1

Tüm bebekler karnı acıktığı, uykusu geldiği ya da canı sıkıldığı zaman ağlar. Ancak bazen bebeğiniz uzun süre ağlıyor ve neden ağladığına anlam veremiyorsanız bebeğiniz kolik olabilir. “Kolik nedir?” ya da “Bebeğimin kolik olduğunu nasıl anlarım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin, kolik bebekler ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına birlikte bakalım 😊

Kolik Nedir?

Kolik, bebeklerde uzun süreli ve aralıksız ağlama nöbetleridir. Bebeklerde kolik sebepleri ise şunlardır:

 • Bebeklerde hazımsızlık ve gaz oluşumu. Bebeklerde gaz sancısını hafifletmenin yollarını öğrenmek için “Bebeğinizin Gaz Sancısını Nasıl Geçirebilirsiniz?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Bebeklerde reflü de kolik sebebi olabilir.

 • Bebeğiniz anne karnında sakin bir yaşam geçirdi. Şimdi etrafında pek çok ses, hareket ve ışık var. Bunlar da bebeğinizin rahatsız olmasına ve kolik ağlaması görülmesine sebep olabilir.

Bebeklerde Kolik Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde kolik belirtileri şunlardır:

 • Yaklaşık 3 saat boyunca aralıksız ağlama

 • Sakinleştirilemeyen ağlama

 • Bebeğin ağlarken acı çeker gibi bir ifadesinin olması

 • Haftada en az 3 gün şiddetli şekilde ve uzun süreli ağlaması

 • Yumruklarını sıkarak ağlaması

Bebeğinizde kolik olduğunu düşünüyorsanız “Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirme İpuçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kolik Bebekleri Sakinleştirmenin Püf Noktaları 

Birkaç pratik adımı uygulayarak kolik bebeğinizi rahatlatabilirsiniz 😊 İşte, kolik bebekler için çözüm önerileri:

 • Bebeğinizin yepyeni bir dünyaya alışması biraz zaman alacaktır. Bebeğinizin size ihtiyacı var 😊 Bol bol kucağınıza alarak ona sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirebilirsiniz.

 • Açlık, üşüme, fazla sıcaklama ve uyku gibi tüm temel ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmanızda fayda bulunur.

 • Her beslenme sonrası bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 • Bebeğinizin vücuduna ve bacaklarına bebek yağlarıyla ve yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu masaj, bebeğinizin hoşuna gidecek ve onu rahatlatacaktır. Bebek masajının nasıl yapıldığını öğrenmek için “Bebeğinizi Mest Edecek Kelebek Masajı” başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın 😉

Bonus: Mutlu Aile Mutlu Bebek

Aile içerisinde huzurlu bir ortam olması bebeğinizin de kendisini sakin ve güvende hissetmesine yardımcı olur 😊 Bebeğinizi rahatlatmak için ona ninniler söyleyebilirsiniz. Ninni sakinleştirmiyorsa saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi cihazların seslerini kolik bebeğinize dinletebilirsiniz.

Beyaz gürültü adı verilen bu sesler, anne karnında duyduğu gürültüleri hatırlattığı için bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir. Bebeğinizin sakinleşmesi için dinletebileceğiniz beyaz gürültüye ulaşmak için “Bebeğinizi Rahatlatan Mucizevi Beyaz Gürültüler” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Bebeğinizin ağlaması geçmediği takdirde doktorunuza danışmanızda fayda vardır.


Ürün Ailemiz

Bebeğinizin ayına uygun olarak özenle geliştirilen çocuk devam sütlerimiz ve ek gıdalarımızla sizin ve bebeğinizin yanınızdayız.

Bize Sorun Canlı Yardım