diyabetinin bulunması, bebek kilosunun da yüksek olmasına sebep olabilir.
  • Kız bebekler, erkek bebeklere göre biraz daha az kilolu doğabilir.
  • Hamilelik süresince annenin sağlığı, dengeli beslenmesi ya da çok kilo alması gibi durumlar da bebeğin kilosunu etkileyebilir.

Bebeğinizin doğum kilosu, yetişkinlik kilosunu belirlemez. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme ile genetik faktörler, bebeğinizin yetişkinlikte ulaşacağı kiloyu etkileyebilir.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım