Bebeğinizin uyurken gülümsemesi ya da parmağınızı avucuna koyduğunuz zaman sıkıca kavraması gibi hareketleri keyif vericidir. Bu sevimli hareketlerden birisi de bebeğinizin hıçkırmasıdır. Ancak bebek hıçkırığı, diğer hareketlerin aksine kendiliğinden durmayıp uzun süre devam edebilir. Bebeğinizin hıçkırmaktan rahatsız olup olmadığını bilmediğiniz için de kendinizi hıçkırığa çözüm ararken bulabilirsiniz. Bebeklerde hıçkırığın sebeplerini bildiğiniz takdirde endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Bebeklerin hıçkırması ile bilmenizde fayda bulunan bilgiler şunlardır:

  • Bebek hıçkırması, çok hızlı süt içme, süt emerken hava yutma ya da fazla beslenmeye bağlı olabilir. Tüm bu etkenler midenin gerilmesine sebep olur. Gerilen mide de diyaframa baskı yapar.
  • Diyaframın kasılması ile ses telleri birbirine yaklaşır. Ses tellerinin hızlı kapanması ile de hıçkırık adı verilen ritmik sesler oluşur.
  • Bebeğiniz, sindirim sistemi henüz gelişmediği için 1 yaşına gelene kadar zaman zaman hıçkırabilir.
  • Yenidoğan bebek hıçkırması da sağlıklı gelişimin bir parçasıdır.
  • Bebeğinizi günde bir kaç kez hıçkırık tutabilir.
  • Bebeğinizin hıçkırığını geçirmek için halk arasında kabul gören burun tıkama ya da limon suyu verme gibi yöntemleri asla uygulamayın.
  • Bebek hıçkırması, beslenmeye bağlı gelişebildiği gibi kimi durumlarda bebek reflüsüne -diğer adı ile gastroözofageal reflüye (GER)- bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Eğer bebeğinizin ağzı normalden fazla tükürük salgılıyor ve buna bağlı olarak salyası akıyorsa ya da daha çok ağlıyorsa dokturunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebeklerin Hıçkırması Nasıl Geçer?

Bebek hıçkırığı nasıl geçer sorusuna cevap verebilmek için önce nedeni bilmemiz gerekir. Ayrıca bebeğinizin hıçkırması normal bir durumdur ve kendiliğinden geçer. Ancak bebek hıçkırığını geçirmek isterseniz şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Emzirmeye Ara Verin

Emzirmeye ara vererek bebeğinizin gazını çıkarmanız, hıçkırıklarının durmasına yardımcı olabilir. Fazla gazın çıkmasını sağlayarak midede gerginlik oluşturan faktörlerden birini ortadan kaldırabilirsiniz. Her iki memeden de emziriyorsanız bir memeden emzirdikten sonra muhakkak gazını çıkarın.

Emzirme Pozisyonunuzu Değiştirin

Bebeğiniz meme ucunu tam olarak kavrayamıyorsa emme sırasında hava yutabilir. Bu nedenle bebeğinizin kafasının vücudunuzdan uzak olmamasına özen gösterin. Emzirme yastığı kullanıyorsanız yastığın göğüs hizanızın aşağısında kalmasını sağlayın. Bebeğinizi en rahat şekilde destekleyebileceğiniz bir emzirme pozisyonu seçin. Size en uygun emzirme pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmak için “En Rahat 6 Emzirme Pozisyonu” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çok Acıkmasını Beklemeyin

Emzirme periyotları belirleyerek bebeğiniz çok acıkmadan önce onu besleyin. Bu sayede bebeğiniz hızlı bir şekilde süt içmeyecek ve hıçkırığa sebep olan sebeplerden biri ortadan kalkacaktır. Ayrıca bebeğinizi emzirdikten sonra 20 ila 30 dakika boyunca dik tutun. Bu süre içerisinde onu zıplatmayın ya da karnına baskı uygulamayın. Ayrıca bebeğiniz ağlarken değil yalnızca sakinken emzirin. Bu sayede de hava yutmasını engelleyebilirsiniz.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım