Bebeklerde zekâ gelişimi için beslenme, zekâ gelişimine katkı sağlayan oyunlar ve uyku düzeni elbette çok önemlidir. Fakat bu mesele göründüğünden daha çok ayrıntı barındırır. O, bu konudaki gelişimi için en güçlü adımları sizinle atar çünkü onun dünyasında bir süre sadece siz varsınız. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunu biliyor ve onun zekâ gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız bu ayrıntıları bilmeniz gerekiyor.

Duyarlılığa Teşvik Edin

Bebek ve çocukların yetişkinlik dönemine gelene kadar en çok ihtiyaç duyduğu şey ilgidir. Bu sebeple, bir bebeğin zekâ gelişimi işin bulunduğu ortam çok önemli. Bebek beyin gelişimi için güvenli ve sevildiğini bildiği bir ortam yaratmak gereklidir çünkü huzursuz bebek, huzursuzluğa odaklanıp çevresindeki şeylere adapte olamaz. Ağlayan bebeğinizi sakinleştirmek, onunla sürekli iletişimde olmak ön planda tutmanız gereken şeyler arasında bulunuyor.

Öneri: Bebeğinizle etkileşimi arttırmak için bunlara dikkat edin.

  • Bebeğinizle iletişim kurmak için beslenme zamanlarını kullanın. Bebekler neredeyse 3. aya kadar çok uzağı göremezler. Bu nedenle bebeğinizi beslemek için onun bakış açısına girmek, sizi görmelerini ve sizinle etkileşimini sağlar. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu süre boyunca onunla telepati kurmak oldukça kolay olacak.
  • Bebeğiniz sizi izlediğinde, insanların bedenlerini iletişim kurmak için nasıl kullandığını öğrenebilir. Bunun için onunla göz teması kurun ve mimiklerinizi kullanarak oyun oynayın. İnsan yüzünü zihninde oturtmasına yardımcı olmak için aynaları da kullanabilirsiniz. 4. aydan sonra ayna karşısında oyunlar oynamak onun zihinsel gelişimi için faydalı olabilir.

Bebeğinizle Konuşun

Bebeğinizle iletişim kurmak hem onun dil becerilerini geliştirir hem de söylediklerinize anlam vermeye çalışarak size cevap verme çabasını kolaylaştırır. Bebeğiniz tabii ki sizi anlıyor ama söylediklerinizi anlamlandıramıyor. Onunla sürekli konuşmanız halinde bilincinde ses tonu ve yüz ifadenizle ona ne söylemek istediklerinizi anlayabilir ve seslerinizi taklit edebilir. Bu da onun zihin gelişimi için önemli bir adımdır.

Öneri: Sorular sorun, cümlelerinizi giderek genişletin.

  • Bebeğinizle ilk iletişiminiz sesler, iki kelimeden oluşan komutlar olabilir. Fakat zamanla ona farklı kelimeler ve biraz daha uzun cümleler kurabilirsiniz. Bu konuda videolara güvenmeyin. Bebekler kendileri ile birebir iletişim kuran ve tepki verebildikleri şeylere bayılırlar.
  • Bir yaşından sonra bebeğinize sorular sorabilirsiniz. Bu sorular tabii ki günlük hayattan olan basit sorular olmalı. Mesela iki topunuz varsa ona elinize gelen topu atmak yerine, topları göstererek “Kırmızı topla mı sarı topla mı oynayalım?” diye sorabilirsiniz. İlk başta size cevap vermeyecektir. Fakat zamanla parmağıyla göstererek ya da anlamsız sesler çıkararak sorduğunuz sorulara cevap vermeye çalışacaktır. Ona soru sormanız beynini aktif hale getirmenizdir. Özellikle 2 yaşından sonra bu iletişim yolunu sık sık kullanabilirsiniz.
  • Bebeğinizin dönemine uygun renkli ve resimli kitaplar size çok yardımcı olacak. Resimlerdeki hayvanları göstererek seslerini taklit edebilir, kelime ve resimlere dikkat kesilmesini sağlayabilirsiniz.

Onu Biraz Özgür Bırakın

Bebeğinize çok değer veriyor ve bunun için fazla korumacı davranıyor olabilirsiniz. Onu gelişebilecek risklerden korumak çok önemli fakat bu korumacılık onun keşfetme, sorgulama ve merak isteğini törpülememeli. Kendini rahat ve her konuda kısıtlanmadığını hisseden bebek, rahatça zihin gelişimini sağlayabilir.

Öneri: Kendini keşfetmesine izin verecek aktivitelerde bulunun.

  • Hava durumu da buna engel değilse, onunla hemen hemen her gün dışarıda zaman geçirmeye çalışın. Bebeğinizi farklı manzara, ses ve hareketlerle tanıştırmak beyninin aktif kalmasını sağlayacaktır.
  • Bebeklerin motor becerilerini kullanmaları gerekir. Bu hem fiziksel hem de beyinsel yetkinlikte önemli bir kriterdir. Bloklar ve istifleme oyuncaklar, bebeklerin erken kavrama özelliğine destek olur.
  • Bebekler dağınık oynamayı severler. Buna izin verin ve nesnelerin fiziğini keşfetme şansını yakalamaları için destek olun. Parmak boyaları, çamur, kum ve su, bebeklerin oynayabileceği harika malzemelerdir. Üstlerini kirletmeleri, etrafı dağıtmaları muhtemel fakat bunlar onun gelişimi için çok önemli. Bu gibi aktivitelerde elbette onları yakından denetlemeyi unutmamalısınız.
  • Bebeğinizle alışverişe çıktığınızda, bu aktiviteyi onun lehine değerlendirin. Örneğin, farklı meyveler alırken, isimlerini söyleyin ve bebeğinizin onlara dokunmasına izin verin. Her defasında markete gittiğinizde aynı meyve hakkında konuşmak gibi tekrarlar yapmak, bebeğinizin nöronlar oluşturmasına ve kalıcı anılar yaratmasına yardımcı olacaktır.

 

Bebelac Çocuk Devam Sütü folik asit, A, B12, C, D vitaminleri, prebiyotik bileşenler, kalsiyum ve demir* ile bebeklerin bilişsel gelişimini destekler. *Demir çocukların normal bilişsel gelişimine katkıda bulunur.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Ücretsiz SMS servisi ile bebeğinizin
gelişimi ile ilgili bilgiler alabilirsiniz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım