1

Hamileliğiniz süresince vücudunuz hormonal ve fiziksel olarak büyük bir değişim geçirir. Bu değişim sürecini sağlıklı ve rahat şekilde tecrübe edebilmek için yapabileceğiniz en etkili şey de hamilelik döneminde düzenli spor yapmaktır. Gebelikte egzersiz rutini oluşturmanız, sağlıklı kalmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Hamilelik döneminizi daha zinde ve keyifli hale getirmeyi sağlayacak egzersizlere neden hemen başlamanız gerektiğini öğrenmek için şu sebeplere göz atın:

 1. Hamilelikte egzersiz yapmak; doğru miktarda kilo almanıza,
 2. Postür yani vücut duruşunuzu düzeltmeye,
 3. Kabızlık, sırt ağrısı; bacaklarınızda, ayak bileklerinizde ve ayaklarınızdaki şişlikler gibi genel hamilelik rahatsızlıklarının hafiflemesine,
 4. Yaşadığınız stresi yönetmenize ve bu sayede daha rahat uykuya geçmenize,
 5. Preeklampsi yani gebelikte yüksek tansiyon gibi gebelik komplikasyonları riskini azaltmaya,
 6. Kaslarınızı güçlendirerek ve dayanıklılığınızı artırarak sizi doğum için hazırlamaya
 7. Bebeğiniz doğduktan sonra tekrar forma girmenizi kolaylaştırmaya,
 8. Sezaryen doğum ihtimalini azaltmaya,
 9. Bağırsak hareketlerini arttırarak hamilelikte kabızlığı önlemeye,
 10. Doğum sırasında ihtiyacınız olacak enerjiyi toplamanıza yardımcı olur.

Egzersiz yapmanın sizin vücudunuza olduğu kadar bebeğinize de faydaları bulunur. Yapılan araştırmalar hamilelikte spor yapmanın faydaları arasında, bebekte diyabet riskini azaltma, beyin sağlığını güçlendirme ve obezite ihtimalini minimize etme gibi katkıların bulunduğunu ortaya koyar.

Hamilelikte Hangi Tür Egzersizler Yapılabilir?

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçiriyorsanız egzersiz yapmanızda genellikle bir sakınca bulunmaz. Doktorunuza danışarak aşağıda yer alan hamilelikte egzersiz önerilerinden birini yapabilirsiniz:

 • Yürüyüş: Hafif tempolu yürüyüş yapmak, eklemlerinizi ve kaslarınızı zorlamayan ideal bir egzersiz türüdür. Günde 20-30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Pilates ve Yoga: Anne adaylarına özel düzenlenen hamilelik yoga ve pilates gruplarına katılabilirsiniz. Bu iki egzersiz türünden birini yaparak hem doğru nefes alma tekniklerini öğrenebilir hem de vücudunuzu doğum anına hazırlayabilirsiniz.
 • Yüzme: Sık görülen hamilelikte sırt ve bel ağrılarını hafifletmek için yüzmeyi deneyebilirsiniz.
 • Dans: Evinizin rahatlığında veya bir dans kursunda, en sevdiğiniz şarkılarla dans ederek kalbinizin atışını hızlandırabilirsiniz. Ancak sıçrama veya kıvrılma gerektiren hareketlerden kaçınmalısınız.

Her anne adayının tıbbi geçmişi ve egzersiz deneyimine bağlı olarak spora farklı şekilde başlaması gerekebilir. Hamilelik egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda bulunur.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım