1

Bebeğiniz ağladığı zamanlar ¨Keşke konuşsa ve derdini anlatsa¨ diye düşündüğünüz oldu mu? 😇 Merak etmeyin, bebeğinizin ne hissettiğini anlatacağı dönem göz açıp kapayıncaya kadar gelecek😊 Yine de bebeğinizin ilk kelimelerini duymak için can atıyorsanız “Bebekler ne zaman konuşur?” sorusunun cevabına hemen bakalım.

Ay Ay Bebeklerin Konuşma Süreci

Bebeğinizin doğumdan itibaren gösterebileceği dil gelişim süreci hakkında bilgi sahibi olarak “Bebekler en geç ne zaman konuşur?” sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. İşte bebeklerin konuşma süreci;

3 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Birçok bebeğin anne karnındayken dinlediği sesleri ve müzikleri duymak istediğini biliyor muydunuz? Minik bebeğiniz de 3 aylıkken sesinizi dinler, konuştukça yüzünüzü izler ve dikkati evde duyduğu diğer seslere yönelir.

6 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

İşte merakla beklediğiniz zaman geldi: ¨Bebeğimin ilk kelimesi anne mi baba mı olacak?¨ sorusunun cevabını 6. ayda alabilirsiniz. Çünkü 6 aylıkken “ba-ba” gibi tekrar eden sesleri mırıldanmaya başlayabilir. 7. ayın sonunda ise adını söylediğiniz zaman bebeğiniz tepki verir ve mutlu ya da mutsuz olduğunu belirtmek için farklı ses tonları kullanır.

9 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

9 aylık bebeğiniz "hayır" ve "güle güle" gibi birkaç temel kelimeyi anlayabilir.

12-18 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Müjde! Bebeğinizin ilk kelimelerini duymaya artık çok yaklaştınız 🎉 “Bebekler ne zaman konuşur?” sorusunun cevabını duymaya çok az kaldı. 12. ayın sonunda bebekler "anne" ve "baba" gibi birkaç basit kelimenin anlamını bilerek söyleyebilir. Hatta “Bardağını lütfen bırak” gibi kısa cümlelerinizi anlayabilir.

18 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

18 aylık bebeğiniz birkaç basit kelimeyi söylemeye başlayabilir. Sizden duyduğu cümlelerin son kelimelerini tekrarlayabilir.

24 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Zaman hızla geçiyor😊 Artık “Bebekler ne zaman konuşmaya başlar?” yerine bebeğim bu hafta hangi kelimeyi söyleyebilecek diye merak etmeye başlayabilirsiniz😊 Yani dil gelişimi bu dönemde hız kazanabilir. İki yaşına gelen bebeğiniz iki ya da dört kelimeden oluşan cümleler kurmaya başlayabilir.

Konuşma Gecikmesi İle İlgili Nelere Dikkat Etmelisiniz?

“Bebekler ne zaman konuşur?” sorusuna kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Her bebeğin gelişim süreci farklıdır. Bazen konuşmadığından endişe etseniz de bir anda öğrendiği tüm kelimelerle sizi şaşırtmaya başlayabilir 😉 Ancak bebeğinizde şu durumlardan birini gözlemlerseniz doktorunuza başvurmanızda fayda bulunabilir:

  • Dil gelişiminde durma ya da gerileme fark ediliyorsa,
  • Göz teması kurmuyorsa,
  • 15 aylık olduğunda ilk kelimelerini söylemeye başlamadıysa,
  • 2 yaşına geldiğinde yaklaşık 50 kelime anlamaya başlamadıysa ve 10 kelime söyleyemiyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebeğinizin dil gelişimine katkıda bulunmak için “Seda ile Dil Gelişimi Aktiviteleri” video içeriğimizi seyredebilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım