Bebeğinizin hayatında kaçırmak istemediğiniz bazı ilkleri vardır: İlk gülümsemesi, ilk adımları, ilk sesli kahkaha atışı ve tabii ki ilk kelimesini söylediği an. Bebeğinizin ağladığını ilk gördüğünüz ve neye ihtiyacı olduğunu merak ettiğiniz andan itibaren ilk kelimelerini duymak ve onu anlamak için can atıyor olabilirsiniz.

Aslında bebeğiniz, ilk göz temasını kurduğundan beri sizinle iletişim içerisinde. Mutsuz olduğu zaman ağlar, keyif aldığı zaman güler, istediği şeyleri parmağıyla işaret eder. Ama her ebeveyn gibi siz de “Bebekler ne zaman konuşur?” sorusunun cevabını istiyor ve bu konuda sabırsızlanıyorsanız yazımızı okuyarak beklediğiniz anla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ay Ay Bebeklerin Konuşma Süreci

Bebeğinizin doğumdan itibaren gösterebileceği dil gelişim süreci hakkında bilgi sahibi olarak “Bebekler en geç ne zaman konuşur?” sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. İşte bebeklerin konuşma süreci;

3 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeğiniz 3 aylıkken sesinizi dinler, konuştukça yüzünüzü izler ve dikkati evde duyduğu diğer seslere yönelir. Birçok bebek, anne karnındayken dinlediği sesleri ve müzikleri duymayı tercih eder.

6 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeğiniz 6 aylıkken “ba-ba” gibi tekrar eden sesleri mırıldanmaya başlar. Bu, bebeğinizin ilk söyleyebildiği kelime değildir. Bu dönemde anlamı olmayan sesler çıkarır ve rasgele heceler telaffuz eder. 6. ya da 7. ayın sonunda ise adını söylediğiniz zaman bebeğiniz tepki verir, ana dilini tanımaya başar ve mutlu ya da mutsuz olduğunu belirtmek için farklı ses tonları kullanır.

9 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

9 aylık bebeğiniz "hayır" ve "güle güle" gibi birkaç temel kelimeyi anlayabilir. Ayrıca ünsüz sesleri ve ses tonlarını daha çok kullanmaya başlayabilir.

12-18 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Tebrikler! Bebeğinizin ilk kelimelerini duymaya artık çok yaklaştınız. “Bebekler ne zaman konuşur?” sorusunun cevabını duymaya çok az kaldı. 12. ayın sonunda bebekler "anne" ve "baba" gibi birkaç basit kelimenin anlamını bilerek söyler. “Bardağını lütfen bırak” gibi kısa cümlelerinizi anlar.

18 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeğiniz bu dönemde birkaç basit kelimeyi söylemeye başlayabilir. Sizden duyduğu cümlelerin son kelimelerini tekrarlayabilir. Ancak bu kelimelerin başındaki ya da sonundaki heceleri telaffuz etmeden kelimeyi söyleyebilir.

24 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Artık “Bebekler ne zaman konuşmaya başlar?” şeklindeki merakınız bebeğim bu hafta hangi kelimeyi söyleyebilecek sorusuna çevrilebilir. Aylar süren yavaş dil gelişimi bu dönemde hız kazanır. İki yaşına gelen bebeğiniz iki ya da dört kelimeden oluşan cümleler kurmaya başlayabilir. Aynı zamanda “benim” kavramını kullanmaya başlayabilir.

Konuşma Gecikmesi İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Bebekler ne zaman konuşur?” sorusuna kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Her bebeğin gelişim ve kabiliyet pekiştirme süreçleri farklıdır. Bazen konuşmadığından endişe etseniz de bir anda öğrendiği tüm kelimelerle sizi şaşırtmaya başlayabilir. Bebeğiniz sesler çıkarmaya, sizle ve etrafıyla meşgul olmaya devam ettiği sürece normal gelişimini sürdürüyordur. Ancak bebeğinizde şu durumlardan birini gözlemlerseniz doktorunuza başvurmanızda fayda bulunabilir:

  • Dil gelişiminde durma ya da gerileme fark ediliyorsa,
  • Göz teması kurmuyorsa,
  • 15 aylık olduğunda ilk kelimelerini söylemeye başlamadıysa,
  • 2 yaşına geldiğinde yaklaşık 50 kelime anlamaya başlamadıysa ve 10 kelime söyleyemiyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Geç konuşmaya başlama, birçok nedene bağlı olabilir. Bebeklerde konuşma gecikmesinin teşhisi ne kadar erken yapılırsa okul çağına gelmeden önce tüm dil kabiliyetlerini kazanabilmeleri için o kadar erken harekete geçilebilir. Bebeğinizin dil gelişimine katkıda bulunmak için “Seda ile Dil Gelişimi Aktiviteleri video içeriğimizi seyredebilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım