Bebeklerde uzun süreli, aralıksız ağlama nöbetlerini ifade eden Kolik'in nedeni hazımsızlık şikayetleri ve gaz oluşumudur. Fakat gaz sancısı çeken ve ağlayan her bebeğe kolik tanısı koymak da doğru değildir. Çünkü bebekler için ağlamak en büyük iletişim aracıdır ve gaz sancısı ilk aylarda doğal bir durumdur. Kolik bebek hastalığını iyi anlamak ve erken müdahale etmek gerekir.

Bebeğiniz her gün aynı saatlerde sürekli ağlıyor ve siz de ne yaparsanız yapın bebeğinizi susturamıyor musunuz? Ne yazık ki her üç bebekten biri ve tabi ki aileleri, ilk 6 ay benzer sorunlar yaşıyor. Bebeğinizin ağlama nöbetleri saatler sürüyorsa, günler hatta aylardır her günü ayakta bebeğinizin sakinleşmesi için pışpışlayarak geçiriyorsanız, bebeğiniz kolik olabilir. Peki Kolik bebek nedir?

Kolik olan bebeğinizin rahatlatmasına yardımcı olacak püf noktaları

  • Bebeğiniz doğduktan sonra, onun için yepyeni bir dünyaya alışmak biraz zaman alacaktır, ona karşı son derece sevecen ve anlayışlı olmalısınız. Bol bol kucağınıza alarak sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirebilirsiniz..
  • Bebeğinizin ağlamasının bir çok nedeni olabilir.  Öncelikle yeterli beslenme, ısınma, altının temizlenmesi, sağlıklı ve deliksiz uyku gibi tüm temel ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmalısınız.
  • Her beslenme sonrası bebeğinizin doğru yöntemlerle gazını çıkarmasını sağlayın. Bebeğinizin gazını nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.
  • Bebeğinizin gazı varsa bacaklarını öne arkaya hareket ettirin, kucağınızda çeşitli pozisyonlarda tutarak hafif hafif sallayın. Bebeğinizi her zaman aynı pozisyonda tutmayarak bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Bebeğinizin vücuduna ve bacaklarına bebek yağlarıyla ve yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu masaj bebeğinizin hoşuna gidecek ve onu rahatlatacaktır.

Bebeklerin mutluluğu için sakin ve huzurlu bir aile ortamı önemlidir.

  • Huzur dolu bir aile ortamı, sakin ve huzurlu bir anne, bebek gelişimi ve mutluluğu için önemlidir. Eğer aile içinde gerginlik ve stres hakimse bu süreçten bebeğiniz de etkilenecektir. Kendinizi gergin, stresli ve huzursuz hissediyorsanız, ailenizden ve çevrenizden destek alabilirsiniz. 
  • Bebeklerin stresi, aile içi gerginlikleri hissedebildiğini, özellikle annesinin hislerini paylaştığını unutmayın, ne de olsa çok kısa bir süre önce aynı vücudu paylaşıyordunuz.
  • Bebeğinizi rahatlatacak müzikler, şarkılar, ninniler işe aramıyorsa siz ona ninniler fısıldayın, bu da işe yaramıyorsa birçok annenin tecrübeleri, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların seslerini dinletmenin bebeği sakinleştirdiğini gösteriyor. Bu sesler bebeğe anne karnında duyduğu gürültüleri hatırlattığı için bebeğin rahatlamasını sağlıyor. Bebeğiniz huzursuz olduğunda siz de deneyebilirsiniz. Beyaz gürültüleri bebeğinize dinletmek için tıklayın.
  • Tüm bunlara rağmen, krizli ağlamalar devam ediyorsa başka bir rahatsızlık olup olmadığından emin olmak için mutlaka doktorunuza başvurunuz. 


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

CEPBEBE

Bebeğinizin gelişimi ve beslenmesi ile
ilgili değerli bilgiler için ücretsiz
kısa mesaj servisimiz

üye ol
Bize Sorun Canlı Yardım